Bugun...
Dolar: 3.8718
Euro : 4.5662

Konuk YazarFETÖ elebaşına hürmet sunan başkanın hangi fetvasını “Görmez”den gelelim?

Tarih: 23-05-2017 07:56:24 + -


Diyanetişleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in FETÖ'ya hitaben yazdığı mektup gündeme bomba gibi düştü. Alternatif "Kutlu Doğum Haftası", Baş örtüsü Dini değil Ahlaki", Müslüman Kadın gayrimüslimle evlenebilir" diyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Prof. Dr. Ahmet Şimşirligilin'in iddiasına göre,tıpkı Fetullah Gülen gibi Hristiyan ve Yahudilere karşı “diyalog” dolu düşünceleri var. Görmez: Eğer çok dinli yaşam yeniden ele alınacaksa, bütün dinlerin tecrübelerinden yararlanmak gerekir.


 FETÖ elebaşına hürmet sunan başkanın hangi fetvasını “Görmez”den gelelim?

İslamiyet’in yasak kıldığı birçok konuya Görmez ve ekibi icazet verdiği iddia ediliyor. “Müslüman kadın, gayrimüslimle evlenebilir”, Başörtüsü dinî değil, ahlaki!”  derken, şimdi de kamuoyundan ve siyaset cephesinden gelen yoğun tepkilere  rağmen “Kutlu Doğum”u ısrarla miladi takvim üzerinden devam ettiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve ekibi hakkındaki yeni iddialar gündeme bomba gibi düştü...

 

Dün TGRT Haber TV’deki ‘Günaydın Türkiye’ programında Fatih Selek ve Nevra Öner’in konuğu olan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Prof. Dr. Görmez’in reformist düşüncelerini, dinler arası diyaloga hizmet eden işlerini ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e yazdığı kitap takdim yazısını gündeme getirdi.

 

“BAŞÖRTÜSÜ DİNÎ DEĞİL, AHLAKİ!”

 

 Prof. Dr. Şimşirgil, Mehmet Görmez’in ‘sünnet’i bir engel olarak gördüğünü söyledi. Ahmet Şimşirgil, Prof. Dr. Görmez’in “Kur’an’ın her asra tatbik edilmesinde en büyük engel, sünnet ve hadistir” sözlerini sarf ettiğini hatırlattı.

Şimşirgil, Diyanet İşleri Başkanı’nın başörtüsüne dair görüşlerinin de dikkat çekici olduğunu söyledi. Görmez “İlahi Dinlere Göre Başörtüsü” makalesinde şu ifadeleri yazmış: “İslamiyetin başörtüsüne yüklediği anlam ise, dinî/taabbudi veya hukuki olmaktan çok, ahlakidir. Kur’ân başörtüsünü sadece ahlak için gerekli kabul ettiği tesettürün tamamlayıcı bir unsuru olarak görmüştür.”

 

“MÜSLÜMAN KADIN GAYRİMÜSLİMLE EVLENEBİLİR”

 

 Prof. Görmez, İslam âlimlerince küfür olarak kabul edilen Müslüman bir kadının, gayrimüslim erkekle evlenmesine de “fetva” vermiş. Görmez, 2002’deki ‘Güncel Dinî Meseleler Birinci İstişare Toplantısı’nda “Müslüman bireyin tek başına da olsa asimile olmaması çabası göz önünde bulundurularak bu evliliğin caiz olması gerekir” sözlerini sarf ettiği iddia ediliyor..

 

“DİĞER DİNLERDEN FAYDALANALIM!”

 

 Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in aktardığına göre Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, tıpkı Fetullah Gülen gibi Hristiyan ve Yahudilere karşı “diyalog” dolu düşünceleri var. Görmez, 2005 yılında “Türkiye ve Avrupa’da Çok Dinli Yaşam” konferansının açılışında şöyle konuşmuş: “Eğer çok dinli yaşam yeniden ele alınacaksa, bütün dinlerin tecrübelerinden yararlanmak gerekir.”

 

“KUR’ÂN’A ELEŞTİREL BAKIN!”

 

Şimşirgil Hoca’ya göre Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in dava arkadaşları ve vazife verdiği kişiler de marjinal görüşlere sahip. O isimlerden, Frankfurt İslam İlahiyat Fakültesi yöneticilerinden Prof. Dr. Ömer Özsoy’un “Kur’ân’ın onda birinin geçerli olup, geri kalanının tarihsel olduğu” görüşünü sık sık dile getirdiği iddia ediliyor.

Yine, Prof. Dr. Görmez’in selefi olan ve yanında yer alan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da benzer tartışmalı fikirleri taşıyor. “Uluslararası Avrupa Birliği Şûrası”nda Ebû Zeyd isimli bir ilahiyatçı “İlahiyata ve felsefeye başvurarak Kur’ân’a, sünnet ve İslami düşünceye eleştirel bir şekilde yaklaşmayı düşünmemiz gerekir” demiş, Bardakoğlu da bu kişinin yaklaşımlarından istifade ettiğini söylemişti…

 

FETÖ ELEBAŞINA HÜRMET

 

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, 2013 yılında kendi el yazısı ile Fethullah Gülen’e imzaladığı Diyanet Yayınları’ndan çıkan ‘“Hadislerle İslam” kitabını da hatırlattı. Görmez, Gülen’e imzaladığı kitaba şu “hürmet” dolu ifadeleri yazmış: “Ehl-i Hadisin naçiz bir talebesi olarak bir grup genç alimle birlikte, Rasul-i Ekrem’in nübüvvet mişkatından iktibas ile cem, tebvib ve tasnif ederek şerhettiğimiz ‘Hadislerle İslam - Hadislerin Hadislerle Yorumu’ eserini şahsım da dahil çağımız İslam nesillerinde büyük emekleri olan zatıalilerinin yüksek ıttılaına ve tenkidatına arz etmekten şerefyab olduğumu ifade eder, sıhhat, afiyet, uzun ömürler niyazıyla selam, hürmet ve muhabbetlerimi takdim ederim.”

 

CEVAP VEREMEDİ

 

Diyanet’in düzenlediği Kutlu Doğum Haftası’nın tarihinin FETÖ’cülerin isteğiyle miladi takvime bağlandığını, etkinliğin zamanla amacından uzaklaştırılarak çalgılı festival havasına büründüğünü yazmıştık. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez haberimizi “Kutlu Doğum’un kaldırılmasını istiyorlar, Peygamberimizin anlatılmasından rahatsızlık duyuyorlar” diyerek çarpıtmıştı…

Görmez, bu sefer Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in hakkındaki iddialarını çarpıttı. Görmez’in FETÖ lideri Fetullah Gülen’e 2013 yılında yazılmış övgü dolu satırları ortaya çıkınca Şimşirgil, başkanın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

 

Sakarya’da istifa çağrılarını değerlendiren Diyanet İşleri Başkanı topu taca attı ve kendisine yönelik eleştirileri kurumuna yapılmış gibi yansıttı.

 “Son zamanlarda içerisinden geçtiğimiz bu zor süreçlerde, çeşitli vesilelerle Diyanet İşleri Teşkilatını asrın fitnesi olan FETÖ ile ilişkilendirmek, irtibatlandırmak en az 15 Temmuz kadar milletimize zarar verecek büyük bir fitnedir. Herkesi bu fitneden uzak durmaya davet ediyorum…

 

 Bu fitne o kadar yaman, kötü, çirkin bir iftiradır ki 15 Temmuz’da bu millete ihaneti, işgali, her türlü darbeyi yapan o terör örgütünün eseri olabilir ancak. Sadece onların ekmeğine yağ sürebilecek bir fitnedir” diye konuşan Görmez, eleştirilerin Diyanet’e değil, şahsına yapıldığını görmezden geldi… Kaynak: Türkiye
Bu haber 1247 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
129 Okunma
121 Okunma
120 Okunma
101 Okunma
99 Okunma
93 Okunma
90 Okunma
89 Okunma
74 Okunma
71 Okunma
2435 Okunma
973 Okunma
229 Okunma
226 Okunma
209 Okunma
199 Okunma
196 Okunma
180 Okunma
179 Okunma
176 Okunma
2435 Okunma
1052 Okunma
973 Okunma
840 Okunma
545 Okunma
525 Okunma
457 Okunma
457 Okunma
438 Okunma
433 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
  Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 • Kanaat etmek bir hazinedir
  Kanaat etmek bir hazinedir
 • helal kazanmanın üstünlükleri
  helal kazanmanın üstünlükleri
 • Topraktan hep güzel şeyler biter
  Topraktan hep güzel şeyler biter
 • Mevlid okumanın faydaları
  Mevlid okumanın faydaları
 • Mevlid merasimleri
  Mevlid merasimleri
 1. Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 2. Kanaat etmek bir hazinedir
 3. helal kazanmanın üstünlükleri
 4. Topraktan hep güzel şeyler biter
 5. Mevlid okumanın faydaları
 6. Mevlid merasimleri
VİDEO GALERİ
YUKARI