Bugun...
Dolar: 3.8921
Euro : 4.5911

Konuk YazarJandarma Okullar Komutanlığındaki Darbe Girişimi Davası

Tarih: 13-11-2017 18:46:40 Güncelleme: 13-11-2017 18:57:40 + -


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Jandarma Okullar Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 317 kişinin yargılandığı davanın görülmesine, sanık savunmalarıyla devam edildi.


Jandarma Okullar Komutanlığındaki Darbe Girişimi Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Jandarma Okullar Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 317 kişinin yargılandığı davanın görülmesine, sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın duruşmasında, tutuksuz yargılanan eski kursiyer teğmenlerin savunmaları alındı.Tutuksuz sanık M.D, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz'da Jandarma Okullar Komutanlığında kursiyer teğmen olarak eğitimde olduğunu, öğleden sonraki derslerde gece eğitimi emri verilmesi üzerine akşam saatlerinde kışlaya geldiğini belirtti.

Gece eğitiminin rutin olarak ayda bir, iki kez yapılması nedeniyle durumdan şüphelenmediğini dile getiren M.D, akşam içtimasında tabur komutan vekili sanık eski binbaşı Tarık Görener'in çok ciddi bir durum olduğunu, herkesin emirlere uyması gerektiğini söylediğini aktardı.

 

Bu sırada birlikte tam teçhizatlı komandoları gördüğünü anlatan M.D, bir süre sonra kursiyer teğmenleri gruplara ayırdıklarını ifade etti.M.D, "Benim olduğum grubu yüzbaşı Serdar Acar ile 3 nolu nizamiyeye gönderdiler. Burada güvenlik amaçlı nöbet tutmaya başladık. Telefona bakan birkaç arkadaş boğaz köprülerinin kapatıldığını söyleyince Serdar yüzbaşıya neler olduğunu sorduk.

O da neler olduğunu bilmediğini söyledi. Daha sonra Selen Amfi'ye giderek beklemeye başladık. Sabah saatlerinde de gözaltına alındık." diye konuştu.FETÖ üyesi olmadığını, iddianamede bunun aksini ortaya koyacak bir delilin bulunmadığını savunan M.D, yargılama sonunda beraatini talep etti.Tutuksuz sanık M.S. de darbe girişiminden haberi olmadığını, hakkındaki FETÖ üyeliği iddiasını kabul etmediğini belirterek savunmasına başladı.

 

Gece eğitimi olduğu söylenerek 15 Temmuz akşamı birliğine çağrıldığını, saat 20.45'te yapılan içtimaya katıldığını belirten M.S, içtima sırasında Görener'in terör saldırısı olabileceğini söylediğini aktardı.

 

Daha sonra teğmenler arasında görevlendirmeler yapıldığını ifade eden M.S, teğmenlere gerçek mühimmat dağıtıldığını söyledi.3 nolu nizamiyeye görevlendirildiğini, gece saat 00.00 civarında darbe girişimini haberlerden öğrendiğini bildiren M.S, sabah saatlerinde üsteğmen Uğur Kuzucu'nun bölük WhatsApp grubundan, "Yaptığınız eylem kanunsuz, sivil kıyafetlerinizi giyerek amfide toplanın" mesajını atması üzerine teslim olduklarını kaydetti.

 

Duruşmada savunma yapan diğer tutuksuz kursiyer teğmenler de darbe girişimini öğrendikleri andan itibaren kanunsuz hiçbir eylemde bulunmadıklarını savunarak beraat istedi.Duruşmaya yarın devam edilecek.
Bu haber 124 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
405 Okunma
372 Okunma
358 Okunma
354 Okunma
350 Okunma
350 Okunma
350 Okunma
346 Okunma
345 Okunma
341 Okunma
546 Okunma
515 Okunma
514 Okunma
487 Okunma
423 Okunma
417 Okunma
415 Okunma
406 Okunma
405 Okunma
405 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Rehber, şu kimsedir ki...
  Rehber, şu kimsedir ki...
 • Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
  Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
 • Hakkı batıldan ayırmak zordur
  Hakkı batıldan ayırmak zordur
 • İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
  İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
 • İhlas, ahirete inanmanın alametidir
  İhlas, ahirete inanmanın alametidir
 • İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
  İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
 1. Rehber, şu kimsedir ki...
 2. Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
 3. Hakkı batıldan ayırmak zordur
 4. İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
 5. İhlas, ahirete inanmanın alametidir
 6. İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
VİDEO GALERİ
YUKARI