Bugun...
Dolar: 3.9168
Euro : 4.8261

Konuk YazarErdoğan: FETÖ'nun kökünü Balkanlar'dan kazıyacağız

Tarih: 10-01-2018 22:51:44 + -


Politik ilişkilerdeki olumlu atmosferin ekonomik ve ticari ilişkilere de yansıtılması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Gerek ticaret hacmimizin gerekse karşılıklı yatırımların artırılmasını arzu diyoruz. Ekonomik ve ticari iş birliğimizin ülkelerimizin gerçek imkanlarını yansıtacak düzeye yükseltilmesi için ortak isteme sahibiz." dedi.


Erdoğan: FETÖ'nun kökünü Balkanlar'dan kazıyacağız

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan çok ehemmiyetli izahlarda bulundu. Reisicumhur Erdoğan ve Hırvatistan Reisicumhur Kolinda Grabar Kitarovic, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki baş başa müzakereleri ve kurullar arası çalışma yemeğinin hemen peşinden ortak medya toplantısı tertip etti.


İki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeyde olduğunu anlatan Erdoğan, "Balkanlarda sulh, istikrar ve refahın yaygınlaştırılmasında Hırvatistan ile olan iş birliğimize ehemmiyet veriyoruz. İki ülkenin başta Balkanlar olmak üzere yerel ve beynelmilel platformlarda daha yakın iş birliği içinde olmalarının yerel sulha ve istikrara hizmet edeceğini düşünüyorum. Avrupa'nın bütünleşmesiyle yerel uyum ve iş birliğinin güçlendirilmesi istikametinde ortak hedefleri paylaşıyoruz." dedi.

Politik ilişkilerdeki olumlu atmosferin ekonomik ve ticari ilişkilere de yansıtılması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Gerek ticaret hacmimizin gerekse karşılıklı yatırımların artırılmasını arzu diyoruz. Ekonomik ve ticari iş birliğimizin ülkelerimizin gerçek imkanlarını yansıtacak düzeye yükseltilmesi için ortak isteme sahibiz." dedi.

Hırvatistan'da bilhassa turizm, bankacılık ve yenilenebilir enerji sektörlerinde başarıyla faaliyet gösteren Türk firmalarının bulunduğunu belirten Reisicumhur Erdoğan, "Bu firmalarımızın meselelerine ilişkin şart olan desteğin verileceğine inancım tamdır. Önümüzdeki dönemde daha çok Türk firmasının Hırvatistan'a yatırım yapmasını umut ediyoruz ve bu konuda firmalarımıza ihtiyaç duyulan desteği de sunacağız. Enerji başlığı da gündemimizde bulunuyor. İkili iş birliği olanaklarını ve yenilenebilir enerji kaynaklarını ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerimizin iş birliği alanlarını araştırmaları konusunu değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Mevkidaşı Kitaroviç ile kapsamı geniş, faydalı ve yararlı müzakereler yaptıklarını aktaran Erdoğan, 1 Temmuz 2013 itibarıyla Avrupa Birliği azası olan Hırvatistan ile Avrupa Birliği konularında iş birliği yollarını artırma ile ilgili da görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Erdoğan, "Görüşmelerimizde ülkelerimizi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuları ele aldık. Her şeyden önce politik işbirliğimiz önem arz ediyor, askeri iş birliğimiz önem arz ediyor, kültürel, ekonomik ticari işbirliklerimiz önem arz ediyor. Türkiye ile Hırvatistan'ın uluslararası alandaki iş birliğinin daha da pekiştirilmesi konusunda mutabık kaldık." dedi.

Kudüs sorununu de değerlendirdiklerini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, "21 Aralık'ta Birleşmiş Milletler Genel Heyeti'nda Kudüs'e ilişkin sunulan karar tasarının oylamasında özellikle geleceğe yönelik daha bundan sonra neler yapabiliriz, bunları da aramızda değerlendirme fırsatımız oldu. Hırvatistan'ın önümüzdeki süreçte Kudüs konusundaki tutumunun inanıyorum ki yapıcı bir anlayışla gözden geçirecektir. İçinde bulunduğumuz hassas dönemde tüm ülkelerin İsrail-Filistin meselesinin çözümünü zorlaştıracak adımlar atmaktan kaçınması gerektiğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE-BOSNA HERSEK-HIRVATİSTAN ÜÇLÜ MÜRACAAT ETME MEKANİZMASI

Reisicumhur Kitarovic ile Balkanlardaki vaziyeti gözden geçirerek bilhassa Bosna Hersek'teki gelişmeleri de ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu kapsamda bilhassa Bosna Hersek'in ekonomik ve sosyal kalkınması bağlamında geleceğe yönelik projeler geliştirmek için oluşturulan Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü müracaat etme mekanizmasının ilk doruk toplantısını önümüzdeki ay evvela dışişleri bakanlarımız bir araya gelmek suretiyle, hemen peşinden öncüler olarak bir araya gelmek suretiyle ele alıp değerlendireceğiz. Bu diyaloğu da çok çok ehemmiyetli buluyoruz çünkü bölge sulhu için buna çok büyük ehemmiyet atfediyoruz."

Erdoğan, "Terörle mücadele konusunu da Sayın Reisicumhur ile çevrelice ele aldık ve bu konuyla alakalı kendileri de FETÖ terör örgütünün Balkan coğrafyasından kökünün kazınması için çalışmalarımızı arkadaşlarımızın da desteğiyle sürdüreceğiz ve bu konudaki hassasiyetleri nedeniyle de kendilerine teşekkür ediyorum." dedi.

Görüşmelerinde Suriye ve Irak'ta devam eden süreci değerlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, "Bölgedeki yabancı terörist savaşçılar ve bölgedeki ideolojik köktenleşme tehditlerine karşı mücadelede Hırvatistan'la işbirliğine hazır olduğumuzu kendilerine vurguladım." diye konuştu.

Erdoğan, ziyaret vesilesiyle gerçekleştirdikleri randımanlı ve başarılı temasların iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağına ve bölgede belli aktivitelerin gelişmesine vesile olacağına olan inancının tam olduğunu vurguladı.
Bu haber 160 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
513 Okunma
447 Okunma
400 Okunma
371 Okunma
340 Okunma
333 Okunma
301 Okunma
299 Okunma
298 Okunma
297 Okunma
293 Okunma
288 Okunma
286 Okunma
282 Okunma
281 Okunma
275 Okunma
272 Okunma
270 Okunma
5368 Okunma
1083 Okunma
1001 Okunma
838 Okunma
608 Okunma
585 Okunma
581 Okunma
544 Okunma
543 Okunma
534 Okunma
534 Okunma
529 Okunma
529 Okunma
517 Okunma
513 Okunma
507 Okunma
495 Okunma
465 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 • İman edip amel eden kurturul
  İman edip amel eden kurturul
 • İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
  İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
 • Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
  Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
 • İbadet, emredileni yapmaktır
  İbadet, emredileni yapmaktır
 1. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 2. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 3. İman edip amel eden kurturul
 4. İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
 5. Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
 6. İbadet, emredileni yapmaktır
VİDEO GALERİ
YUKARI