Bugun...
Dolar: 3.7941
Euro : 4.6681

Konuk Yazarİşte efsane Fahrettin Paşa'nın tarihi çekirge talimatı!

Tarih: 20-12-2017 22:02:08 + -


Yılanın kafasına bastığımızda kuyruklarında ses çıkıyor. İngilizlerin Mukkaddes belde Hicaz'ı işgal ederken, köşe bucak kaçan Araplar, söz konusu Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan olunca ahkam kesiyorlar. Bu gafiller biliyorlar ki Türk'ün eli Müslüman'ım diyene asla kalkmaz. Onun için ABD ve diğer gayrimüslimlere karşı dut yemiş bülbüle dönen Zavallılar, konu Türkiye olunca aslan kesilmeye kalkışıyorlar. Anlaşılıyor ki bu zevzekler daha okkalı Osmanlı tokadı yememişler..


İşte efsane Fahrettin Paşa'nın tarihi çekirge talimatı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Buyruklukları Dışişleri Bakanı’nın Medine’yi Arap başkaldırıcılara karşı savunan ve Mondros Mütareke Antlaşması’na karşın teslim etmeyen Fahrettin Paşa hakkındaki tweetine sert reaksiyon göstermişti.

Fahrettin Paşa’nın Medine’yi kahramanca müdafaa ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fahrettin Paşa’nın işgalcilerden savunmak için mukaddes eşyaları İstanbul’a gönderdiğinin vurguladı.


Fahrettin Paşa’nın Medine’yi hangi zor şartlar altında müdafaa ettiği o dönem Paşa’nın maiyetinde görev yapmış olan Naci Kaşif Kıcıman’ın anılarını içeren kitapta teferruatlı olarak anlatılıyor. Kıcıman kitabında  başkaldırıcılar tarafından aylarca abluka edildikten sonra erzaksız kalan askerlerin çekirge yemesi için Paşa tarafından yayımlanan emire de yer veriyor. Paşa çekirgeyi öve öve bitiremiyor. Kendisinin çok fark şekillerde pişirilmiş çekirgeleri yediğini anlatan Paşa, askerlere çekirgeli yemeklerin de tarifini veriyor.


İşte Fahrettin Paşa’nın kitapta yer alan o “Çekirge” talimatnamesi: ''Çekirgenin serçe kuşundan ne farkı var? Yalnız tüyü yok? O da serçe gibi kanatlı ve uçuyor. Nebat ile besleniyor. Serçe gibi aksi, serçe gibi asabî. Yediği şeyleri özen ile seçiyor ve temiz şeyler yiyor. Hicaz, Âsir, Yemen ve Afrika Arapları’nın başlıca gıdası çekirgedir. Bedevîler sağlamlık ve zindeliklerini, sebükbarlıklarını yedikleri çekirgelere borçludurlar. Çekirgeyi deve ve hecinler de büyük bir zevk ile yiyorlar. "Kunfede" de develeri kâmilen çekirge ile besliyorlar. Müessir ve katî olan şifa hassaları  -dizlerinin bağı çözülenlere, zayıflara, bünyevî hastalıklara, basurlulara- büyük tesiri vardır.

Romatizma için iksir gibidir. Şifa hassaları özellikle yumurtasında toplanmıştır. Biz maatteessüf bunları çukurlara gömerek, üzerlerine kireç dökerek ziyan ediyoruz. Çekirgeyi doktorlarımıza tetkik ve analiz ettirdim. Bunlar, tetkikat neticesinde çekirgeden yüksek sitayişle söz etmekte, şifa ve gıda hassalarını saymakla bitirememektedirler.

Filhakika ziraata zarar veriyor, lakin bir çok kuşlar ve hayvanlar da ekinlerimizi tahrip etmiyorlar mı? Sıhhat noktasında yeniden de menfaatimiz için vukua gelen zararlarından dolayı  çekirgeye niye bu kadar düşman olduk.  Çekirge bir gıda, hem de devadır. Av etleri gibi bundan da yararlanmalıyız. Yediğimiz sebzelerin birçoğundan daha ziyade yararlı olduğu deneyim ile tahakkuk etmiştir.

Medine de açık arttırma ile bir okkası, çürük para yedi-sekiz kuruşa satılıyor. Sahil kasabalarda pek mergup (beğenilen) ıstakoz ve karidesten hiçbir farkı yoktur. Çekirge, her abuhavada yenebilir. Yenmesi sünnet-i seniyedir. Cenab-ı Peygamber, hadis-i şeriflerinde "Uhillet lenâ meyyitâni veddemâni" emretmişlerdir. Anlamı: İki ölü ve iki kanlı bize helâl oldu" demektir.

 

"İki ölü; çekirge ile balık, iki kanlı ise, karaciğer ve dalaktır". İmam-ı Malik, yenmesine cevaz verilen çekirgenin başının koparılmasını ya da ateş üzerinde kavrulmasını koşul kılmış ise de "Hanefi ulemâsının" çekirgenin ölüsünü dahi helal saydıkları ve hiçbir kayda tâbi tutmadıkları "Tenvir-ül Ebsâr" ve onu şerh eden diğer kitaplarda yazılmıştır.

Hicaz çekirgesi, diğer mıntıkaların çekirgelerine kıyasla daha semiz ve tatlıdır. "Şark" ve "Hail" cihetlerinde Bedevîler çekirgeyi bereket sayarlar. Çekirge yemeği dört suretle hazırlanır.

1- Toplanan çekirgeler çiroz gibi güneşe serilir, iki üç gün kadar kurutulur. Ayakları ve başı koparılır.  Mütebaki (daha sonra) beden bölümü bir parça yağ ile kavrulur ve kavurma gibi yenir.

2- Sıcak su ile haşlanır, baş ve ayakları temizlenir. Hemen pişmek üzere bulunan pirinç ve bulgur pilavına karıştırılır.

3- Haşlanmış çekirgeler tabağa konulup, üzerine zeytinyağı ve limon gezdirilir.

4- Çekirgenin kavrulan bölümü, havan içinde toz haline getirilir ve et tozu konservesi şeklinde kutularda, dağarcıklarda saklanır. Araplararası en makbul tarzı budur. Bunlar, gazve (savaş) vakitlerinde Bedevîler’in biricik gıdasını teşkil eder. Bir takım müsademelerde çuvallarla böyle çekirge tozu elde eylemiştik. O zamanlar değerini bilmediğimiz için döktük, heder ettik.

Büyük bir dikkat ve ihtimam ile ve kendime mahsus titizlikle yaptırdığım deneyimlerde tıbbî hassaları tahakkuk eden ve yenmesi "sünnet" olan çekirgeye yan gözle bakmak ve ondan tiksinmek, en hafif tâbir ile nimet tanımamazlıktır. Bir gün önce karargâh sofrasında "Çekirge Tavası" vardı. Arkadaşlarımla birlikte pek tatlı yedim ve bunu "dil konservesi"nden daha iyi buldum. Hele zeytinyağı ve limon suyu ile salatası pek nefis oluyor.

Elhasıl bir gün önce, çekirgeleri bahçelerden kovup yok etme önlemini düşünürken, bugün çekirge geliyor mu?  diye yolları gözlüyorum. Hangi mıntıkaya çekirge düşerse, tarifim veçhile yararlanılmasını ve bana da armağan olarak çekirge gönderilmesini arkadaşlarımdan rica ederim.

Hicaz Seferi Kuvvetler  Kumandanı

Fahreddin

 
Bu haber 334 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
154 Okunma
130 Okunma
127 Okunma
115 Okunma
114 Okunma
104 Okunma
99 Okunma
97 Okunma
94 Okunma
92 Okunma
85 Okunma
72 Okunma
5 Okunma
4429 Okunma
450 Okunma
366 Okunma
356 Okunma
308 Okunma
291 Okunma
289 Okunma
286 Okunma
280 Okunma
279 Okunma
265 Okunma
259 Okunma
259 Okunma
253 Okunma
244 Okunma
241 Okunma
239 Okunma
237 Okunma
4429 Okunma
943 Okunma
862 Okunma
831 Okunma
803 Okunma
778 Okunma
764 Okunma
743 Okunma
715 Okunma
704 Okunma
688 Okunma
668 Okunma
662 Okunma
646 Okunma
641 Okunma
629 Okunma
622 Okunma
621 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI