Bugun...
Dolar: 3.5730
Euro : 4.0011

Konuk YazarFransa'da Ermeni zulmünü telin mitingi düzenlendi!

Tarih: 15-03-2017 07:51:41 + -


Ermenistan'ın 20 yıldan beri işgal altında tuttuğu ve dünya devletleriyle birleşmiş Milletlerin seyirci kaldığı Dağlık Karabağ işgali sürüyor. Yurt dışında bulunan ve federasyonlaşan Azerbaycan sosyal ve kültür dernekleri Fransa'da düzenledikleri mitingde ermeni zulmünü protesto ettiler ve Ermöenistan'ın derhal Karabağ'dan çekilmesini istediler..


Fransa'da Ermeni zulmünü telin mitingi düzenlendi!

Dağlık Karabağ’daki Ermeni zulmü Fransa’da düzenlenen miting ile protesto edilirken, Türk  düşmanı  Fransa  polisi şiddet kullanarak gösteri gösteriyi dağıttı. Polis gösteriyi düzenleyen Azerileri tespit etmeye çalışıyor.

 

Alınan bilgilere göre, Paris'teki Maison de l'Azerbaidjan (Azerbaycan Evi) tarafından organize edilen mitinge diaspora ve öğrenci gruplarının yanı sıra Avrupa Azerbaycan Derneği (TEAS) Fransız ofisi tarafından da desteklendi. Fransa ve Türkiye'den destekçiler de hazır bulundu ve "Sarkisyan - Savaş Suçlusu", "Ermeni teröristleri" gibi sloganlar attılar; 'Ermeniler - Karabağ'dan ayrılın'; Ve 'Hocalı- için Adalet'.  sloganları atıldı.

 

TEAS Direktörü Lionel Zetter toplanan kalabalığa hitaben yaptığı  konuşmada şunları söyledi:

"Uluslararası hukuka inanıyoruz. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla birlikte dört BM Güvenlik Konseyi kararı daha var ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PACE) kararıyla aynı şeyi söylüyor. Dağlık Karabağ ve yedi çevre bölgesi Azerbaycan'a ait. Sadece bu hafta, Pedro Agramunt, Başkan, PACE, Ermenistan'ın silahlı kuvvetlerini derhal geri çekmesi gerektiğini söyledi. Ermeni silahlı kuvvetleri Azerbaycan'ın egemenlik alanını yasadışı bir şekilde işgal etmezse çatışma olmaz .”

 

Azerbaycanlılar Derneği Başkanı  Mirvari Fataliyeva ise yaptığı konuşmada "Ermeni güçlerinin yeni askeri tahriklerine karşı protesto etmek için buradayız. Bunlar birçok kişiyi yaraladı. Bu, 1988-94 yılları arasında gerçekleşen ve halen devam eden bir savaştır. Bu, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan tarafından işgal edilmesine ve yaklaşık bir milyon kişinin mülteci haline gelmesine ve bugüne kadar kamplarda kalanlara yerinden edilmiş kişilere dönüşmesine neden oldu.

 

 Savaşın şehitleri, özellikle Hocalı Katliamı'nın 613 şehitle asla unutmamalı. Hiçbir şey bugüne kadar değişmedi. Biz adalet çağrısında bulunuyoruz. "dedi. Bayan Fataliyeva daha sonra tutuklanan çatışmanın kurbanları için bir dakika saygı duruşu çağrısında bulundu.

 

Azerbaycan-Fransa Kültür Derneği Nantes'in Başkanı Togrul Zaynalov: "Ermeni askeri saldırılarını Azerbaycan topraklarına karşı protesto etmek için buradayız. Fransa'da yaşıyoruz, Fransa bizim ikinci vatanımız ve Fransa'nın bu saldırganlığa karşı harekete geçmesini istiyoruz. Uzun yaşamak Fransa, yaşamak cumhuriyet ve uzun yaşayan Azerbaycanlılar Fransa'da yaşıyor! "

 

Protestocular, AGİT Minsk Grubunun Eş-Başkanı olan çatışmaya müzakereli bir barış sağlamakla görevli Fransa'nın, uluslararası toplumun Dağlık Karabağ üzerinde Ermeni-Azeri çatışmasının barışçıl yollarla çözülmesi için harekete geçmesi konusunda daha aktif olmasını talep etti .

 

Protesto, 1-2 Nisan tarihlerinde gerçekleşen olaylar sonrasında, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ topraklarını ve yedi bölgeyi işgal eden Ermeni silahlı kuvvetlerinin, 'irtibat hattı' sınırındaki bölgelerdeki sivillere ateş ederek ateşkesi ihlal ettiği olaylarda ortaya çıktı. Ateşkesten bu yana, Ermenistan bu sivil nüfusu ateşlemeye devam etti ve sayısız uluslararası kuruluş tarafından önerilen çözümleri kabul etmedi.

 

Ermenistan, 20 yılı aşkın bir süredir uluslararası hukuktan kaçmaya devam etti ve 1993 yılında BM Güvenlik Konseyi kararları geçti ve Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarını terk etmesi gerektiğini söyledi. Günümüzde binlerce Azerbaycan, Azerbaycan'da kamplarda ikamet eden mülteci ve yerinden edilmiş kişilerdir. Bu kamplardan bazıları, bu hafta sadece Ermeni topçuları tarafından soyuldu ve mültecileri ve yerinden edilmiş kişileri bir kez daha kaçmaya zorladı.
Bu haber 375 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TARİH VE MEDENİYET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
541 Okunma
536 Okunma
470 Okunma
459 Okunma
456 Okunma
445 Okunma
433 Okunma
403 Okunma
365 Okunma
359 Okunma
2181 Okunma
1547 Okunma
1344 Okunma
1317 Okunma
1289 Okunma
1231 Okunma
1155 Okunma
1049 Okunma
1025 Okunma
1018 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kahaka makinası gibi Adanalı çılgın ötüşlü kuş
  Kahaka makinası gibi Adanalı çılgın ötüşlü kuş
 • Peygamber efendimizin şefaati
  Peygamber efendimizin şefaati
 • İslamiyeti doğru ögrenmek için
  İslamiyeti doğru ögrenmek için
 • Beraat kandili
  Beraat kandili
 • Yaşı küçük , inancı büyük bebek!
  Yaşı küçük , inancı büyük bebek!
 • Asansörde eşek şakası giibi arı şakası!
  Asansörde eşek şakası giibi arı şakası!
 1. Kahaka makinası gibi Adanalı çılgın ötüşlü kuş
 2. Peygamber efendimizin şefaati
 3. İslamiyeti doğru ögrenmek için
 4. Beraat kandili
 5. Yaşı küçük , inancı büyük bebek!
 6. Asansörde eşek şakası giibi arı şakası!
VİDEO GALERİ
YUKARI