Bugun...
Dolar: 4.0406
Euro : 5.0005

Konuk YazarHer sıkmanın bir de gevşemesi var!

Tarih: 12-04-2018 19:45:49 + -


Trump'ın Twitter mesajlarını yumuşatan Beyaz Saray, Suriye'ye saldırı için henüz kararın verilmediğini duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, "Önümüzde birkaç seçenek var, bunları değerlendiriyoruz ve bu seçeneklerin hepsi masada. Henüz o noktada son karara varılmadı" dedi.


Her sıkmanın bir de gevşemesi var!

Twitter hesabından dünyayı sallayan ABD lideri Trump, "Bugün Suriye toplantısı yapacağız, yakında karar vereceğiz" dedi.
ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye'deki iç savaşı Cenevre görüşmeleriyle bitirme konusundaki tutumlarına bağlı olduklarını söyledi.
Image Satellite Internacional, Rus savaş gemilerinin Suriye'deki deniz üssü Tartus'tan ayrıldığını gösteren uydu fotoğrafları paylaştı. Görüntüler saatler içinde Rusya tarafından resmen doğrulandı.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ellerinde Beşar Esad'ın kimyasal silah kullandığına dair kanıt olduğunu söyledi.
Güney Kıbrıs'taki Akrotiri hava üssüne çok sayıda İngiliz savaş uçağı indi, görüntüleri itv ekrana getirdi. Gün içinde ise Associated Press (AP) haber ajansı üsteki uçak hareketliliğini fotoğrafladı.
Dünya ABD ve Rusya arasında kopan fırtınayla yatıp kalkıyor. Suriye'de karşı karşıya gelen dünya devlerinden peş peşe son dakika açıklamaları geliyor.
Bakanlarını Suriye konusunda acil toplantıya çağıran İngiltere Başbakanı Theresa May, kimyasal silah kullanımını önlemek amacıyla ABD ve Fransa ile yola devam dedi.
Rusya, BMGK'yı Suriye için yarın toplantıya çağırdı
Çin'de, Boao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı'na katılan Rutte,  basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Yaşanan korkunç saldırının arkasında  büyük ihtimalle Suriye'nin olduğunu düşündüğümüz için, Suriye'de düzenlenecek  olası bir askeri harekata anlayış gösteriyoruz. Fakat bunun orantılı olması gerekir ve bu bizim için belirleyicidir." dedi. Rutte, "Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK)  Suriye'de kimyasal silahları araştırma tasarısını kabul etmemesi üzücü. Böyle bir  araştırma saldırıdan kimin sorumlu olduğunu ortaya çıkarabilirdi." diye konuştu.
Rusya BM Temsilcisi Nebenzya yaptığı açıklamada, "Acil önceliğimiz bu durumda savaş tehdidini engellemek. Artan tehlikeli gerginlikten son derece endişeliyiz. Umarız geri dönüşü olmayan bir noktaya varılmaz ve ABD ve müttefikleri egemen bir devlete (Suriye) askeri müdahaleden kaçınır." dedi.
Kimyasal Silahların Önlenmesi Örgütü, Doğu Guta'daki çalışmaların 14 Nisan'da başlanacağını duyurdu.
Bugün konu hakkında bir toplantı yapacaklarını belirten Trump, Suriye kararını çok yakında vereceklerini söyledi.
Almanya'dan sonra İtalya da Suriye'deki olası bir askeri harekata doğrudan katılmayacağını açıkladı.
Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar Caferi, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) bağlı iki araştırma ekibinin, bugün ve yarın ülkeye varacağını söyledi.
ABD Kongresi'ne konuşan Savunma Bakanı Jim Mattis, Suriye'deki iç savaşı Cenevre görüşmeleriyle bitirme konusundaki tutumlarına bağlı olduklarını söyledi. "Suriye'de kimyasal saldırı olduğuna inanıyorum" diyen Mattis, kanıt aradıklarını belirtti. Mattis, ABD'nin henüz Suriye'ye saldırı düzenleyip düzenlememe kararını vermediğini de söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye'ye yönelik operasyon tehditlerinin BM Tüzüğü'nü kaba biçimde ihlal ettiğini savundu.
Rusya'nın savunma komitesinde yer alan Vladimir Shamanov, Tartus'taki deniz üssünden Rus savaş gemilerinden ayrıldığını resmen doğruladı.
Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Kıbrıs'taki Britanya üssü Akrotiri'den yeni fotoğraflar geçti. İngiliz itv'nin birçok savaş uçağının üsse sevk edildiği haberinin ardından gelen karelerde, havalanan bir İngiliz jeti ve üs etrafında uçan bir helikopter yer alıyor.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye konusunda atılabilecek bütün adımların değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Almanya'nın Suriye'ye yönelik olası saldırılarda yer almayacağını belirtti.
Rusya Başbakanı Medvedev, "NATO ülkelelerinden gelen aptalca askeri açıklamalar, piyasalarda belirsizliği artırıyor" diye konuştu.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Beşar Esad'ın kimyasal silah kullandığına dair kanıtımız var. Hava saldırısı yapıp yapmayacağımıza karar vereceğiz" dedi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye fırtınasını bugün telefonda görüştü. Alman lider, muhatabına uluslararası toplumun kimyasal silahların kullanımını engelleme yönündeki kabiliyetinin yok olmasından endişe duyduğunu söyledi.
Yine Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "Suriye'ye saldırı ne zaman gerçekleşebilir, bunu hiçbir zaman söylemedim. Belki çok yakın, belki de hiç değil. Ne olursa olsun, ABD benim yönetimim altında bölgeyi DAEŞ'ten kurtararak muhteşem bir iş yaptı. 'Teşekkürler Amerika' yok mu?" ifadesini kullandı.
Ülkesinin resmi televizyonuna konuşan Beşar Esad, "Batılı ülkelerin olası müdahalesi, bölgede sadece daha fazla istikrarsızlığa yol açar" dedi.
Kremlin, Rusya ve ABD arasında bir telefon hattının, ‘çakışmayı önlemek’ için kullanıldığını belirtti. Açıklamada, Putin ile Trump'ın telefon görüşmesi yapmasının planlanmadığı da ifade edildi.
RUS SAVAŞ GEMİLERİ KAYBOLDU!
Image Satellite Internacional, Rus savaş gemilerinin Suriye'deki deniz üssü Tartus'tan ayrıldığını gösteren uydu fotoğrafları paylaştı.
Facebook'tan yapılan açıklamada, üste olmayan gemilerin muhtemel ABD saldırılarına karşı denize konuşlandırılmış olabileceği belirtiliyor.
İki farklı fotoğrafa göre, halihazırda üste yalnızca bir denizaltı bulunuyor.
ABD lideri Trump'ın 'Füzeler geliyor' dediği dakikalarda USS Donald Cook savaş gemisi Akdeniz'de Suriye'ye yakın pozisyonda değildi. Alman Bild gazetesi, Kıbrıs ve Girit arasındaki geminin Rus savaş gemisi Amiral Grigorovich'in yakınında olduğunu duyurdu.
UÇAKLAR KIBRIS'A İNDİ
Güney Kıbrıs'taki Akrotiri hava üssüne çok sayıda İngiliz savaş uçağı indi, görüntüleri itv ekrana getirdi.
Kuveyt Havayolları, Eurocontrol'ün uyarısı üzerine Beyrut seferlerini durdurdu.
Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL), dün yayınladığı uyarıda 72 saatlik süreçte yolcu uçaklarının Suriye hava sahası üstünden geçmemesini istemişti. Açıklamada "Suriye'ye havadan karaya füzelerle ya da seyir füzeleriyle bir hava saldırısı düzenlenmesi ve aralıklı sinyal kesintilerinin yaşanması ihtimallerine karşılık..." ifadesi dikkat çekiyor.
REJİM DOĞU GUTA'YI TAMAMEN ALDI
Rusya Savunma Bakanlığı, Beşar Esad'a bağlı güçlerin Doğu Guta'da tamamen kontrolü sağladığını duyurdu. Şam rejiminin ele geçirdiği yerler arasında, kimyasal saldırının olduğu Duma da var.
Rusya Duma'ya askeri polis gücü sevk edildiğini açıkladı.
BM: DURUMUN KONTROLDEN ÇIKMASINI ÖNLEYİN
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, krizin taraflarına seslendi ve "Durumun kontrolden çıkmasını önleyin" dedi. Guterres'ın çağrısının hedefinde BMGK daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin var.
İTALYA'DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI
İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Suriye'ye muhtemel bir harekâtı "Suçlara karşılık vermenin ötesinde, önce barış için çalışmalıyız" sözleriyle değerlendirdi.
UÇAK GEMİSİ AÇILDI
ABD donanmasının Akdeniz'e sevk ettiği USS Harry Truman ve diğer savaş gemileri, Virginia'daki Norfolk deniz üssünden ayrıldı.
Uluslararası haber ajansı Reuters'ın dünyaya servis ettiği fotoğraflarda, binlerce Amerikan askeri aileleriyle vedalaştığı görülüyor.
Muharip gemilerin yanında Alman FGS Hessen fırkateyni de Akdeniz'e doğru ilerleyecek.
Güney Kıbrıs'ın Larnaka limanından ayrılan Amerikan USS Donald Cook savaş gemisinin fotoğrafları da donanma tarafından paylaşıldı.
Trump'ın Twitter mesajlarını yumuşatan Beyaz Saray, Suriye'ye saldırı için henüz kararın verilmediğini duyurdu.
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, "Önümüzde birkaç seçenek var, bunları değerlendiriyoruz ve bu seçeneklerin hepsi masada. Henüz o noktada son karara varılmadı" dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise, sosyal medya hesabında "Beşar Esad rejiminin kimyasal silah kullanımının tarihi hakkında ihtilaf edilecek bir durum yok" diye yazdı.
Rusya'yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki oylama için eleştiren Nauert, "Rusya'nın reddetmesi ve diğer bloke eden politikaları Suriye'nin silahsızlandırılması yönündeki kendi çabalarını şüpheye düşürüyor. Bu  barbarca bir saldırıydı ve uluslararası toplum kimyasal silahları kullanan tarafı sorumlu tutmalıdır. Suriye halkı için ayağa kalkacağız" ifadesini kullandı.
İNGİLTERE KARARINI VERİYOR
İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye'ye muhtemel bir operasyonu görüşmek üzere bugün kabinesini topluyor.
İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarına hükümetin vereceği yanıtı görüşmek için Perşembe günü bakanlar kurulunun toplanması çağrısı yaptı.
Öğle saatlerinde yapılacak toplantıda kabinenin onay vermesi halinde, ABD'nin Suriye'ye yönelik askeri müdahalesine İngiltere'nin destek vermesinin yolu açılmış olacak.
BBC'ye konuşan kaynaklar, Theresa May'in, parlamentodan onay almaksızın operasyona katılım kararı almak için hazır göründüğünü söyledi.
BBC'nin diplomasi muhabiri James Landale, kabinenin May'i desteklemesinin beklendiğini ancak bunun muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de olmak üzere parlamentoya danışılmasını isteyen bazı milletvekillerini öfkelendirebileceğini söylüyor.
İSRAİL: HARİTADAN SİLERİZ!
İran'ın tehditlerine yanıt veren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İsrail'in  siyasetini üç cümleyle özetleyeyim: Saldırıya karşı hücum, savunma ve caydırma için saldırı ile İsrail'i yok etme tehdidinde bulunan herkese saldırı.İran yöneticilerine bir mesajım var: İsrail'in kararlığını test etmeyin" diye konuştu.
Jerusalem Post gazetesi, isimleri açıklanmayan İsrailli askeri yetkililerin, "İran, Suriye topraklarını kullanarak İsrail'e saldırırsa bunun bedelini Beşar Esad öder" dediğini yazmıştı. Haberde, ayrıca "Eğer İran, Suriye topraklarını kullanarak İsrail'e saldırırsa biz de Beşar Esad rejimini haritadan ve dünyadan sileriz" cümlesi dikkat çekiyor.
T4 hava üssünü vuran füze saldırısında 7 askeri ölen İran, İsrail'e yanıt vereceğini duyurmuştu.
Beyaz Saray, Türkiye ve ABD liderleri arasında yapılan telefon görüşmesine dair bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Başkan Donald Trump, Suriye’deki mevcut durumu tartışmak üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. İki lider durum hakkında yakın temasta olmak üzere görüş birliğine vardı" denildiBu haber 277 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
330 Okunma
311 Okunma
308 Okunma
302 Okunma
288 Okunma
284 Okunma
281 Okunma
274 Okunma
271 Okunma
231 Okunma
223 Okunma
217 Okunma
216 Okunma
212 Okunma
195 Okunma
742 Okunma
721 Okunma
694 Okunma
683 Okunma
593 Okunma
590 Okunma
568 Okunma
559 Okunma
557 Okunma
552 Okunma
551 Okunma
544 Okunma
540 Okunma
536 Okunma
527 Okunma
526 Okunma
525 Okunma
519 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI