Bugun...
Dolar: 3.8718
Euro : 4.5662

Konuk YazarErdoğan:Ankara'da yaşamak demek ülkenin yükünü sırtlanmak demektir

Tarih: 13-06-2017 23:04:08 + -


Ak Parti Ankara İl Teşkilatının iftar yemeğinde konuşan ve Ankara'nın her vakit umut kapısı olmadığını belirten Erdoğan, Zap Suyu'nu kendi olanaklarıyla aşarak hasta bebeklerini hastaneye götürmeye çalışan aileleri anlatan Şemsi Belli'nin "Anayasso" şiirinden, "Şavata'tan Ankara'ya ses gitmiyor. Bizim gitmeye kuvvetimiz hiç yetmiyor. Malımız yok. Yolumuz yok. Ankara'ya ses verecek dilimiz yok. Kanadımız yok, kolumuz yok. Bu ne biçim memlekettir rey baba rey?" dizelerini okudu.


Erdoğan:Ankara'da yaşamak demek ülkenin yükünü sırtlanmak demektir

Reisicumhur ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "AK Partili olmak gurur anıtı olmak değildir. İktidar gücünü gururlanma sürecine katkıda bulunsun diye kullanmamalıyız. Tam aksine tevazu ehli olmak suretiyle yurttaşlarımıza yaklaşmalıyız. Bunu yapmak vaziyetindeyiz ters takdirde, Rabbimin bize verdiği bu nimeti süratle kaybederiz." diye konuştu.

Erdoğan, Altındağ Kültür Sarayında tertip eden AK Parti Ankara Şehir Örgütü İftarında yaptığı konuşmada, Ankaralı olmanın, Ankara'da görev yapmanın, yaşamanın bir bakıma ülkenin yükünü sırtlanmak demek olduğunu belirtti.

Ankara'da yaşamanın ülkeyle beraber, bölgedeki ve dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların sorumluluğunu yüklenmek demek olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Zira Ankara Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentidir. Bu şehir tabiatı ve tarihiyle görkemli olmayabilir fakat sahip olduğu görevle harbiden büyüktür hem de çok büyüktür. Anadolu'nun ortasından yükselen umut ve cesaret ışığının dalgaları önce 81 vilayetiyle ülkemize, hemen peşinden bölgemize, en nihayet dünyanın tamamına erişmektedir...

Bu ışık öyle bir anda yükselmiş değildir. Arkasında şehitlerimizin kanı, gazilerimizin fedakarlığı, politikacısından bürokratına, işçisinden memuruna, rençperinden memuruna koskoca bir milletin emeği, alın teri vardır..."

Ankara'nın her vakit umut kapısı olmadığını belirten Erdoğan, Zap Suyu'nu kendi olanaklarıyla aşarak hasta bebeklerini hastaneye götürmeye çalışan aileleri anlatan Şemsi Belli'nin "Anayasso" şiirinden, "Şavata'tan Ankara'ya ses gitmiyor. Bizim gitmeye kuvvetimiz hiç yetmiyor. Malımız yok. Yolumuz yok. Ankara'ya ses verecek dilimiz yok. Kanadımız yok, kolumuz yok. Bu ne biçim memlekettir rey baba rey?" dizeler okudu...

Reisicumhur Erdoğan, bir zamanlar Ankara'ya şiirde olduğu gibi sitemler edildiğini bildirdi. Aşık Veysel gibi bir çok yurttaşın kılık-kıyafeti hasebiyle Ankara'nın Millet ve Kızılay gibi merkezi mahallelerine alınmadığını belirten Erdoğan, merhum Abdurrahim Karakoç'un "Başkaldırılı Sükut" şiirinin milletin gönül dünyasındaki devlet ve Ankara imajını çok veciz bir şekilde dile getirdiğini aktardı.

Türkiye'nin devlet, ulus ilişkilerinde faturanın da hep Ankara'ya kesildiği sıkıntılı dönemler geçirdiğine değinen Erdoğan, şu görüşlere yer verdi:  "Biz 14 senede ülkemizin tamamında yaptığımız yatırımlar, hayata geçirdiğimiz hizmetlerle cumhur ile cumhuriyeti buluşturduk. Milletimizin Ankara'ya bakışını da değiştirdik. Bu süreçte Ankara'da kendini değiştirdi. Gecekonduların abluka etmesindeki köhne Ankara'dan çağdaş bir başkentin doğuşuna hep beraber şahitlik ettik...

Eksikler yok mu? Elbette var. Hatalar, yanlışlar yok mu? Elbette var fakat bunların düzeltilmesi için çalışmak, mücadele etmek başka bir şeydir, yapılan güzel işleri görmezden gelmek başka bir şeydir. İşte şimdi Altındağ'a girdik, Altındağ kazasındaki yapılaşmaları görünce sahiden iftihar etmemek olanaksız..."

Erdoğan, Ankara'ya anıt yapıtlar itibariyle bakıldığında Cumhuriyet'in ilk dönemi ile AK Parti dönemi arasında sanki koskoca bir boşluk olduğunun görüldüğünü dile getirerek, "Esasen aynı boşluğu ülkemizin her yerinde ve her alanda görmek olasıdır. Bu çarpıklık milletle, milletin değerleri ile tarihiyle, kültürüyle uğraşmaktan ülkeye hizmet getirmeye fırsat bulamayanların yapıtıdır." dedi.

"Milletimle iftihar ediyorum"

Recep Tayyip Erdoğan, milletin devletiyle, devletinin başkenti Ankara'yla kaynaştığını ve bu uğurda 15 Temmuz'da olduğunu gibi canını ortaya koymaktan çekinmediğini hatırlattı. Darbe teşebbüsünde ülke genelinde 249 yurttaşın şehit düştüğüne işaret eden Erdoğan, 2 bin 193 kişinin de gazi olduğunu vurguladı.

"O gece tankların altına kendini atan, bombalardan senemeyen milletimle iftihar ediyorum." diyen Erdoğan, İstiklal Marşı'nın "Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın. Doğacaktır sana vaat ettiği günler Hakk'ın, kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın." dörtlüğünü okuyarak, "İşte bu millet bunu yaptı, göğüsünü siper etti, tankların üzerine gitti." ifadesini kullandı...

Reisicumhur Erdoğan, Ankara'nın 15 Temmuz darbe teşebbüsünde gösterdiği kahramanlıkla "Gazi" sıfatını fazlasıyla hak ettiğini belirterek, Ankara'da ise 90 sivil, 56 polis, 3 asker olmak üzere 149 yurttaşın şehit olduğunu, bin 220 kişinin o gece gazi olduğunu bildirdi. Erdoğan, 15 Temmuz'da ve terörle mücadelede yaşamını yitiren tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, rehabilitasyonları devam eden gazilere de acil şifalar diledi.

Erdoğan, "15 Temmuz gösterdi ki Ankara, Türkiye'nin istiklal ve istikbal mücadelesini yalnızca yöneten değil, gerektiğinde safların en önünde bizzat yer alacak dirayete ve cesarete sahip bir şehirdir. AK Parti ve hükümet olarak bizlere düşen bu şehri yaraştığı hizmetlere allahın izniyle daha da arttırarak eriştirmektir." dedi...

Her alanda Ankara'yı bir beynelmilel şehir haline getirmekte kararlı olduklarını aktaran Erdoğan, "Bunun için milletimizin gönlündeki yerimizi daha da güçlendirmeliyiz." ifadesini kullandı. Reisicumhur Erdoğan, şehirsel dönüşüm projelerinin süratle bitirilmesi gerektiğini, gecekonduların ve kaçak yapıların şehirsel dönüşümle halledilmesi gerektiğini söyledi.

"Bu çirkin görüntüler olmasın"

Reisicumhur Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:  "AK Partili olmak gurur abidesi olmak değildir. İktidar gücünü gururlanma sürecine katkıda bulunsun diye kullanmamalıyız. Tam aksine tevazu ehli olmak suretiyle yurttaşlarımıza yaklaşmalıyız. Bunu yapmak vaziyetindeyiz ters takdirde, Rabbimin bize verdiği bu nimeti süratle kaybederiz."

Tüm şehir, kaza örgütlerinin, ana kademe kadın, gençlik kollarının kapı kapı dolaşması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, AK Parti'nin son 14-15 senelik müddet içerisinde yatırımlarıyla ve yaptığı diğer işlerle belli iletileri verdiğini, vermeye de devam ettiğini anlattı. Erdoğan, bunun yeterli olmadığını belirterek, şunları kaydetti:


"Daha çok çalışmamız, daha çok yatırımlar yapmamız gerekli. İstiyoruz ki şu caddelerde ilerlerken, caddelerin sağında solunda bu çarpık yapılaşmalar olmasın. Bu çirkin görüntüler olmasın. Bir an önce belediyelerimiz buralardaki bu yapılaşmayı çok daha çağdaş, insani yaşanabilir hale dönüştürsün...

Bu dönüşümleri gördüğümüz vakit iftihar ediyoruz ve istiyoruz ki 'Bu millete yakışan ne ise işte AK Parti onu yapıyor, yaptı.' denilsin.  Belediyeler için bir şey söyleyeceğim. Belediyelerde hizmet gerektir fakat yeterli değildir...

Yeterli olan nedir? Yeterli olan gönüllere girmektir. Şayet gönülleri alamıyorsak kaybederiz. Onun için de hane hane, kapı kapı dolaşacağız ve yurttaşımızla bu gönül birlikteliğini sağlayacağız."
Bu haber 409 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
129 Okunma
121 Okunma
120 Okunma
101 Okunma
99 Okunma
93 Okunma
90 Okunma
89 Okunma
74 Okunma
71 Okunma
2435 Okunma
973 Okunma
229 Okunma
226 Okunma
209 Okunma
199 Okunma
196 Okunma
180 Okunma
179 Okunma
176 Okunma
2435 Okunma
1052 Okunma
973 Okunma
840 Okunma
546 Okunma
525 Okunma
457 Okunma
457 Okunma
438 Okunma
433 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
  Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 • Kanaat etmek bir hazinedir
  Kanaat etmek bir hazinedir
 • helal kazanmanın üstünlükleri
  helal kazanmanın üstünlükleri
 • Topraktan hep güzel şeyler biter
  Topraktan hep güzel şeyler biter
 • Mevlid okumanın faydaları
  Mevlid okumanın faydaları
 • Mevlid merasimleri
  Mevlid merasimleri
 1. Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 2. Kanaat etmek bir hazinedir
 3. helal kazanmanın üstünlükleri
 4. Topraktan hep güzel şeyler biter
 5. Mevlid okumanın faydaları
 6. Mevlid merasimleri
VİDEO GALERİ
YUKARI