Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarIrak depreminde ölü sayısı 415'i geçti!

Tarih: 13-11-2017 18:37:36 + -


Deprem haberi duyulur duyulmaz Türkiye yardıma koştu, ilk ekipler Irak'ın Süleymaniye kentine ulaştı. Ankara'dan bir başka arama kurtarma ekibi, askeri kargo uçağıyla Irak'ın Süleymaniye kentine öğle saatlerinde indi. Yardım TIR'ları da sınırı geçti. Irak-İran sınırında gerçekleşen ve iki ülkeyle birlikte Türkiye, Suriye, Suudi arabistan, İsrail, Kuveyt, Lübnan, Pakistan ve Ürdün'de de hissedilen 7.3 büyüklüğündeki depremde, can kaybı sürekli artıyor.


Irak depreminde ölü sayısı 415'i geçti!

Neredeyse tüm Ortadoğu'yu sallayan depremde arka arkaya son dakika haberleri geliyor, can kaybı 415'i geçti. En büyüğü 5.3 olan çok sayıda artçı deprem meydana geldi. 4.8 büyüklüğündeki son artçı, yerel saatle 12.19'da hissedildi. Büyük deprem İran'da sekiz şehir ve 526 köyde hasara yol açtı.

 

Irak Süleymaniye'de bir barajın yıkılma tehlikesi bulunuyor, baraj çevresinden dehşete düşüren fotoğraflar geldi.  Depremin meydana geldiği fay hattının bir ucu, Türkiye'ye kadar ilerliyor. Hint Okyanusu'ndan gelip Arap Yarımadası'nda ikiye ayrılan fayın bir ucu, İran topraklarından geçip Doğu Anadolu Bölgesi'nin ortasına kadar ulaşıyor.

 

Deprem haberi duyulur duyulmaz Türkiye yardıma koştu, ilk ekipler Irak'ın Süleymaniye kentine ulaştı. Ankara'dan bir başka arama kurtarma ekibi, askeri kargo uçağıyla Irak'ın Süleymaniye kentine öğle saatlerinde indi. Yardım TIR'ları da sınırı geçti. Irak-İran sınırında gerçekleşen ve iki ülkeyle birlikte Türkiye, Suriye, Suudi arabistan, İsrail, Kuveyt, Lübnan, Pakistan ve Ürdün'de de hissedilen 7.3 büyüklüğündeki depremde, can kaybı sürekli artıyor.

 İran ve Irak'ta hayatını kaybedenlerin sayısı 415'i aşarken, İran'ın Kirmanşah eyaleti felaketin en ağır yaşandığı yer. Serpulzihab'ta çok sayıda bina yerle bir oldu, kentin tek hastanesi yıkıldı. Geniş bir alanda sayıları 6 bini geçen yaralılar hastanelere taşınıyor.

 

07.00 : Ortadoğu'yu sarsan büyük depremdeki gelişmeleri dakika dakika canlı blogla aktaracağız.

07.05 : Deprem Suudi Arabistan ve Kuveyt'te de hissedildi. Suudi Arabistan Jeolojik Araştırma Kurumu, Twitter hesabından ülkenin kuzeydoğu ile doğusundaki bazı bölgelerde depremin hissedildiğini duyurdu. Ülkede herhangi bir hasar yok. Kuveyt'te ise sarsıntıyla birlikte insanlar paniğe kapılıp sokaklara fırladı. Bazı bölgelerde halk geceyi sokakta geçirdi.

07.10 : Türkiye'de sarsıntının hissedildiği iller Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Van ve muş.

TÜRKİYE YARDIMA KOŞTU, İLK ULAŞAN KIZILAY OLDU

 

07.20 : Kızılay ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) deprem haberi duyulur duyulmaz harekete geçti. Kızılay'ın arama kurtarma ekibi, Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesine ulaşan ilk yardım ekibi oldu. Twitter hesabında bir videoya yer veren Kızılay, "Ekiplerimiz Irak'ta yaşanan depremin ardından ihtiyaç malzemelerini, depremzedelere ulaştırılmak üzere nakliye araçlarına yüklemeye devam ediyor" mesajını paylaştı. Kızılay'ın Elazığ'daki depolarından 3 bin çadır, 10'ar bin battaniye, yatak ve mobil mutfak malzemesi TIR'larla yola çıktı. Kızılay yetkilileri, çalışmaların aralıksız devam edeceği bilgisini verdi.

KERMANŞAH EYALETİNDE ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ.

07.30 : Sınırın Irak tarafında ise deprem en çok Süleymaniye'nin köylerinde hasara yol açtı. Yerel medya, Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde birçok binanın yıkıldığını aktarıyor, ilçeden yardım talepleri geliyor. Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Erbil'de bir alışveriş merkezinde depreme yakalananların can havliyle dışarıya kaçtığı görülüyor. Şiddetli sarsıntının merkez üssü, İran sınırı yakınlarında Süleymaniye ile halepçe'nin kesiştiği nokta.

YIKILAN BİNALARIN ALTINDA İNSANLAR VAR

08.00 : İran'ın Irak sınırında yer alan eyaleti Kermanşah'tan kara haberler geliyor. Eyalete bağlı kentler Kasrı Şirin, Serpulzihab ve Selas Babacani'de 210'dan fazla insan can verdi. Yaralı sayısının binleri bulacağı tahmin ediliyor. İran devlet televizyonu, yıkılan binaların altında çok sayıda insan bulunduğunu bildiriyor. Gerçek tablonun ilerleyen saatlerde ortaya çıkması bekleniyor. Yetkililer, can kaybının artmasından ciddi şekilde endişe duyuyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM: İLK YARDIM KONVOYU YOLA ÇIKTI

 

08.45 : Başbakan Binali  Yıldırım, bu sabah açıklama yaptı: "Türkiye'nin bütün varlığıyla depremzede kardeşlerinin yanında olduğunu bilmelerini istiyoruz. Deprem acısını yaşayan kardeş Irak halkının ihtiyaç duyacağı tıbbi ve gıda yardımı başta olmak üzere bütün talepleri için Türkiye harekete geçmiş, ilk yardım konvoyunu yola  çıkarmıştır. Allah'tan dileğimiz daha fazla can kayıplarının yaşanmamasıdır. Bu büyük acıyı yaşayan kardeş Irak halkına ve yönetimine ve Kuzey Irak yönetimine derin üzüntülerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."

09.00 : Reuters haber ajansı, sarsıntının İsrail'de de hissedildiğini bildiriyor. Yerel medyaya dayandırılan haberde, deprem ülkenin birçok noktasını salladı.

09.35 : Türk arama kurtarma ekibi, askeri kargo uçağıyla Ankara'dan Irak'ın Süleymaniye kentine hareket etti. AFAD'ın koordine ettiği ekipte doktorlar da bulunuyor.

ÇIĞLIKLAR YÜKSELİYOR

09.55 : Uluslararası haber ajansları Reuters ve AP'nin depremde en çok hasar gören yerlerden biri olan Serpulzihab'tan geçtiği kareler, dehşet verici. Yıkılan binaların yanı sıra yakınlarını kaybedenlerin feryatları fotoğraflara yansıyor.

10.00 : Irak'ta ölü sayısı dokuz oldu. Yerel kaynaklar, yaklaşık 200 yaralının hastanelere taşındığını bildiriyor.

10.05: İran ve Irak'ta birçok kentte elektrikler kesik, soğuk havada geceyi parklar ve sokaklarda geçiren insanlar şoka uğramış durumda. İran Kızılay'ı, en az 70 bin insanın acil yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı. İran'da bugüne kadar olan en ağır depremlerden biri, 2003 yılında gerçekleşti. Merkez üssü tarihi Bam kenti olan 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıda 31 insan yaşamını yitirmişti.

HAMANEY SEFERBERLİK İLAN ETTİ

10.30: Batı kentlerinde büyük hasar olan İran'da dini lider Ayetullah Hamaney ulusal seferberlik ilan etti. Hamaney, ordu birlikleri ve devlet görevlilerinden depremzedelere yardım etmek için seferber olmalarını emretti.

11.15: Akşam saatlerinde gerçekleşen büyük depremden bu yana büyüklükleri 5.3, 4.9, 4.5, 4.3 olan çok sayıda artçı sarsıntı gerçekleşti. 4.4 büyüklüğündeki son artçı sarsıntı yerel saatle 11.29'da meydana geldi.

11.30: İran resmi medyası, can kaybının 350'yi aştığını son dakika koduyla duyurdu. Yaralı sayısı en az 2 bin 500.

12.25: Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Serpulzihab'da depreme yakalananların yaşadıklarını aktarıyor. Yaşadığı apartman yıkılan 49 yaşındaki ev hanımı Kokab Fard, "Binadan çıkar çıkmaz çöktü. Hiçbir eşyama erişemiyorum” dedi. 51 yaşındaki Reza Mohammadi de ailesiyle birlikte zar zor evden kaçtıklarını söyledi. "Bazı eşyaları almak için geri dönmeye çalıştım ama bina ikinci sarsıntıda tamamen çöktü."

FAYIN UCU TÜRKİYE'YE ÇIKIYOR

12.40: Depremin meydana geldiği fay hattının bir ucu, Türkiye'ye kadar ilerliyor. Hint Okyanusu'ndan gelip Arap Yarımadası'nda ikiye ayrılan fayın bir ucu İran topraklarından geçip Doğu Anadolu Bölgesi'nin ortasına kadar ulaşıyor.

BARAJ YIKILABİLİR

12.45: Irak sınırları içerisinde depremin en büyük hasarı verdiği Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde, barajın yıkılma tehlikesi bulunuyor. İlçe kaymakamı Muhammed Nasih Hasan "Barajda meydana gelen hasarı gidermek için  Erbil ve Bağdat'tan iki uzman ekip yola çıktı. Barajdaki hasar, hem ilçemiz hem de bölge için büyük bir risk teşkil ediyor, bu nedenle acil bir şekilde müdahale edilmesi için çalışıyoruz" dedi.Derbendihan'da deprem 11 binanın tamamen yıkılmasına yol açtı.

IKBY'DEN TÜRKİYE'YE ÖZEL TEŞEKKÜR

12.50: Türk arama kurtarma ekiplerinin saatler içinde Süleymaniye'ye ulaşmasına, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) teşekkür geldi. Bağımsızlık referandumuyla daha önce hiç olmadığı kadar gerilen ilişkilerin hemen ardından Türkiye yardıma koştu, IKBY sözüsü Sefin Dizayi sosyal medya hesabından "Türkiye'nin AFAD ve Kızılay'ına, yardıma hazır olduklarını beyan ettikleri için özel teşekkürlerimi sunuyorum, müteşekkiriz" diye yazdı.

13.40: Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanlığı'na ait Türk askeri yardım uçağının Süleymaniye'ye indiğini bildiriyor. Uçaktaki yardımlar boşaltılıyor.

13.50: Can kaybının 350'yi aştığı İran'da binlerce yaralı tedavi edilmeye çalışılıyor. Son gelen rakam yaralananların sayısının 4 binden fazla olduğunu gösteriyor.

14.00: İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, deprem bölgesini ziyaret ediyor. Yerel haber ajansları, Ruhani'nin Kirmanşah eyaletine gideceğini duyurdu.

14.20: İran, depremin sekiz şehir ve 526 köyde hasara yol açtığını resmen açıkladı.

15.15: Irak Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesindeki barajda yıkılma tehlikesi var. Etrafı tahilye edilen barajın üstündeki köprüde oluşan çatlaklar dikkat çekiyor. Deprem sırasında yuvarlanan devasa kayalar ise görenleri dehşete düşürdü.

15.30: İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, "Maalesef Kirmanşah'ta yıkılan binaların çoğu (devlet tarafından yapılan) Mehr Evleri'ne ait yapılar" dedi.

17.30: Yalnızca İran'da ölü sayısının 407'ye yükseldiği açıklandı. Irak'taki 9 ölümle beraber toplam can kaybı 416 oldu.
Bu haber 453 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11256 Okunma
238 Okunma
201 Okunma
198 Okunma
196 Okunma
190 Okunma
181 Okunma
174 Okunma
173 Okunma
172 Okunma
11256 Okunma
6157 Okunma
1279 Okunma
886 Okunma
883 Okunma
580 Okunma
577 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
422 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI