Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarGünde kaç fincan kahve ölüm riskini azaltır?

Tarih: 12-07-2017 20:07:39 + -


Kahvenin insan sağlığına etkleri üzerinde açıklamalarda bulunan Uzmanlar, günde 3 fincan kahve tüketmenin sağlığa zarar değil faya sağladığını açıkladılar. Sınırın 3 fincan kahve olduğunu açıklayan uzmanlar, kahve tüketimi günlük 580 mililitreden fazla olan erkeklerin yaşamını yitirme ihtimali kahve içmeyenlere oranla yüzde 12 daha düşük. Kadınlarda ise bu oran yüzde 7 olarak saptadı. Kahvenin tesirlerini nesnel bir şekilde tespit edebilmek için beslenme, sigara alışkanlığı gibi etmenler araştı


Günde kaç fincan kahve ölüm riskini azaltır?


Kahve ile ilgili yapılan yeni bir araştırma, düzenli olarak kahve tüketmenin sıhhate faydalı olabileceği istikametinde sonuçlar ortaya koydu. Beynelmilel bir araştırma ekibinin 10 Avrupa ülkesinde yarım milyondan fazla kişinin ölüm oranlarını incelediği araştırmanın neticeleri “Annals of Internal Medicine” isimli tıp mecmuasında yayımlandı.

Her hastalıkta işe yarıyor

Araştırmanın yapıldığı 16 buçuk sene nihayetinde ele geçirilen neticelere göre, kahve tüketimi günlük 580 mililitreden fazla olan erkeklerin yaşamını yitirme ihtimali kahve içmeyenlere oranla yüzde 12 daha düşük. Kadınlarda ise bu oran yüzde 7 olarak saptadı. Kahvenin tesirlerini nesnel bir şekilde tespit edebilmek için beslenme, sigara alışkanlığı gibi etmenler araştırmaya katılmadı.

Araştırmacılar, diğerlerine mukayese et daha fazla kahve içen kişilerin ölüm rizikosunun hemen her hastalıkta daha düşük olduğunu saptadı. Bu tesire bilhassa kalp-damar ve sindirim rahatsızlıkları örnek gösterildi.


Araştırma ekibinin başkanı Marc Gunter, yeniden de kahve tiryakilerine temkinli iletiler veriyor. Gunter, “Uzun müddet gözleme dayalı araştırmaların hudutlu olması hasebiyle kahve içilmesi veya içilmemesi istikametinde tavsiye veremiyoruz” diye konuştu.

Günlük sınır üç fincan

MARC Gunter, günde 3 fincan dolayındaki kahve tüketiminin sıhhate zarar veren olmadığı, tersine ölüm rizikonunu yüzde 18’e çıkaran oranda azalttığı neticenine eriştiklerini kaydetti.

Kahvenin dünyada en çok seçenek edilen içeceklerden biri olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, dünya genelinde günde 2,25 milyar fincan kahve içildiğini vurguladı.

Beynelmilel Kanser Araştırmaları Ajansı da (IARC) geçen sene, kahvenin kanser rizikonunu yükselttiğine ait ellerinde bir belirti olmadığını izah etmişti. Ancak bir takım beslenme araştırmacıları, Avrupa’da tüketicilerin refah düzeylerinin sıhhatleri üzerinde kahveden daha fazla tesirli olduğu ve dolayısıyla kahve tüketimi ile uzun hayat arasındaki direk aitin gerçeği pek yansıtmadığı şeklinde araştırmaya tenkitlerde bulundu. 
Bu haber 454 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11308 Okunma
238 Okunma
237 Okunma
220 Okunma
205 Okunma
196 Okunma
182 Okunma
178 Okunma
174 Okunma
172 Okunma
11308 Okunma
6158 Okunma
1279 Okunma
886 Okunma
884 Okunma
580 Okunma
580 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
422 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI