Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarErdoğan "Demir Kilise" açılışında AB'yi topa tuttu!

Tarih: 07-01-2018 13:55:58 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Ülkemizde farklı inançlara sahip yurttaşlarımızın ibadetlerini en iyi şekilde yapabilmesi, toplumsal uyum, barış ve huzur içinde bir arada yaşaması, hükümetimizin ehemmiyet verdiği konuların başında gelmektedir.15 yıllık hükümetlerimiz döneminde tarihi değerlerimize, geçmişten gelen kültür kalıtına verdiğimiz önem sayesinde 5 bine yakın eser ihya edilmiş ve gelecek kuşaklara taşınması sağlanmıştır."dedi..


Erdoğan

İstanbul Balat’ta bulunan Demir Kilise 7 yıl süren onarım çalışmalarının bitirmesinin ardından bugün ibadete açıldı.Tamamiyle demirden oluşan tek kilise olma özelliğini taşıyan kilisenin açılışı için tertip eden törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu dönemde Bulgaristan'ın değişik bir konumu da var. AB Dönem Başkanlığı kendilerinde. Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını beynelmilel topluma verilmiş bir ileti olarak değerlendiriyorum. İstanbul değişik dinlerin ve kültürlerin bir arada sulh içinde yaşadıkları şehir olma niteliğini bir sefer daha göstermiştir"ifadesini kullandı.


 Başbakan Yıldırım da yaptığı konuşmada "Demir Kilise'nin restore edilerek Hristiyan  yurttaşların hizmetine sunulması ülkemizde dinlere karşı ecdadımızdan gelen ve  bugün de devam eden toleransın en güzel numunesidir"diye konuştu.

İstanbul Balat’taki demirden 1898 seneninde  yapılan tek kilise olma özelliğini taşıyan Bulgar kilisesi Sveti Stefan Kilisesi'nin (Demir Kilise), 7 yıl süren restorasyon çalışması bitirdi. Kilisenin açılışı için Balat'ta tören düzenlendı.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile yurttaşlar katıldı.  Törende konuşma yapan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'dan Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine değin ehemmiyetli mesajlar verdi.

ERDOĞAN'AN FLAŞ AB MESAJI

Demir Kilise'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "İstanbul Demir Kilise'deki kulluk görev özgürlüğü  ile Filibe Muradiye Camisi'ndeki ibadet özgürlüğünü birbirinden ayırmıyoruz"dedi.

"Tarihin belirli bir döneminde yaşanmış acı anılar, bizlerin çok daha uzun ve çok daha köklü olan birlikte hayata deneyimimizi gölgelememelidir. Onun için bizde kesrette vahdet anlayışı var. Bu bizim aslında tüm inançlara, düşünceye vesaire yaklaşımımızı gösterir, başka bir deyişle çoklukta birlik" diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"İstanbul değişik dinlerin ve kültürlerin bir arada sulh içinde yaşadıkları şehir olma niteliğini bir sefer daha göstermiştir"diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: Demir Kilise'nin açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ülkemide bulunan Bulgaristan Başbakanı Borisov'a ve kuruluna teşekkür ediyorum.

 Bu dönemde Bulgaristan'ın değişik bir konumu da var. AB dönem başkanlığı kendilerinde. Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını beynelmilel topluma verilmiş bir ileti olarak değerlendiriyorum. İstanbul değişik dinlerin ve kültürlerin bir arada sulh içinde yaşadıkları şehir olma niteliğini bir sefer daha göstermiştir.  

Bir tarafta patrikhane bir tarafta Demir Kilise. Arada da çok fark yok. 200-250 metre mesafede bir yer. Bu kilise 1898'den bu yana ayakta duruyor. Kilisenin restorasyonu, belediye başkanlığım döneminde bir onarım daha geçirmişti fakat 2011'de köklü bir onarım gerçekleştirildi. 15 milyon liranın üzerinde fiyatla bitiren onarım işlerini üstlenen ekip hassasiyetle bu vaziyete getirdi. Ben kendilerini kutluyorum. Dininizi yaşamakta, ibadetlerinizi yapmakta serbestsiniz anlayışı ile onları hep savunma altına almıştır.

 Yeni Camii olarak isimi konan camimiz dahi 400 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ayasofya İstanbul ile birlikte tüm dünyanın incisi vaziyetindedir. Her yapıtın bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. Camiler var, kiliseler var, sinagog-havralar var. Tarihin belirli bir döneminde yaşanmış acı anılar, bizlerin çok daha uzun ve çok daha köklü olan birlikte hayata deneyimimizi gölgelememelidir. Onun için bizde şu var; kesrette vahdet anlayışı var. Bu bizim aslında tüm inançlara, düşünceye vesaire yaklaşımımızı gösterir, yani çoklukta birlik.

5 BİNDEN FAZLA YAPIT RESTORE EDİLDİ!

Son 15 yılda ülkemizdekilerin yanı sıra  Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Asya, Orta Asya ve Doğu Avrupa'yı içine  alan geniş bir coğrafyada 5 binden fazla yapıtın restorasyonu Türkiye'nin  katkılarıyla gerçekleşmiştir.Son zamanda, ülkemizde Edirne'deki Büyük  Sinagog, Gökçeada'daki Aya Nikola Kilisesi, İskenderun'daki Süryani Katolik  Kilisesi, Diyarbakır'daki Sur Ermeni Protestan Kilisesi, Gaziantep'teki Nizip  Fevkani Kilisesi, Cunda'daki Taksiyarhis Kilisesi, Edirnekapı'daki Aya Yorgi  Kilisesi'nin bulunduğu 14 ibadethane onarımdan geçirilmiştir. Demir Kilise bu  işin finalidir, son örneğidir.

Biz inancı ve orijini ne olursa olsun herkesin  özgürce imanını yapabilmesini temin faktörün, devletlerin mesuliyet alanında  olduğuna inanıyoruz.Osmanlı döneminde, şimdiki Bulgaristan  toprakları üzerinde çok sayıda cami, han, hamam, köprü, türbe gibi tarih yapıt  niteliğinde yapılar yapılmıştır. Bulgaristan'daki tarihi vakıf yapıtlarının ve  camilerin de onarıma ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Demir Kilise örneğinde  olduğu gibi ortak kültürel kalıtın muhafazasına yönelik bu çalışmaları birlikte  yapabiliriz

YILDIRIM: MÜSAMAHAMIZIN EN GÜZEL NUMUNESİDİR

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Demir Kilise'nin ehemmiyetine vurgu yapan Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının satır  başları şöyle: Bu eser İstanbul'un asırlardır bütün inançları bir arada tutan karakterini temsil etmektedir. Cemaat vakıflarının mallarının iade edilmesine karar verilmiştir. 167 cemaat vakfına ait bin 29 eser, varlık cemaat vakıflarına aktarılmış ve geçmişten beri gelen bu ehemmiyetli mesele da ortadan kaldırılmıştır. Demir Kilise'nin restore edilerek Hristiyan  yurttaşların hizmetine sunulması ülkemizde dinlere karşı ecdadımızdan gelen ve  bugün de devam eden müsamahanın en güzel numunesidir.

Ülkemizde farklı inançlara sahip  yurttaşlarımızın ibadetlerini en iyi şekilde yapabilmesi, toplumsal uyum, barış  ve huzur içinde bir arada yaşaması, hükümetimizin ehemmiyet verdiği konuların başında  gelmektedir.15 yıllık hükümetlerimiz döneminde tarihi değerlerimize, geçmişten gelen kültür kalıtına verdiğimiz önem sayesinde 5 bine yakın eser ihya edilmiş ve gelecek kuşaklara taşınması sağlanmıştır. İstanbul bir dünya şehridir.

 Ecdadımızın bu konuya hep engin müsamaha ile yaklaştığı malumunuzdur. Bu kültür de bu binalar da bize tarihi kalıttır. Türk ve Bulgar halkları arasında köklü ve tarihi bağlar mevcuttur. Beşeri ve kültürel yakınlığımız ilişkilerimize yeni bir boyut katmaktadır. Türk asıllı Bulgar yurttaşlarımızın oynadığı rol, bu arada Bulgar asıllı Türk yurttaşlarının oynadığı rol de çok önemli. İlişkilerimiz pozitif istikamette gelişmeye devam etmektedir.

'AB ÜYELİK HEDEFİ İVME KAZANACAK!

Bugün de arkadaş ve bağlaşık ülkeler olarak başta Karadeniz,  Balkanlar olmak üzere önemli yerel iş birliği ve dayanışma çalışmalarını  birlikte yürüttüyoruz. Türkiye'nin kararlılıkla izlediği  Avrupa Birliği azalığı hedefinin de Bulgaristan'ın AB dönem başkanılığını  üstlendiği bu sürede ilave iş birliği olanaklarının ortaya çıkacağına ve bir ivme  kazanacağına inanıyorum.

 BULGARİSTAN BAŞBAKANI: TÜRKİYE İLE AB'NİN İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞME İÇİN GAYRET HARCAMALIYIZ

Törende konuşan Bulgaristan Başbakanı Borisov da Türkiye ile AB ilişkilerine vurg uyaparak şunları söyledi:  Sayın Reisicumhur, Sayın Başbakan, sayın belediye başkanları, dini temsilciler, müftümüz de hazır bulunuyor. Bulgaristan'daki Müslümanları temsil ediyor.

Ortodoks Kilise Patriği de burada bulunuyor. Burada bir araya geldik, tartışmak için değil. Haliç'in yanı başında dinimiz temsil ediliyor. Dinimize saygı gösteriliyor. Kültürel istikametten nasıl bir değer taşıdığını anlatmama zati gerek yok.

Bulgaristan her vakit mükemmel ilişkiler kuruluş etmek istemiştir hem İslam hem Hıristiyan alemi ile. Terörizm her yerde var ancak müştereken mücadele edebiliriz. Neticelerden söz ediyoruz, sebeplere bakacak olursak alın yazısı bizi, cofrafi ve politik olarak beraber yaşamaya mecburi kılmıştır. Bütün Avrupa, Balkanlarda bir Hıristiyan, Müslüman ülkenin nasıl olduğunu, davrandığını gösteriyor Sofya ve İstanbul. Sahiden kıskanılacak birer örnektir.

Bugünü, "sembolik manası büyük"  ve "Avrupa'ya yönelik bir sinyal" şeklinde tanımlayarak, "Bulgaristan'ın Avrupa  Birliğindeki başkanlığı Türkiye'den mi başlıyor?" diye soruluyor. Türkiye, büyük bir devlettir ve Avrupa'nın en büyük komşusudur.  Bizler elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron'la  yaptığı müzakereyi büyük bir alakayla izledik, Dışişleri Bakanı'nın temaslarını  izliyoruz.

 2018 seneninde Türkiye ile AB ilişkilerinin normalleştirilmesi,  iyileştirilmesi için gayret harcamamız gerekli. Birkaç sene önce Strazburg'ta  bulunduğumda zati iyi ilişkiler olduğunu görmüştük. İş ilişkileri, ticaret ve  güvenlik ilişkileri yeni bir iyileşme sürecine girmek vaziyetindedir. Ülkelerin  büyük küçük olması önemli değil, hepimizin bir katkısı olabilecektir. Biz,  olabildiğince katkı sağlayacağız. İnanıyorum ki bu, en doğru yoldur.

9 YIL ÖNCE KAPATILDI!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 2011 yılından başlayan restorasyon dahilinde Demir Kilise'nin yüzde 90’ı elden geçirildi. Yapılan çalışmalar kapsamında Demir Kilise'nin taşıyıcı sistem güçlendirme, dış cephe savunma ve restorasyon, iç restorasyon ile etraf tertip etmesi yapıldı. Bulgar Ortodokslar için tarihi bir öneme sahip olan Demir Kilise  Tamamiyle demirden oluşan ve kalan tek demir kilise olma özelliğini taşıyan Balat'taki  Sveti Stefan Kilisesi, 9 yıl önce restorasyon için kapatılmıştı.
Bu haber 138 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM - KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11476 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
218 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
173 Okunma
11476 Okunma
6161 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
885 Okunma
582 Okunma
582 Okunma
561 Okunma
434 Okunma
425 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI