Bugun...
Dolar: 4.0466
Euro : 4.9834

Konuk YazarErdoğan: Atatürk'ün annesine yapılan hakareti çok çirkin buluyorum

Tarih: 15-05-2017 08:44:29 + -


Cumhurbaşakı Erdoğan Washington'da çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'a yapılan hakaretler için "Olay çok çirkin. Kuşkusuz ki annelerin, eşlerin bu işe karıştırılması son derece çirkin." diye konuştu.


Erdoğan: Atatürk'ün annesine yapılan hakareti çok çirkin buluyorum


Reisicumhur Tayyip Erdoğan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziyareti öncesi Washington'da çarpıcı iletiler verdi. Erdoğan, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'a yapılan hakaretler için de "Olay çok çirkin. Kuşkusuz ki annelerin, eşlerin bu işe karıştırılması son derece çirkin. Olay yargı sürecine girdiği için kendimi yargı yerine koymak suretiyle değerlendirmem doğru olmaz. Zati önce gözaltı, sonra gözaltına alınma işlemleri oldu. Nereye kadar uzar bunu yargıda göreceğiz." yorumunda bulundu


Çin'de gezisini izleyen gazetecilerle sohbet eden Erdoğan'ın suallere cevapları özetle şöyle:

"SON MÜZAKEREYİ BİZ YAPACAĞIZ"

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile ilişkilerde tarihi bir süreçten geçiyoruz. Sizden önce Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ön temaslar yaptı. Size ne bilgiler verdiler?


Ön bilgilendirme yaptılar. Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ'ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Adalet Bakanı ile yaptığı, bilinen şahsa ait bilgilendirmedir. Diğerleriyle yapılanların hepsi Suriye ağırlıklı müzakerelerdir. PYD/YPG'yle alakalı Amerika'nın duruşuyla bizim duruşumuzu netleştirsin ki işimiz kolay olsun diye adımlardır. Bir hayli doküman sundular. Şimdi de son müzakereyi biz yapacağız. Sonra da nihai kararımızı vereceğiz. Şayet stratejik bağlaşıksak ittifak içinde karar almamız gerekli. İttifaka gölge düşecekse başımızın çaresine bakmamız lazım... Biz bu ittifakı Türkiye'nin aleyhine olacak yaklaşımlara boğduramayız.

"TEPEDEN TIRNAĞA YALAN"

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin PYD'ye verdiği destek ile ilgili, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de bilhassa düşünce kuruluşlarında bir tartışma var. Önceleri AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Türkiye'den DEAŞ'la mücadelede yardım istedi ancak Türkiye önce direndi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ de (Obama idaresi) o sırada PYD'ye yatırım yaptı. Bu fikir olarak oturmuş vaziyette. Şimdi bunu kullanmak istiyorlar. Türkiye DEAŞ'la mücadelede yavaş mı kaldı?

Bu tepeden tırnağa yalandır. Bunu kim söylüyorsa tamamıyla zırvadır, yalandır, yalandır, iftiradır. Bir kere, daha AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ DEAŞ tehlikesini fark etmeden önce Türkiye bunu fark etmiş ve tavrını en sert şekilde ortaya koymuştur. Şayet biz bu tavrı ortaya koymamış olsaydık DEAŞ bu bocalamanın içine girmezdi. Irak'ta biz mi varız, orada kim var? Ortak yönetim güçlerinin başında kim var? AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ var. DEAŞ Musul'a girdi mi, girdi. Ambar'a girdi mi, ne yaptılar? Hiç. Fakat orada üssümüze saldırmaya yeltendiler, biz derslerini verdik. Biz dedik ki kusura bakmayın o üs orada kalacak. O üs peşmergeyi yetiştirdi. Ninova Muhafızları orada yetişti. Kime karşı, DEAŞ'a karşı. Bunu yapan biziz. DEAŞ'a karşı mücadele vermediğimizi söylemek Türkiye'ye ihanettir.

"TRUMP'IN KUCAĞINA BIRAKTI"

Obama idaresinin iftirasıdır. Bu dönemde Suriye ve Irak sorununu ne yazık ki burada Trump'ın kucağına bu şekilde bırakmıştır. Aşağıda Obama'nın ekipleri var. Ben de diyorum ki ne burada YPG'ye ne PYD'ye ihtiyaç yok. Bunlar terör örgütüdür. DEAŞ ile mücadele için YPG ile işbirliğini koşul telakki etmek, aslında koalisyonun ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin itibarını yok etmektir. Bu mücadeleyi bizler, NATO'da beraber olduğumuz güçlerle, bu bölgedeki diğer ülkelerle Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar, Lübnan, Ürdün pekala yapabiliriz. Bu terör örgütüne ihtiyacımız yok. Biz bunu, Cerablus, Dabık, Rai, El Bab'da kanıtladık...

 

Mümbiç'te ve Rakka'da kanıt ederiz. Fakat söylediklerimiz ne yazık ki başta Obama olmak üzere alaka uyandırmadı. Bakın Sayın Trump bir izah yaptı ki bu bizim Obama'ya önerimizdir. Dedik ki, eğit-donat olayını biz yaparız. Uçuşa yasak bölge duyuru edelim dedik. Bu arada terörden arındırılmış güvenli bölge olsun dedim, bu benim ilk yaptığım açıklamadır. Trump da benzer açıklamayı yaptı. Bir taraftan da Özgür Suriye Silahlı gücü eğitimini veriyoruz. SDG'ye, SDF'ye ihtiyaç yok. Gerekirse ayrı olarak destek oluruz ve mevzuyu hallederiz. Baştan beri bunu söyledik, ne yazık ki buna saygı göstermediler. Amerika'da kimi haddini bilmezlerin oyunlarıyla, yazılı görsel medyanın oyunlarıyla "Türkiye DEAŞ'a karşı gerekeni yapmadı" diyerek iftira etmeye kalkışıyorlar. Oysa bu örgüte karşı en büyük mücadeleyi veren Türkiye olmuştur.

'NOKTA'YI İZAH ETTİ: BU İŞ ÇOK UZADI

Trump ile müzakere 'nokta mesabesinde olacak' dediniz. Şimdiye kadarki görüşme turlarında belirleyici görüşme mi olacak? Allahın izniyle, ona dayanarak söyledim. Bu iş çok uzadı. Artık daha fazla uzatmaya tahammülümüz yok. Niçin yok, bakın 3 milyon insan Türkiye'de. Eğitimden sıhhatine her şeyi A'den Z'ye bize ait. Biz ne vakte kadar bunu yapacağız? Aynı şey bir zamanlar Ürdün'de Filistinliler için oldu. Ürdün belli desteği aldı. Lübnan aynı vaziyette. Bugün belki yarına kadar bunu kaldırıyoruz. 25 milyar doları bulduk. Fakat yarın ne olacak. Bir takım çareler bulmamız gerekli. Nitekim şu anda yurttaşlığa alma konusunu gündeme getiriyoruz. Adam doktor, mimar...

 

Kaçak olarak çalıştıramazsınız. Yurttaşlık verdikten sonra çalışma olanağı verirsiniz. Biz kayıt altına alalım istiyoruz Bu şekilde kamplarda çok insan var. Bir ara Kanada Başbakanı "Nitelikli insanlar varsa ben 25 bin kadar alırım" diye konuştu. Bunun için biz de bu tür insanları Türkiye olarak alırız. Bunun için kalkıp icazet alacak değiliz. Bizim için beşeri, İslami ve vicdani görevimizdir.. Yunanistan Başbakanı Çipras'la görüştünüz. FETÖ'cüler ile ilgili net tavır var mı?Net tavır yargı... Yargı bağımsızdır... Verilen yanıt bu. Ne yazık ki 15 – 20 gün içinde teslim ederiz dediler fakat buna karşın olmadı...

"DEAŞ'IN HEDEFİNDE BEN VARIM"

Başından beri neden Tayyip Erdoğan Batı medyasının olduğu gibi DEAŞ'ın da hedefindedir? DEAŞ'ın hedefinde ben varım. Kendi yayın uzuvlarında benim boy boy resimlerim var. Bu iftirayı atanların bu yayın uzuvlarında resimleri var mı? Yok. Biz inandığımız şeyi inandığımız şekilde yaparız. Bu yola bu şekilde çıktık, bu şekilde yürüyoruz.
"Bu süreçte çok sayıda asker ve sivil asker şehitlerimiz var" suali üzerine Erdoğan, Doğrudur. Bu da bizim mücadele ettiğimizin göstergesidir. DEAŞ'ın İslam'la yakından uzaktan alakası olmadığını defaatle söylemişim. Bunlar İslam için bir kara kirdir. Bir gölgedir. Bugün de söylüyorum, yarın da söylerim. İslam'da böyle bir örgütlenme olamaz. İslam'la yakından uzaktan ilgileri yok...

ATATÜRK'E HAKARET EDİLMESİ: SON DERECE ÇİRKİN

"Atatürk, annesi Zübeyde Hanım ve Afet İnan konusunda hakaretler" Erdoğan, "Olay çok çirkin. Kuşkusuz ki annelerin, eşlerin bu işe karıştırılması son derece çirkin. Olay yargı sürecine girdiği için kendimi yargı yerine koymak suretiyle değerlendirmem doğru olmaz. Zati önce gözaltı, sonra gözaltına alınma işlemleri oldu. Nereye kadar uzar bunu yargıda göreceğiz."
Bu haber 966 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
775 Okunma
753 Okunma
726 Okunma
716 Okunma
627 Okunma
620 Okunma
599 Okunma
599 Okunma
595 Okunma
589 Okunma
582 Okunma
577 Okunma
571 Okunma
567 Okunma
559 Okunma
558 Okunma
557 Okunma
548 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI