Bugun...
Dolar: 4.0466
Euro : 4.9834

Konuk YazarGizli belgelerde Trump depremi!

Tarih: 16-05-2017 19:19:20 + -


ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la terör örgütü IŞİD'in planlarının yer aldığı çok gizli bilgileri paylaşması, dünyada gündemine bomba gibi düştü. Haber anında dünyada ilk haber oldu, halen tüm büyük medya organları tarafından manşetten veriliyor. Trump, IŞİD’in Amerika’nın müttefiki olan ülkelerden birinde bir kentte saldırı düzenleyeceğiyle ilgili istihbaratı Lavrov'la paylaştı...


Gizli belgelerde Trump depremi!

ABD Başkanı, gazetelerin haberinden saatler sonra yazdığı Twitter mesajlarıyla Lavrov görüşmesinde Rusya ile gizli bilgiler paylaştığını doğruladı. Trump'ın açıklamaları haberleri yalanlayan Beyaz Saray ve Rusya'yı açık pozisyonda bıraktı...

Önceki basın toplantısında "Ben odadaydım. Böyle bir şey yaşanmadı" diyen Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, bir kez daha gazetecilerin karşısına çıkmak zorunda kaldı. McMaster, Trump'ın verdiği bilgilerin IŞİD'e karşı işbirliğini artırma amacı taşıdığını savundu, ABD Başkanı'nın kaynakların farkında olmadan Ruslarla konuştuğunu söyledi...

Trump'ın hamlesi hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar arasında şoka yol açtı. Senato Demokrat lideri Schumer, Beyaz Saray'dan acil bir şekilde Rusya ile paylaşılan bilgilerin belgesini Kongre Soruşturma Komitesi'ne vermesini istedi...

Üst düzey bir Avrupa istihbarat yetkilisi, Amerikan Associated Press haber ajansına Avrupa ülkelerinin Washington'la istihbarat paylaşımını kesebileceğini söyledi...


ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la terör örgütü IŞİD'in planlarının yer aldığı çok gizli bilgileri paylaşması, dünyada gündemine bomba gibi düştü. Haber anında dünyada ilk haber oldu, halen tüm büyük medya organları tarafından manşetten veriliyor. Trump, IŞİD’in Amerika’nın müttefiki olan ülkelerden birinde bir kentte saldırı düzenleyeceğiyle ilgili istihbaratı Lavrov'la paylaştı...

Twitter hesabından peş peşe iki mesaj yazan Trump, Rusya'ya verdiği bilgileri savundu. Trump, "Başkan olarak, (açıkça planlanan Beyaz Saray toplantısında), Rusya ile terörizm ve havayolu uçuş güvenliğiyle ilgili gerçekleri paylaşmak istedim, ki bunu yapmaya mutlak hakkım var. İnsani sebeplerin yanı sıra, Rusya'nın IŞİD ve terörizm konularındaki mücadelesinde de vites artırmasını sağlamak istedim" dedi...

Gergin basın toplantısı

Amerikan medyasındaki haberleri saatler önce yalanlayan Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, Trump'ın açıklamalarından sonra bir kez daha basın toplantısı düzenlemek zorunda kaldı. Gazetecilerin soruları karşısında oldukça zor anlar yaşayan McMaster, Trump'ın paylaştığı bilgilerin Rusya ile IŞİD tehdidine karşı işbirliğini artırmayı amaçladığını savunarak "ABD Başkanı kaynakların farkında olmadan Ruslarla konuştu" dedi...

Danışman McMacster, daha önceki basın toplantısında "Bu gece yayınlanan haber gerçek dışı. Hiçbir şekilde istihbarat kaynakları ve işleyiş yapıları hakkında konuşulmadı. Ayrıca Başkan Trump kamuoyunun bilmediği hiçbir askeri operasyondan da bahsetmedi. Ben odadaydım. Böyle bir şey yaşanmadı. Herkese teşekkür ediyorum" demişti...

Cumhuriyetçiler de tepkili

Trump'ın gizli bilgileri paylaştığını doğrulaması, Washington'da depreme yol açtı. ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı John McCain, Trump'ın bilgi paylaşmasını son derece rahatsızlık verici olarak tanımladı. Senato Demokrat lideri Charles Schumer ise, Beyaz Saray'dan acil bir şekilde Rusya ile paylaşılan bilgilerin belgesini Kongre Soruşturma Komitesi'ne vermesini istedi...

Demokrat Senatör Dick Durbin Trump'ın yaptığının tehlikeli ve umursamaz gibi göründüğünü belirtti. Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin Cumhuriyetçi başkanı Bob Corker ise olayın rahatsız edici olduğunu söyledi. Alman yayın organı Deutsche Welle'nin Washington muhabiri Modrag Soric'e göre, gelişmenin Trump için ağır sonuçları olabilir:
"Trump'ın önce seçim kampanyası sırasında şimdi de Beyaz Saray'da Kremlin ile işbirliği yaptığı şüphesi bir türlü yok edilemiyor.

 

Bu gelişmenin olası sonuçlarından biri şöyle özetlenebilir: Trump'ın kısa bir süre önce görevden aldığı FBI Başkanı James Comey'in halefini bulması çok daha zorlaşacak. Çünkü Trump'ın Kongre'deki dostları ve karşıtları şimdi ona daha fazla şüphe ile yaklaşacak. Trump'ın atayacağı ismin Senato'nun onayından geçmesi kolay olmayabilir.
Bir başka sonuç ise Amerika’nın müttefikleri istihbarat servisleri arasındaki veri paylaşımında kendini geri çekebilirler. Bu Başkan'ın ağzından başka ne kaçıracağını kim bilebilir ki? İstihbarat servislerinin elde ettikleri bilgileri ABD ile paylaşmaması ise ülkenin güvenliğini ciddi oranda olumsuz etkileyebilir.

 

Ayrıca müttefikler arasında da kuşkuları artırabilir. Kibri ve beğenilme tutkusunun sık sık kurbanı olan 70 yaşındaki Başkan'ın bazen bir çocuk gibi davrandığına inandıkları gibi giderek daha fazla Amerikalı Trump'ın her şeyi yapabileceğine inanıyor.

Bu şüphelerde en ufak bir gerçek payı olmasa bile manidar olan birçok Amerikalı ve müttefik ülkenin Trump konusunda hava atmak, kendini daha önemli göstermek ve dikkatleri üzerine çekmek için düşmana karşı önemli bir bilgiyi ağzından kaçırabileceğinden emin olması.
Trump'ın hataları ABD Kongresi'nde büyük endişe yaratıyor. Demokratlar Trump'ı büyük bir güvenlik riski olarak görüyor. Cumhuriyetçiler ise pek fazla sesini çıkarmıyor ama yine de kulislerde neler yapılabileceğini düşünüp taşınıyorlar. Trump'ın başkanlık koltuğundan ayrılması uzun sürebilir. Mevcut durumdan nasıl çıkılacağı ise belirsizliğini koruyor. Yani Cumhuriyetçiler halihazırda gözlerini dikip gelişmeleri takip ediyor ve bir şey yapmıyor. Ta ki bir sonraki skandala kadar. Cumhuriyetçilerin bu Başkan ile halihazırdaki tutumlarını değiştirmeleri uzun sürmeyecektir.

Rusya açık pozisyonda

Trump'ın açıklamaları yalnızca McMaster'ı değil, Rusya'yı da açık pozisyonda bıraktı. Zira, ABD Başkanı Twitter mesajlarını paylaşmadan kısa süre önce Kremlin gizli bilgilerin paylaşıldığını yalanlamıştı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, haberlerin 'saçma' olduğunu belirterek reddetmeye değmediğini söylemişti.

Avrupa şokta! ABD ile istihbarat paylaşımı kesilebilir

ABD'nin Avrupalı müttefikleri de Trump'a tepkili. Üst düzey bir Avrupa istihbarat yetkilisi, Amerikan Associated Press haber ajansına Avrupa ülkelerinin Washington'la istihbarat paylaşımını kesebileceğini söyledi. Yetkiliye göre, Trump'ın Rusya'ya verdiği bilgiler istihbarat kaynaklarını riske atabilir.

Amerikan medyasının haberlerine göre, Trump-Lavrov görüşmesinde ABD lideri IŞİD hakkında son derece gizli bilgileri masaya getirdi. Söz konusu hassas bilgiler ABD'ye bir müttefik ülkeden gelmişti, terör örgütü IŞİD'in bir planını açığa çıkarıyordu. Washington Post, IŞİD'in saldırıya hazırlandığı kentin adı dahil planla ilgili ayrıntıların saklı tutulduğunu bildiriyor.

Gazete, Trump'ın paylaştığı bilgiyle gösteriş yaptığını belirterek istihbaratı veren müttefik ülkenin, bilginin Rusya ile paylaşılmasına izin vermediğini yazdı. New York Times ise, gizli bilginin Amerikan hükümet çevreleri ve diğer müttefik ülkelerle bile paylaşılmadığının altını çiziyor.

Amerikan medyasına göre, paylaşılan çok gizli bilgiler istihbarat kaynağının ifşasına yol açtı. Washington Post gazetesi, haberini emekli yetkililerin yanında şu anda görevde olan resmi yetkililere dayandırıyor.

Oval Ofis'te geçen hafta gerçekleşen görüşmede, Lavrov'la birlikte son dönemde ismi gündemden düşmeyen Rusya Büyükelçisi Sergey Kislyak da vardı. Kislyak'ın Oval Ofis'te gülerken bir Rus fotoğrafçı tarafından çekilmiş fotoğrafları, geçen haftaya damga vurmuştu.

Trump'ın başını ağrıtan sorun: Rusya

ABD Başkanı'nın gizli bilgileri açıklamasını engelleyen bir yasak bulunmuyor ancak söz konusu bilgileri Amerika’ya sağlayan müttefik ülkeyle ilişkilerin zarar göreceği endişesi var. Amerikan medyasının ulaşmaya çalıştığı CIA ve diğer istihbarat örgütleri haberlerle ilgili bir yorum yapmadı.

Donald Trump'ın başkanlık kampanyasından başlayarak Rusya ile kurduğu ilişkiler, halen soruşturuluyor. Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesiyle Trump'ın Beyaz Saray'a çıktığı yönündeki haberlerin ardı arkası kesilmedi. Trump'ın kampanya ekibinin Rusya ile ilişkileri halen resmi olarak soruşturuluyor. Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya Büyükelçisi Kislyak'la görüşmesini gizleyince birkaç hafta içinde istifa etmek zorunda kalmıştı.

Başkan Trump, kampanya günlerinde Rusya’yla yakın ilişkiler kurmak istediğini birçok kez ilan etmişti.
Bu haber 406 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
775 Okunma
753 Okunma
726 Okunma
716 Okunma
627 Okunma
620 Okunma
599 Okunma
599 Okunma
595 Okunma
589 Okunma
582 Okunma
577 Okunma
571 Okunma
567 Okunma
559 Okunma
558 Okunma
557 Okunma
548 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI