Bugun...
Dolar: 3.9492
Euro : 4.8495

Konuk YazarGeneral Votel'den Rusya nağmeleri!

Tarih: 13-03-2018 22:50:10 + -


Orgeneral Votel, "Suriye Demokratik Güçleri görüşmelerimizde, buranın bizim operasyon alanımız olmadığını ve bu noktada şu aşamada orada faaliyet gösterme niyetimizin olmadığını anladılar.” şeklinde konuştu. Votel, Türkiye’nin YPG/PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nı ima ederek Afrin’deki gelişmelerin DEAŞ karşıtı operasyonları etkilediğini ve dikkatleri oradan aldığını savundu.


General Votel'den Rusya nağmeleri!

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Türkiye ile ABD arasında Suriye konusundaki gerginlikleri diplomatik ve askeri olarak çözmeye çalıştıklarını söyledi. Votel, "Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde oynadığı rolden ve bunun ilişkilerimizi, özellikle de Türkiye ile ilişkilerimizi nasıl etkilediği konusunda kaygılıyım" ifadelerine yer verdi.
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral  Joseph Votel, Türkiye ile ABD arasında Suriye konusundaki gerginlikleri  diplomatik ve askeri olarak çözmeye çalıştıklarını söyledi.
Orgeneral Votel, ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı Thomas  Waldhouser ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde konuştu.
ABD'nin Türkiye gibi bir müttefiki ile Suriye’deki menfaatlerinin  rekabet halinde olmasına ilişkin bir soru üzerine Votel, Türkiye’nin bir NATO  müttefiki ve DEAŞ ile mücadelenin de önemli bir parçası olduğuna dikkati çekti.
Türkiye'nin güney sınırlarında meşru güvenlik kaygılarının bulunduğunu  ve ABD'nin bunu anladığını belirten Orgeneral Votel, "Onların (Türkiye’nin)  sınırları boyunca terörden kaynaklanan meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz ve  tabii aramızda biraz tansiyona da sebep olmuş durumda ki şu anda özellikle de  diplomatik ve askeri olarak bunun üzerinde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.
RUSYA'YI SUÇLADI
Orgeneral Votel'in Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlıklar konusunda  Rusya’yı suçlaması dikkati çekti.
Rusya’nın "kundakçı-itfaiyeci" rolünü oynadığını belirten Votel,  Moskova’nın müttefikler arasına önce anlaşmazlık soktuğunu daha sonra arabulucu  rolünü üstlendiğini savundu.
Votel, "Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde oynadığı rolden ve bunun  ilişkilerimizi, özellikle de Türkiye ile ilişkilerimizi nasıl etkilediği  konusunda kaygılıyım." diye konuştu.
AFRİN'DE FAALİYET GÖSTERME NİYETİMİZ YOK
ABD’nin SDG ismi altında desteklediği YPG/PKK’nın Afrin'e gitmesine  ilişkin bir senatörün "Kürtler konusunda Suriye’de bir politikamız yok ve ne  yaptığımıza ilişkin uzun dönem politikamız da yok gibi görünüyor. Ülkeyi SDG'nin  Suriye Demokratik Güçlerinin bir bölümünü kontrol edeceği şekilde bölüyor muyuz?"  sorusu üzerine Votel, ABD'nin Afrin’de faaliyet göstermediğini söyledi.
Orgeneral Votel, "Suriye Demokratik Güçleri görüşmelerimizde, buranın  bizim operasyon alanımız olmadığını ve bu noktada şu aşamada orada faaliyet  gösterme niyetimizin olmadığını anladılar.” şeklinde konuştu.
Votel, Türkiye’nin YPG/PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü Zeytin Dalı  Harekatı'nı ima ederek Afrin’deki gelişmelerin DEAŞ karşıtı operasyonları  etkilediğini ve dikkatleri oradan aldığını savundu.
YPG/PKK unsurlarının DEAŞ ile mücadeleden çekilip çekilmediğine  yönelik bir soruya ise Votel, "Bu, şu anda olmuş durumda." yanıtını verdi.
'(SURİYE SAVAŞINI ESED KAZANIYOR) DEMEK İDDİALI DEĞİL'
Suriye’de yedi yıldır devam eden iç savaşın kimin lehine devam  ettiğine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Votel, "İç savaş noktasında rejimin  yükselişte olduğu görünüyor." dedi.

Votel, Güney Carolina eyaletinin Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey  Graham’ın "İran ve Rusya’nın desteklediği Esed Suriye’de iç savaşı kazandı demek  çok güçlü bir ifade olur mu?" sorusunu, "Bunun çok iddialı bir ifade olduğunu  düşünmüyorum." şeklinde yanıtladı.
Graham'ın "Politikamız halen ‘Esed gitmeli’ şeklinde mi?" sorusuna  Votel’in "Şu anda politikamızın bu olup olmadığını bilmiyorum. Odağımız DEAŞ’ın  yenilmesi üzerinedir." sözleri dikkati çekti.
Bunun üzerine Graham, "Siz de bilmiyorsanız, kimsenin bilebileceğinden  şüphe ederim çünkü dünyanın o parçası ile ilgilenmek sizin işiniz." diyerek tepki  gösterdi.
İRAN'LA NÜKLEER ANLAŞMASINDA KALMALIYIZ
İran nükleer anlaşması konusunda Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Genel  Kurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’ın ABD’nin İran nükleer anlaşmasında  kalma tavsiyesine katılıp katılmadığına ilişkin bir soru üzerine Votel, Mattis  ile Dunford’ın yaklaşımlarına katıldığını ifade etti.
Votel, şunları kaydetti:
"Bana göre Ortak Kapsamlı Eylem Planı (İran ile nükleer program  konusunda yapılan anlaşma) bizim İran konusundaki ilgilendiğimiz başlıca  tehditlerden birine hitap ediyor. Dolayısıyla Ortak Kapsamlı Eylem Planı giderse  nükleer silah programına ilişkin başka bir yol bulmamız gerekecek."Bu haber 207 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
696 Okunma
594 Okunma
518 Okunma
495 Okunma
482 Okunma
471 Okunma
430 Okunma
400 Okunma
369 Okunma
369 Okunma
367 Okunma
366 Okunma
358 Okunma
348 Okunma
345 Okunma
335 Okunma
332 Okunma
329 Okunma
1185 Okunma
1102 Okunma
903 Okunma
696 Okunma
670 Okunma
647 Okunma
610 Okunma
602 Okunma
595 Okunma
594 Okunma
594 Okunma
594 Okunma
590 Okunma
579 Okunma
568 Okunma
557 Okunma
528 Okunma
518 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mübarek Üç Aylar
  Mübarek Üç Aylar
 • Sıkıntılara sabreden, ferahlar
  Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 • Hırs, insanı felakete sürükler
  Hırs, insanı felakete sürükler
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 • İman edip amel eden kurturul
  İman edip amel eden kurturul
 1. Mübarek Üç Aylar
 2. Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 3. Hırs, insanı felakete sürükler
 4. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 5. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 6. İman edip amel eden kurturul
VİDEO GALERİ
YUKARI