Bugun...
Dolar: 3.7941
Euro : 4.6681

Konuk YazarErdoğan Paris'te AB'ye üyelik restini çekti!

Tarih: 05-01-2018 21:25:46 + -


Erdoğan, "FETÖ ağzıyla konuşuyorsun. Bu operasyonu yapanlar FETÖ'nün savcılarıydı, şu anda içerdeler. İstihbarat örgütlerinin bu tür operasyonlara yönelik yetkileri vardır. ABD'nin Suriye'ye getirdiği 4 bin TIR silahı niçin sormuyorsun? Niye bunun üzerinde durmuyorsun. Bunları kolay kolay karşınızda yutacak kimse yok" dedi.


Erdoğan Paris'te AB'ye üyelik restini çekti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa öncüsü Macron ile birlikte kameraların karşısına çıktı ve Avrupa Birliği'ne Paris'ten seslendi. AB'nin Türkiye'yi ciddi anlamda yorduğunu belirten Erdoğan, "Belki de bizi bir karara doğru sürükleyecektir. Çünkü daimi olarak 'ne olur artık bizi de alıverin' diyecek halimiz de pek yok. Bakın bunu Fransa'da dillendiriyorum" dedi.

Bir gazetecinin ifade ettiği suali cevaplayan Erdoğan, "FETÖ ağzıyla konuşuyorsun. Bu operasyonu yapanlar FETÖ'nün savcılarıydı, şu anda içerdeler. İstihbarat örgütlerinin bu tür operasyonlara yönelik yetkileri vardır. ABD'nin Suriye'ye getirdiği 4 bin TIR silahı niçin sormuyorsun? Niye bunun üzerinde durmuyorsun. Bunları kolay kolay karşınızda yutacak kimse yok" dedi.

Fransa öncüsü Macron, "Türkiye ile terörle mücadelede örnek teşkil eden iyi bir işbirliğimiz var. Mücadeleyi birlikte sürdüreceğiz" dedi. Öncüler basın toplantısına başlamadan önce Türkiye ve Fransa arasında bir hayli anlaşma canlı yayında imza attı. Atılan imza atar arasında, füze savunma anlaşması da var.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'ya kritik bir ziyaret gerçekleştiriyor. Başbaşa müzakerenin hemen peşinden Reisicumhur Erdoğan ve Fransa öncüsü Emmanuel Macron kameraların karşısına çıktı. Öncüler konuşmaya başlamadan önce Türkiye ve Fransa arasında çok sayıda anlaşma imza attı. Canlı yayında atılan imza atar arasında füze savunma anlaşması da var.

İmzaların hemen peşinden Erdoğan ve Macron söz aldı. Reisicumhur Erdoğan, 500 senesi aşkın bir maziye sahip olan iki ülke arkadaşlığının atılan yeni adımlarla devam ettiğini söyledi.  54 senedir Türkiye'nin Avrupa Birliği kapısında bekletildiğini anımsadan Erdoğan, "Türkiye gibi bir başka ülke AB içerisinde yok. Gerekçe de sunulamıyor. İlk zamanlar 15 fasıl üzerinden Türkiye engellenirken, sayı 30'a çıktı. Daha sonra fasıllar kapatılmamaya başladı. Bu bizi ve milletimi ciddi anlamda yoruyor. Belki de bizi bir karara doğru sürükleyecektir. Çünkü sürekli olarak 'ne olur artık bizi de alıverin' diyecek halimiz de pek yok. Bakın bunu Fransa'da dillendiriyorum" dedi.

Fransa öncüsü Macron, sual yanıt bölümünde "AB Türkiye'ye aslında çok iyi davranmadı. AB ile yeni başlıklar açılacak demek zaman kaybı olur. İkiyüzlülük içinde olmamak gerekli, bu sürecin içinde ikiyüzlülük oldu" ifadesini kullandı.

Erdoğan: Türkiye bir hukuk devletidir

Türkiye ve Fransa'nın 20 milyar euroluk ticaret hacmine erişmeyi amaçladığını belirten Reisicumhur Erdoğan, atılan imza atar için 'Hayırlı olsun' diye konuştu. Terörle mücadelede Türkiye'nin çok ağır bedeller ödediğini ifade eden Erdoğan, PYD ve YPG için Ankara ve Paris'in beraber mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan sözlerine "Fransa'da FETÖ üyelerine yönelik hassasiyet çok ehemmiyet arz ediyor. Vakıflarıyla işyerleriyle sanki müesseseselleşiyorlar. PKK aynı şekilde. Bu noktada hassasiyet gözden kaçırılmamalı" şeklinde devam etti. Fransa öncüsü Macron'un kendisine bir takım isimler verdiğini aktaran Cumhurbaşkanı "Türkiye bir hukuk devletidir. Batı bize her vakit 'yargı bağımsızdır' diyor. Türkiye'de de yargı bağımsızdır. Bağımsız yargı kendi kararını kendisi oluşturuyor" dedi.

Gazeteciye cevap: FETÖ ağzıyla konuşuyorsun!

Suriye ile ilgili Türkiye ve Fransa'nın yakın işbirliğine devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, "Kudüs konusunda bundan sonra atılabilecek adımlarla alakalı Fransa ile yakın istişare içinde olacağız" ifadesini kullandı.

Bir Fransız gazetecinin ifade ettiği soruyu cevaplayan Erdoğan, "FETÖ ağzıyla konuşuyorsun. Bu operasyonu yapanlar FETÖ'nün savcılarıydı, şu anda içerdeler. İstihbarat örgütlerinin bu tür operasyonlara yönelik yetkileri vardır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin Suriye'ye getirdiği 4 bin TIR silahı niye sormuyorsun? Niye bunun üzerinde durmuyorsun. Bunları kolay kolay karşınızda yutacak kimse yok" dedi.

Erdoğan operasyon sinyali verdi

Suriye'nin kuzeyinde bir terör koridoruna müsaade edilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin gerekirse operasyon yapabileceği sinyalini verdi. Fransa Reisicumhur Macron, "Diyalog ve ortak çalışma yaklaşımı içindeyim. Ortak çıkarlarımız ve bağlarımız var. Çözmemiz şart olan birçok mesele da var" diye konuştu.

Ankara ve Paris'in terörle mücadelede emsal teşkil eden bir işbirliği içerisinde olduğunu aktaran Macron, "Terör gerçek bir rizikodur, PKK ile mücadele ediyoruz. PKK bir terör örgütüdür, finansal altyapısını çökertmek için mücadele ediyoruz. Mücadeleyi beraber sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

İkinci başlığın savunma olduğunu ifade eden Fransa öncüsü, kuvvetli ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilebileceğini izah etti. Airbus'tan Türk Hava Yolları'nın aldığı uçakları örnek olarak gösteren Macron, Sinop Nükleer Santrali'nin de müzakerede gündeme geldiğini bildirdi.

Öncülerin buluşmasında Ortadoğu da masaya geldi. Kudüs'ün statüsü ile ilgili Türkiye ve Paris'in aynı noktada olduğunu vurgulayan Macron, "Filistin mevzusunda iki devletli çözüm olmalı" dedi.  Suriye'de DEAŞ sonrası istikrara değinen Macron, Türkiye ile Suriye yol haritasında birlikte çalışmak isteyeceklerini söyledi. Macron, "Suriye'de yeni bir siyasi ortam başlayacak" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne azalığı konusunda rastgele bir ilerleme olmadığını açıkça konuştuklarını aktaran Fransa öncüsü, yeni bir yöntem üzerinde durulduğu bilgisini verdi ve "Şüphesiz iki yüzlülükten çıkmalıyız. Türkiye-AB diyaloğu daha sakin olarak devam etmeli" diye konuştu. Macron, konuşmasının nihayetinde Reisicumhur Erdoğan'ı Paris'te ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Resmi merasimle karşılandı

Erdoğan, mevkidaşı Emmanuel Macron tarafından Elysee Sarayı'nda resmi merasimle karşılandı. Beynelmilel haber ajansları Reuters ve AP, merasimden çok sayıda resimi dünyaya servis etti. Haber televizyonlarının canlı yayınladığı karşılama töreninin hemen peşinden öncüler başbaşa görüştü. Erdoğan ve Macron, ilerleyen saatlerde ortak medya toplantısı tertip edecek...

Reisicumhur Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Ulusal Savunma Bakanı Nurettin Canikli de eşlik ediyor...
Bu haber 284 defa okunmuştur.

Etiketler : Erdoğan paris

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
150 Okunma
130 Okunma
127 Okunma
115 Okunma
114 Okunma
103 Okunma
99 Okunma
95 Okunma
94 Okunma
91 Okunma
85 Okunma
72 Okunma
4429 Okunma
450 Okunma
366 Okunma
356 Okunma
308 Okunma
291 Okunma
289 Okunma
286 Okunma
280 Okunma
279 Okunma
265 Okunma
259 Okunma
259 Okunma
253 Okunma
244 Okunma
241 Okunma
239 Okunma
237 Okunma
4429 Okunma
943 Okunma
862 Okunma
831 Okunma
803 Okunma
778 Okunma
764 Okunma
743 Okunma
715 Okunma
704 Okunma
688 Okunma
668 Okunma
662 Okunma
646 Okunma
641 Okunma
629 Okunma
622 Okunma
621 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI