Bugun...
Dolar: 3.9492
Euro : 4.8495

Konuk YazarİHA'lardan sonra insansız jet geliyor!

Tarih: 08-03-2018 04:58:37 + -


İnsansız hava araçları hakkında bilgi veren Bayraktar,"4,5 ton ağırlığında, 1,5 ton yük taşıma kapasitesine sahip bir insansız hava aracını devreye alacağız. Dünyada sadece 3 ülke böyle bir İHA yapabiliyor. Onu geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Sonrasında da inşallah insansız jet çalışmamızı kısa bir süre sonra başlamayı düşünüyoruz” dedi.


İHA'lardan sonra insansız jet geliyor!

Teröristlere göz açtırmayan Millî İHA Bayraktar için geliştirme çalışmaları sürerken, projenin mimarlarından Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’dan önemli açıklama geldi. Bayraktar, yakın zamanda insansız jet çalışmasına start verileceğini söyledi.
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) öncülüğünde ülkemizin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi için farkındalık oluşturmayı hedefleyen ‘Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne İstanbul yeni havalimanı ev sahipliği yapacak. 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek Teknofest İstanbul kapsamında 12 ayrı kategoride toplam ödülü 2 milyon lira olan yarışmalar düzenlenecek. Türkiye’yi uzay çağına taşıyacak gençleri ortaya çıkarmaya odaklanan yarışmaya son başvuru tarihi ise 1 Nisan olarak belirlendi. Festivalin tanıtım toplantısında konuşan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin uzaya ve havacılığa ilgi duyan ilk medeniyetlerden biri olmasına rağmen hak ettiği yerde olmadığını söyledi. Bayraktar, bu alanda yapılan çalışmaların çeşitli sebeplerle yarım bırakıldığına değindi.
MİLLÎ TEKNOLOJİ HAMLESİ
Festival fikrinin gençlerin bu alanlara ilgisini yeniden arttırmak adına ortaya çıktığının altını çizen Bayraktar “Havacılık, uzay gibi alanlarda bir millî teknoloji hamlesini hayata geçirmek ve toplumsal dip dalga ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi. Organize edilecek teknoloji etkinliğinin ülke tarihinin en kapsamlı yarışması olacağına vurgu yapan Selçuk Bayraktar “Büyük bir devrim olarak görülen otonom araç teknolojisinin başlaması ve  125 yıl önce otomotiv sanayinin doğuşu bu tür yarışmalar sayesinde ortaya çıktı” diye konuştu.
KIVILCIM TUTUŞTU
Bayraktar, gençlere güvendiklerini ve her türlü desteği vereceklerini dile getirerek, şunları kaydetti: “Biz kendi çapımızda 15 sene önce Bayraktar insansız hava araçlarıyla bir örnek yaşadık. Bir anlamda bir kıvılcım çakmasıydı bu. Kıvılcım tutuştu. On binlerce saattir görev yapan İHA’lara dönüştü. Dünyadaki rakiplerinden en ileri seviyede bir teknoloji geliştirebileceğini ülkemiz gösterdi. Daha önce de havacılık dünyası doğarken Nuri Demirağ’lar,  Vecihi Hürkü’lar çok daha büyük işler başarmışlardı. Aslında bu mümkün.  Gençlerimizin önündeki engeller kaldırıldığında dünya çapında çok büyük işler yapabileceğini biz görüyoruz.”
DÜNYADA 3 ÜLKEDE VAR
Toplantı bitiminde gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Selçuk Bayraktar, temel hedeflerinde, toplumun bütün kesimlerini içerecek şekilde yerli, millî ve özgün teknolojileri üreten, geliştiren bir Türkiye olduğuna dikkat çekti. Bayraktar, bunun için de teknoloji geliştirme ve üretme meselesini toplumsal seferberlik gibi ele almak gerektiğini kaydetti. Önümüzdeki dönemde yapacakları çalışmalara ilişkin de bilgi veren Bayraktar, “Teknik Müdürlük görevini yürüttüğüm Baykar adına konuşacak olursam, şu anda kendi sınıfında dünyanın en iyisi diyebileceğimiz taktik insansız hava araçlarını yaptık. Bundan sonra da inşallah kendi sınıfında en moderni diyebileceğimiz, 4,5 ton ağırlığında, 1,5 ton yük taşıma kapasitesine sahip bir insansız hava aracını devreye alacağız. Dünyada sadece 3 ülke böyle bir İHA yapabiliyor. Onu geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Sonrasında da inşallah insansız jet çalışmamızı kısa bir süre sonra başlamayı düşünüyoruz” dedi.Bu haber 344 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BİLİM ve TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
696 Okunma
594 Okunma
518 Okunma
495 Okunma
481 Okunma
471 Okunma
430 Okunma
400 Okunma
369 Okunma
369 Okunma
366 Okunma
366 Okunma
358 Okunma
348 Okunma
344 Okunma
335 Okunma
332 Okunma
329 Okunma
1185 Okunma
1101 Okunma
902 Okunma
696 Okunma
669 Okunma
647 Okunma
610 Okunma
602 Okunma
595 Okunma
594 Okunma
594 Okunma
594 Okunma
590 Okunma
579 Okunma
568 Okunma
557 Okunma
527 Okunma
518 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mübarek Üç Aylar
  Mübarek Üç Aylar
 • Sıkıntılara sabreden, ferahlar
  Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 • Hırs, insanı felakete sürükler
  Hırs, insanı felakete sürükler
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 • İman edip amel eden kurturul
  İman edip amel eden kurturul
 1. Mübarek Üç Aylar
 2. Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 3. Hırs, insanı felakete sürükler
 4. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 5. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 6. İman edip amel eden kurturul
VİDEO GALERİ
YUKARI