Bugun...
Dolar: 4.0406
Euro : 5.0005

Konuk Yazarİnsanlıktan utandıran şiddet içerikli utanç raporu!

Tarih: 26-03-2018 06:14:56 + -


Utanç Rapordan: “2017’de cinsel şiddete maruz kaldığına dair bilgi veren 172 kadın ve çocuk olmuştur. Bu cinsel şiddet biçimlerinden en çok karşılaşılanı ise tecavüz (53 kişi) olmuştur. Cinsel şiddete maruz kalanların 24’ü çocuktu. Babası, eniştesi, başka akrabaları, arkadaşları, partneri gibi tanıdığı kişilerden cinsel şiddet gören çocuklardan 9’u tecavüze maruz kalmıştır. 8 çocuk ise taciz görmüştür.” denildi.


İnsanlıktan utandıran şiddet içerikli utanç raporu!

Mor Çatı’nın ‘2017 utanç raporu’ kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin korkunç boyutlarını gözler önüne serdi. Bu zorbalık, başa silah dayamadan hamilenin karnına vurmaya, yakmaya ve demirle dövmeye kadar uzanıyor!

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’ndan yardım isteyen kadınların yaşadıklarının paylaşıldığı rapor, kadınların nasıl bir şiddetle yüz yüze kaldığını ortaya koyuyor; “Başına silah dayama, bıçakla yaralama, boğarak öldürmeye çalışma, hamileyken karnına vurma, ağzından hortum sokma, yakma...” Rapora göre şiddet, araya girmeye çalışan çocuğa da yöneliyor.
Babasının darp ettiği çocukların anlatımları var raporda. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın 2017 yılında kendilerine başvuran kadınlara ilişkin raporu, kadına yönelik şiddetin korkunç boyutlarını gözler önüne seriyor. Raporda yer alan bilgiler ve anlatımlar çocukların da bu şiddete çeşitli şekillerde maruz kaldığını ve küçücük yaşlarda büyük travmalar yaşadıklarını ortaya koyuyor.
Bu bir işkence
Rapora göre Mor Çatı’dan son 2 yılda 41 kişi yararlandı. Bunların 3’ü bebek olmak üzere 23’ü çocuktu. Sığınakta kalan ve vakıftan yardım isteyen kadınların yaşadıkları şiddet türleri ise şöyleydi: “Başına silah dayama, bıçakla yaralama, boğarak öldürmeye çalışma, vurma, başına cisimle vurma, hamileyken karnını hedef alarak vurma, ağzından hortum sokma, yakma...”
 
Bu fiziksel şiddet biçimleri sonucunda kadınlar ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldıklarını paylaştılar. Parmakları ezme, bedende sigara söndürme, sarsma, ittirme, ittirerek sert bir şekilde düşürme, bıçağın ucunu yakarak kesmekle tehdit etme erkeklerin uyguladığı fiziksel şiddetin diğer örneklerindendi. Oğlan çocuk isteyen erkeğin, gebelikte kız çocuk olduğunu anladığında, kadına hamileyken dayak attığı, bazı gebeliklerin dayak sonucu ağır risklerle sonlandığı görüldü. Kadınlar bazı durumlarda şiddetten korunmak için çocuğun cinsiyetini paylaşamadıklarını aktardılar. Erkeklerin kız bebek gebeliklerinde şiddet ile gebeliği kendilerinin sonlandırmaya çalıştığı belirlendi.”
 
Tüyler ürpertici
 
Rapordan: “2017’de cinsel şiddete maruz kaldığına dair bilgi veren 172 kadın ve çocuk olmuştur. Bu cinsel şiddet biçimlerinden en çok karşılaşılanı ise tecavüz (53 kişi) olmuştur. Cinsel şiddete maruz kalanların 24’ü çocuktu. Babası, eniştesi, başka akrabaları, arkadaşları, partneri gibi tanıdığı kişilerden cinsel şiddet gören çocuklardan 9’u tecavüze maruz kalmıştır. 8 çocuk ise taciz görmüştür.”
Hiç acımadan vurup kırdılar
Raporda, “Çocuklar şiddete tanık olduklarında ya saklanıyorlar ya da annelerini korumaya çalışıyorlar. Bu sırada da şiddete uğrayabiliyorlar” denildi. Çocuklar ve ergenlerle yapılan görüşmelerdeki tespitler şöyle:
- 14 yaşında bir erkek çocuğu annesini, babasından korumaya çalışırken babası tarafından dövüldü.
- 13 yaşındaki kız, babasının demir çubukla dayak attığını aktardı.
- Ergenlik dönemindeki 2 kız çocuğu, annelerine şiddet uygulayan babalarının anneleriyle tekrar bir araya gelmek için kendilerine baskı yaptığını paylaştı.
- Babasından şiddet gören 13 yaşındaki bir erkek çocuğu, annesiyle sığınağa geldi. Çocuğun her gün babasının eve gelişini korkuyla beklediği anlaşıldı. Babasının uyguladığı psikolojik şiddetin çocuğun yediği çikolatayı kıskanmaya vardığı aktarıldı.
- 12 yaşındaki kız çocuğu, eve ne zaman uğrayacağı belli olmayan babasından dayak yediğini, evde sürekli korkuyla beklediğini paylaştı.
- 6 ve 8 yaşlarında iki oğlan çocuğunun annelerinin imam nikahlı eşi tarafından fiziksel şiddet, aç bırakılma, gece uyandırılma, okula gönderilmeme gibi şiddet biçimlerine maruz kaldığı aktarıldı.
- 17 yaşında bir kız çocuğu, annesini fiziksel şiddetten uzaklaştırmaya çalıştığı için babası tarafından öldürülmekle tehdit edildi. Şehir değiştirmek zorunda kaldı.
- 7 yaşındaki bir oğlan çocuğu babası ile kaldığı sürelerde parmaklarının kesilmesi suretiyle fiziksel şiddet gördü.Bu haber 721 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KADIN-MODA-ÇOCUK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
330 Okunma
311 Okunma
308 Okunma
302 Okunma
288 Okunma
284 Okunma
281 Okunma
275 Okunma
271 Okunma
232 Okunma
223 Okunma
217 Okunma
216 Okunma
212 Okunma
195 Okunma
743 Okunma
722 Okunma
695 Okunma
684 Okunma
594 Okunma
590 Okunma
568 Okunma
559 Okunma
557 Okunma
552 Okunma
551 Okunma
544 Okunma
540 Okunma
536 Okunma
527 Okunma
526 Okunma
525 Okunma
519 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI