Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarJandarma Okullar Komutanlığındaki Darbe Girişimi Davası

Tarih: 13-11-2017 18:46:40 Güncelleme: 13-11-2017 18:57:40 + -


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Jandarma Okullar Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 317 kişinin yargılandığı davanın görülmesine, sanık savunmalarıyla devam edildi.


Jandarma Okullar Komutanlığındaki Darbe Girişimi Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Jandarma Okullar Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 317 kişinin yargılandığı davanın görülmesine, sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın duruşmasında, tutuksuz yargılanan eski kursiyer teğmenlerin savunmaları alındı.Tutuksuz sanık M.D, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz'da Jandarma Okullar Komutanlığında kursiyer teğmen olarak eğitimde olduğunu, öğleden sonraki derslerde gece eğitimi emri verilmesi üzerine akşam saatlerinde kışlaya geldiğini belirtti.

Gece eğitiminin rutin olarak ayda bir, iki kez yapılması nedeniyle durumdan şüphelenmediğini dile getiren M.D, akşam içtimasında tabur komutan vekili sanık eski binbaşı Tarık Görener'in çok ciddi bir durum olduğunu, herkesin emirlere uyması gerektiğini söylediğini aktardı.

 

Bu sırada birlikte tam teçhizatlı komandoları gördüğünü anlatan M.D, bir süre sonra kursiyer teğmenleri gruplara ayırdıklarını ifade etti.M.D, "Benim olduğum grubu yüzbaşı Serdar Acar ile 3 nolu nizamiyeye gönderdiler. Burada güvenlik amaçlı nöbet tutmaya başladık. Telefona bakan birkaç arkadaş boğaz köprülerinin kapatıldığını söyleyince Serdar yüzbaşıya neler olduğunu sorduk.

O da neler olduğunu bilmediğini söyledi. Daha sonra Selen Amfi'ye giderek beklemeye başladık. Sabah saatlerinde de gözaltına alındık." diye konuştu.FETÖ üyesi olmadığını, iddianamede bunun aksini ortaya koyacak bir delilin bulunmadığını savunan M.D, yargılama sonunda beraatini talep etti.Tutuksuz sanık M.S. de darbe girişiminden haberi olmadığını, hakkındaki FETÖ üyeliği iddiasını kabul etmediğini belirterek savunmasına başladı.

 

Gece eğitimi olduğu söylenerek 15 Temmuz akşamı birliğine çağrıldığını, saat 20.45'te yapılan içtimaya katıldığını belirten M.S, içtima sırasında Görener'in terör saldırısı olabileceğini söylediğini aktardı.

 

Daha sonra teğmenler arasında görevlendirmeler yapıldığını ifade eden M.S, teğmenlere gerçek mühimmat dağıtıldığını söyledi.3 nolu nizamiyeye görevlendirildiğini, gece saat 00.00 civarında darbe girişimini haberlerden öğrendiğini bildiren M.S, sabah saatlerinde üsteğmen Uğur Kuzucu'nun bölük WhatsApp grubundan, "Yaptığınız eylem kanunsuz, sivil kıyafetlerinizi giyerek amfide toplanın" mesajını atması üzerine teslim olduklarını kaydetti.

 

Duruşmada savunma yapan diğer tutuksuz kursiyer teğmenler de darbe girişimini öğrendikleri andan itibaren kanunsuz hiçbir eylemde bulunmadıklarını savunarak beraat istedi.Duruşmaya yarın devam edilecek.
Bu haber 196 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11256 Okunma
238 Okunma
201 Okunma
198 Okunma
196 Okunma
190 Okunma
181 Okunma
174 Okunma
173 Okunma
172 Okunma
11256 Okunma
6157 Okunma
1279 Okunma
886 Okunma
883 Okunma
580 Okunma
577 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
422 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI