Bugun...
Dolar: 4.0406
Euro : 5.0005

Konuk YazarFransa'dan ilk sonuçlar geli,nce Paris'te ortalık karıştı

Tarih: 24-04-2017 06:15:30 + -


Seçim sonuçlarının ardından seçmenlerine teşekkür eden Le Pen, "Fransız halkını Elysee'ye götürecek ilk aşama aşıldı. Bu bir kez ele geçen bir fırsattır. Vahşi küreselleşme medeniyetimizi tehdit ediyor." dedi. Öte yandan Fransa'nın başkenti Paris'te Bastille Meydanı'nda, aşırı sağcı Marine Le Pen'in ikinci tura kalması protesto edildi. Fransız polisi, Bastille Meydanı'nda barikatı zorlayan protestoculara karşı gaz bombası kullanarak eylemcilere müdahale etti.


Fransa'dan ilk sonuçlar geli,nce Paris'te ortalık karıştı

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu sandık çıkış anketlerine göre, Yürüyüş Hareketi'nin lideri Emmanuel Macron ve Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen ikinci tura kaldı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu önde bitiren En Marche" (Yürüyüş) Hareketi'nin lideri Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde sorunların çözümü  önünde engel olan sistemi reformdan geçirme sözü verdi.

Seçim sonuçlarının ardından seçmenlerine teşekkür eden Le Pen, "Fransız halkını Elysee'ye  götürecek ilk aşama aşıldı. Bu bir kez ele geçen bir fırsattır. Vahşi  küreselleşme medeniyetimizi tehdit ediyor." dedi.

Öte yandan Fransa'nın başkenti Paris'te Bastille Meydanı'nda, aşırı sağcı Marine Le Pen'in ikinci tura kalması protesto edildi. Fransız polisi, Bastille Meydanı'nda barikatı zorlayan protestoculara karşı gaz bombası kullanarak eylemcilere müdahale etti.


Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu sandık  çıkış anketine göre, siyasi merkezdeki Yürüyüş Hareketi'nin lideri Emmanuel  Macron ile aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen ikinci tura  kaldı.

Ülkede 11 adayın yarıştığı cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması,  yerel saatle 20.00'de (TSİ 21.00) sona erdi.

France 2 kamu yayıncısı televizyon kanalının hazırlattığı sandık  çıkışı anketine göre hiçbir aday, cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda  gerekli yüzde 50 salt çoğunluğu elde edemedi.

Buna göre Macron oyların yüzde 23,7'sini alarak seçimden birinci  çıktı. Le Pen de yüzde 21,7'lik oy oranıyla ikinci oldu. Merkez sağdaki  Cumhuriyetçiler Partisi'nin adayı François Fillon ve aşırı solcu aday Jean-Luc  Melenchon ise yüzde 19,5'er oy aldı.

İlk turda ilk iki sırayı kazanan Macron ve Le Pen, 7 Mayıs'ta  düzenlenecek ikinci tur oylamada yarışacaklar.

İkinci turda kazanan aday, 14 Mayıs'a kadar Cumhurbaşkanı François  Hollande'dan görevi devralacak.

Macron'dan reform sözü

Fransa’da En Marche" (Yürüyüş) Hareketi'nin lideri  Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde sorunların çözümü  önünde engel olan sistemi reformdan geçirme sözü verdi.

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu önde bitiren Macron, Paris'te  seçmenlerine hitap etti.

Macron, "Eğer iki hafta sonra seçimi kazanırsam, 30 yıldır sorunların  çözümü önünde engel olan sistemi reformdan geçireceğim." dedi.

"Siyaset yaşamında yeni bir sayfa açmanın zamanı geldi." diyen Macron,  "Yapılması gereken çok iş var, ancak sizin de vereceğiniz destekle ben bu göreve  hazırım." ifadesini kullandı.

Fransa'da ilk defa merkez sağ ve merkez sol parti adaylarının ilk tur  sonucunda birlikte elendiklerini kaydeden Macron, Fransız seçmenin, bu seçimde  büyük bir değişime imza atarak, ülkede artık köklü bir değişiklik istediğini  gösterdiğini  söyledi.

Macron, "Biz bir yıl içinde Fransız siyaset yaşamının görüntüsünü  değiştirdik." diye konuştu.

Seçilirse bütün Fransızların cumhurbaşkanı olacağını kaydeden Macron,  "Bütün Fransızları birleştirmek benim en büyük ödevim olacak." dedi.

Macron, güçlü bir Fransa ile AB'nin yeniden inşasının da önceliği  olacağı mesajını verdi.

Macron konuşmasında, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ikinci  turda kendisini destekleme sözü veren Cumhuriyetçilerin adayı François Fillon ve  Sosyalistlerin adayı Benoit Hamon'a da teşekkür etti.

Bu arada Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, ilk tur seçim  sonuçlarının açıklanmasının ardından Macron'u arayarak tebrik ettiği bildirildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in sözcüsü de Juncker'in,  ilk tur başarısından dolayı Macron'u tebrik ettiği, ikinci turda da başarılar  dilediğini açıkladı.

Le Pen'den ilk açıklama

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu sandık çıkış  anketlerine göre ikinci tura kalmayı başaran aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN)  Partisi'nin lideri Marine Le Pen, Fransız halkını Cumhurbaşkanlığı Sarayı  Elysee'ye götürecek ilk aşamanın geride kaldığını belirtti.

Le Pen, ilk sonuçların açıklanmasının ardından seçmenleriyle bir araya  geldiği kampanya merkezinde kameraların karşısına geçerek sonuçları  değerlendirdi.

Seçmenlerine teşekkür eden Marine   Le Pen, "Fransız halkını Elysee'ye  götürecek ilk aşama aşıldı. Bu bir kez ele geçen bir fırsattır. Vahşi  küreselleşme medeniyetimizi tehdit ediyor." dedi.

Bu sonuçlarla Fransız halkının kültürü, bağımsızlığı ve refahının  sorumluluğunu omuzlarına yüklediğini ve bunu gururla taşıyacağını belirten Le  Pen, "Fransız halkını özgürleştirmenin ve halkın adayına oy vermenin vaktidir.  Yıkım döneminin sonunda şimdi ulusal birliğe çağrı yapıyorum. Tüm yurtseverleri,  kökeni ve yönelişi ne olursa olsun, Ulusal Cephe projesinin arkasında durmaya  davet ediyorum." diye konuştu.

Marine  Le Pen, ikinci tur oylamanın da son derece hayati öneme sahip  olduğunu kaydederek, "Ya eskisi gibi kitlesel göçler, düzensizlik, teröristlerin  serbestçe dolaşımı gibi bir sistemin devamına ya da kimliğimizi koruyan sınırları  kapatılmış ve Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmış bir Fransa'nın tercih edileceğini"  ifade etti.

Aşırı sağcı lider ayrıca, kendisinin halkın adayı olduğunu belirterek,  rakibi Emmanuel Macron'un ise uluslararası lobilerin ve finans çevrelerinin  desteğiyle Fransa için bir yıkım olacağını iddia etti.

Seçimlerle ilgili bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Ulusal  Cephe'nin kurucu lideri Jean-Marie Le Pen ise sonuçları, "Ben kızım Marine'e göre  daha ayrıştırıcı biriydim. Marine, birleştirmeyi başardı." sözleriyle  değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı ilk tur seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre, 11  adaydan hiç birisi seçilmek için gerekli olan yüzde 50 oranında oyu alamadı.

Buna göre en fazla oyu alan ilk iki aday Le Pen ve bağımsız aday  Macron, 2'nci tura çıkmayı başardı.

Seçimde dikkati çeken bir diğer olay ise "Fransa tarihinin iki köklü  geleneği, merkez sağ ve merkez solu temsil eden partilerin adaylarının yarış dışı  kalışı" olarak gösteriliyor.

SONUÇLAR PARİS'TE PROTESTO EDİLDİ

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda, Yürüyüş  Hareketinin lideri Emmanuel Macron ile aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisinin lideri  Marine Le Pen'in ilk iki sırada yer alması, kendilerini "faşizm karşıtı" olarak  niteleyen grupların tepkisine neden oldu.

Cumhurbaşkanı seçimin ilk turu sandık çıkış sonuçlarının açıklamasının  ardından, ikinci tura kalamayan Jean-Luc Melenchon taraftarı olan ve "faşizm  karşıtı" şeklinde kendilerini ifade eden yüzlerce kişi, Paris'in tarihi  meydanlarından Bastille'de toplandı.

Göstericilerin meydanın ortasındaki heykelin çitlerini çıkarıp,  güvenlik güçlerine şişe ve yanıcı maddeler atması üzerine iki taraf arasında  çatışma yaşandı.

Fransa'nın Strazburg kentinde de protesto gösterilerine güvenlik  güçleri müdahalede bulundu.

İKİ ADAY İPİ GÖĞÜSLEDİ

Fransa'daki cumhurbaşkanı seçiminin sandık çıkış  anketlerine göre 7 Mayıs'taki ikinci turda yarışmaya hak kazanan "En Marche"  (Yürüyüş) Hareketi'nin lideri Emmanuel Macron ile aşırı sağcı Ulusal Cephe  Partisi'nin lideri Marine Le Pen, kurulu sisteme alternatif fikirleri ile seçmen  oylarını aldı.

İktidardaki Sosyalist Partinin eski Ekonomi Bakanı olan ve partisinden  ayrılarak merkezde bir oluşum kuran Macron'un henüz bir yılı geçmeyen hareketiyle  cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu geçebilecek potansiyeli yakalaması, daha çok  arkasındaki medya desteğine bağlanıyor.

Emmanuel  Macron'un, medyanın önemli bir kesimi tarafından adeta  "parlatıldığı" düşünülüyor.

Bir mülakatında "politik arenadaki boşluktan faydalandığını" itiraf  eden Macron, "belirli bir politik ideolojiyi benimsemediğini", "ne sağda ne de  solda olduğunu" belirtmişti.

Annesi ve babası doktor olan ve ülkenin kuzeyindeki Amiens şehrinde  doğan Emmanuel   Macron'un yaşamının önemli bir bölümünü 16 yaşındayken,  kendisinden 24 yaş büyük Brigitte Trogneux isimli tiyatro öğretmenine aşık olması  ve daha sonra 2007 yılında onunla evlenmesi şekillendiriyor.

Ailesinin itiraz etmesine rağmen Macron'un sürdürdüğü bu ilişki, onun  özgür ve kararlı karakterinin yansıması olarak değerlendiriliyor.

Paris'te gördüğü öğrenimin ardından maliye müfettişi olan Emmanuel    Macron, daha sonra bir müddet bir yatırım bankasında çalıştı.

Sosyalist Parti kariyeri

Sosyalist Parti'ye 2006 yılında katılan Macron, François Hollande'ın  ilk hükümetinde 2012-2014 yıllarında Hollande'ın genel sekreter yardımcılığı  görevini yürüttü. Emmanuel   Macron, daha sonraki hükümette Ekonomi Bakanı olarak  atandı.

Ekonomi Bakanı iken iş çevreleri ile ilişkileri çok iyi olan Macron,  kamuoyundaki yoğun itirazlara ve protestolara rağmen Hollande ve dönemin  başbakanı Manuel Valls'in desteğiyle çalışma hayatıyla ilgili pek çok  düzenlemenin hayata geçirilmesini sağladı.

Bir yıllık bir hareketle iktidara aday

 "En Marche" (Yürüyüş) Hareketi'ni Nisan 2016'da kuran Emmanuel    Macron, Ağustos 2016'da ise bakanlık görevinden istifa etti.

Macron, ekonomi politikalarında kendisini "liberal", sosyal konularda  "solcu" olarak tanımlıyor.

Emmanuel  Macron, Sosyalist Parti'nin önemli isimleri eski Başbakan  Manuel Valls ve Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın desteğini de almıştı.

İnsani ilişkilerindeki yeteneği ile bilinen ve pragmatik olarak  tanımlanan Macron'un politik programı ise "tutarsız" olarak görülerek pek çok  açıdan eleştiriliyor.

Macron'un cumhurbaşkanı olma şansının artmasının en önemli nedenleri  ise Sosyalist Parti'nin adayı Benoit Hamon'un aşırı sola kayan politikalar  önererek kamuoyu desteğini kaybetmesi, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi  adayı François Fillon'un yolsuzluk iddiaları nedeniyle yara alması gösteriliyor.

Emmanuel  Macron'un seçmen gözündeki en büyük sorunu ise genç  siyasetçinin ekibinin de genç ve tecrübesiz olması.

Cumhurbaşkanı seçimini kazanması halinde Macron'un, yine bu yıl  yapılacak parlamento seçimlerinde nasıl bir performans sergileyebileceği ve  kadrosunu kimlerden oluşturabileceği konusu, seçmen nezdinde tartışılan önemli  bir konu.

Le Pen'in aşırı sağdan merkeze kayma arayışı

Ulusal Cephe (FN) Partisi'nin kurucusu ve ilk lideri babası Jean-Marie  Le Pen dolayısıyla neredeyse "aşırı sağ" geleneğin içinde doğmuş olan Marine Le  Pen'in kişiliğini ve politik çizgisini çocukluğundan itibaren yaşadığı deneyimler  derinden etkilemiş.

Fransa cumhurbaşkanlığının en güçlü adaylarından Marine Le Pen'in  babası gibi politika yapma kararı vermesinde belki de en önemli etken, henüz 8  yaşındayken Paris'teki evlerinin bombalanması olmuş.

Otobiyografi kitabında 8 yaşındayken evlerinin önüne konulan 5  kilogramlık dinamitin patlamasıyla yaşadığı şoku unutmadığını anlatan Le Pen, 2  ablasıyla birlikte binanın ön kısmının tamamen parçalara ayrıldığını gördüğünü  belirtiyor.

Henüz FN kurulalı 4 yıl olmuş ve parti sadece antisemitik  açıklamalarla bilinirken, 1 Kasım 1976'da yapılan bu saldırının failleri ise  halen bulunabilmiş değil.

FN'e üyelik

Parti saflarına çok genç yaşta 1986'da katılan Marine Le Pen, yüksek  öğrenimini tamamlayıp avukat olmasının ardından da 1998'de FN'in bölge meclisi  üyelerinden biri olarak seçildi.

Avrupa Parlamentosu milletvekili olarak 2004 yılından beri görev yapan  Le Pen, FN'in liderliğine ise 2011 yılında oyların yüzde 67,65'ini alarak geldi.  Marine   Le Pen böylece, 1972 yılından beri partiyi yöneten babasının yerini  almış oldu.

Ülkede 2012 yılında düzenlenen cumhurbaşkanı seçimi kampanyasında  işsizliği ve yasa dışı yollardan ülkeye girmiş göçmenleri gönderme vaadini ön  plana çıkararak yüzde 17,9 oy alan Le Pen, François Hollande ve Nicolas  Sarkozy'nin ardından 3'üncü oldu.

Mayıs 2014'te Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ise Le Pen  liderliğindeki FN yüzde 24,9 oyla Fransa'da seçimlerden birinci parti olarak  çıktı.

Bu oy oranını bu yılki cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda da  yakalamayı hedefleyen 48 yaşındaki Marine   Le Pen'in partisine destek, Avrupa  Parlamentosu'nda yolsuzluk yaptığı iddiaları üzerine geriledi.

Aşırı sağcı babasından daha demokrat ve cumhuriyetçi olarak  değerlendirilen Le Pen, babası Jean-Marie Le Pen'i, kamuoyunda tartışma yaratan  bazı açıklamalarından ötürü 20 Ağustos 2015'te partiden ihraç ettirdi.

Müslümanlara karşı tutumu

FN'in lideri seçilmeden önce 2010 yılında özellikle Müslümanlara karşı  sert bir çizgi benimsemiş olan, hatta Müslümanların cuma namazını cami dışında  kılmasını "Alman işgaline" benzeten Marine   Le Pen'in, Müslümanların "Fransız  toplumuyla uyumlu yaşayabileceği" fikrine evrildiği gözleniyor.

Ancak Le Pen'in geçmişteki "sokaklarda bile başörtüsünü yasaklayacağı"  yönündeki söylemleri, Müslümanlardan oy almasını güç kılıyor.

Marine Le Pen'in Müslümanlara karşı yaklaşımında son dönemde bir  yumuşama görülse de deneyimli gazeteci Alain Duhamel bir mülakatında, "FN halen  Müslümanlara dolaylı olarak saldırıyor." ifadelerini kullandı.

Antisemitik açıklamalarıyla zaman zaman gündeme gelen babasından  farklı olarak Le Pen'in, Yahudi cemaatinin liderleri ile de temas kurduğu ve  hatta belirli bir oranda Yahudi oy tabanı olduğu biliniyor.

Çok sayıda siyasetçiden Macron'a destek

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu sandık çıkış  anketlerine göre Emmanuel Macron'un ikinci tura kaldığının açıklanmasının  ardından Başbakan Bernard Cazeneuve başta olmak üzere birçok siyasetçi, ikinci  tura kaldığı bildirilen ikinci aday aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri  Marine Le Pen'e karşı seçmenleri Macron'a oy vermeye çağırdı.

Kamu yayıncısı France 2'nin Fransa'da cumhurbaşkanı seçimin ilk turu  sandık çıkış anketlerine göre, Macron ve Le Pen'in ikinci tura kalmasıyla ülkede  ilk kez merkez sağ ve merkez soldaki iki ana parti yarış dışı kaldı.

Sandık çıkış anketlerinin ardından Fransız siyasetçiler, ikinci turda  aşırı sağcı Le Pen'in cumhurbaşkanı seçilmemesi için Macron'a oy verilmesi   çağrısında bulundular.

Başbakan Cazeneuve, Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Sosyalist  Parti'nin adayı Benoit Hamon, Cumhuriyetçiler Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı  François Fillon, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, eski Başbakan Manuel Valls,  Macron'a oy verme konusunda çağrı yapan siyasetçiler arasında yer aldı.

Başbakan Cazeneuve, seçimin ardından yaptığı konuşmada, Ulusal Cephe  Partisi'nin neden olduğu 2002'deki şokun ardından bugün de ikinci tura kalmasının  cumhuriyetçileri açık ve güçlü bir duruşa davet ettiğini belirterek, "Ulusal  Cephe'nin Fransa'yı geriye götürecek feci projesine son vermek için  cumhuriyetçileri ciddiyetle Emmanuel Macron'a oy vermeye çağırıyorum." dedi.

Ayrault, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Açık bir seçim:  Bütün sol ve bütün cumhuriyetçilerin Fransa, Cumhuriyet ve Avrupa için Emmanuel  Macron'a oy verme noktasında seferber olması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı için ilk turda yarışan Fillon, konuşmasında, Le  Pen'in Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma ve ortak para biriminden ayrılma  konusundaki söylemleri ile daha kapalı bir Fransa'yı içeren programına vurgu  yaptı ve taraftarlarına Macron'a oy verme çağrısı yaptı.

Sosyalist Parti'nin adayı Hamon, konuşmasında, solun ölmediğini  kaydederek, seçmenlerine "Sizi Emmanuel Macron'a oy vererek Ulusal Cephe'yi ve  aşırı sağı en güçlü şekilde yenmeye davet ediyorum." diye konuştu.

Paris Belediye Başkanı Hidalgo ve eski Başbakan Valls de aşırı sağa  karşı Macron'u destekleme çağrısında bulundu.

Macron ankete göre yüzde 62 ile önde

Cumhurbaşkanı seçimi ilk turu oylamasının sandık çıkış  anketlerine göre ikinci tura yükselen "En Marche" (Yürüyüş) Hareketi'nin lideri  Emmanuel Macron, yapılan bir başka ankete göre, ikinci turda seçmenlerin yüzde  62'sinin oyunu alarak cumhurbaşkanı olabilir.

Kamu yayıncısı France 2 televizyonunun Ipsos-Sopra Steria şirketine  yaptırdığı ankete göre, iki adayın yarışacağı ikinci turda Macron, oyların yüzde  62'sini alabilecek.

Sandık çıkış anketlerinin belli olmasının ardından Fransız nüfusuna  göre belirlenmiş farklı gruplardan 2 bin 24 kişinin katıldığı ankette, Emmanuel    Macron'un rakibi Marine Le Pen yüzde 38 oy alabiliyor.

NUSRETLİ PAYLAŞIM

Fransa İçişleri Bakanlığı twitterdan Nusretli paylaşımıyla Fransızlara oy verin çağrısında bulundu.

Fransa içişleri Bakanlığı dünyaca ünlü et tuzlama hareketiyle tanınan restoran zinciri sahibi Nusret Gökçenin fotoğrafını paylaşarak, İşte o gün geldi! Oy kullanmak için bulunduğunuz şehre göre saat 19.00a veya 20.00ye süreniz bulunuyor. paylaşımını yaptı.

Bakanlık Nusretin fotoğrafını montajlayarak beyaz tşörtünün üzerine Fransızca, OuiJe vote, evet oyumu kullanıyorum, yazdı, #VoteChallenge ve #ElectionPresidentielle2017 etiketleriyle paylaştı.
 

FEMEN'DEN PROTESTO

Fransa'da geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen  cumhurbaşkanı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) Partisi adayı Marine Le Pen'in oy kullandığı merkezin önüne gelen feminist aktivist grup Femen üyeleri protesto gösterisi yaptı.

Femen üyeleri, yüzlerinde Le Pen ve diğer adayların maskesiyle ve üstsüz bir şekilde geldi. Femen üyelerinin göğsünde Marine Team(Marine Takımı) yazıyordu. Gösteri polisin müdahalesiyle engellendi.

TERKEDİLMİŞ ARAÇTAN SİLAH ÇIKTI

Öte yandan ülkenin doğusundaki Besançon şehrinde bir oy kullanma  merkezi, civarda terk edilmiş ve çalışır durumdaki bir arabada silah bulunması üzerine boşaltıldı.

Arabanın çalıntı olduğu ve plakasının sahte olduğunun tespit edildiği, bölgeye bomba imha uzmanlarının çağrıldığı bildirildi.

BAŞBAKAN ÖN SEÇİMLERİ GEÇEMEDİ

Başbakan Manuel Valls ise aday olmasına rağmen ön seçimleri geçemedi. Ön seçimleri sürpriz bir şekilde kazanan Benoit Hamon ise kamuoyu yoklamalarına  göre seçmenden ilk turda bile iddialı olacak desteği alamıyor.

LE PEN: TRUMP İYİ BİR MÜTTEFİK

Aşırı sağcı aday Le Pen, ABD Başkanı Donald Trump'ın Fransa için iyi bir müttefik olduğunu düşünüyor. Fillon Trump'ın hemen her icraatını eleştirirken, Macron özellikle Trump'ın göçmen yasaklarına ve Meksika sınırına duvar örmesine karşı çıkıyor.

Le Pen göç konusunda sınır güvenliğini artırmayı ve göçmen  başvurularını durdurmayı planlıyor.

Fillon göçmen kotasını mümkün olduğu kadar düşük seviyede tutmayı  vadederken, Macron polis sayısını ve savunma harcamalarını artırmayı hedefliyor.

Hamon yerel polisleri güçlendirmeyi amaçlarken, Melenchon, göçmenlerin  maliyetlerinden daha fazla topluma katkıları olacağını belirtiyor.
Bu haber 580 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
337 Okunma
317 Okunma
314 Okunma
308 Okunma
295 Okunma
290 Okunma
288 Okunma
281 Okunma
276 Okunma
237 Okunma
232 Okunma
225 Okunma
221 Okunma
219 Okunma
201 Okunma
746 Okunma
727 Okunma
699 Okunma
688 Okunma
598 Okunma
594 Okunma
572 Okunma
563 Okunma
561 Okunma
558 Okunma
557 Okunma
549 Okunma
544 Okunma
540 Okunma
532 Okunma
529 Okunma
528 Okunma
523 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI