Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarEmekli maaşını çalışırken artırmanın 8 altın kuralına dikkat!

Tarih: 13-07-2017 23:41:40 + -


Son yıllarda devreye giren emekli yasasına göre emekli maaşları düştü. Ancak 2000 senesinden önce emekli olan bir işçinin en düşük emekli aylığı bin 339 lira, 2000 sonrasında bu rakam ise 798 lira 24 kuruş. Aradaki dağlar kadar görünenfarkı kapatmak için 8 altın kuralı açıklıyoruz. İşte o altın kurallar haberimiz ekinde..


Emekli maaşını çalışırken artırmanın 8 altın kuralına dikkat!

Emekli aylığını çalışırken artırın uyarısı geldi. Çalışma hayatı süresince emekli aylığını artırabilmek olası, ancak kimi kaideleri var. Askerlik yapanların, annelerin ve gurbetçilerin borçlanma hakkı bulunuyor.

Son senelerde devreye giren uygulamalarla, emekli aylığı bağlama oranlan düştü. 2000 senesinden önce emekli olan bir işçinin en düşük emekli aylığı bin 339 lira, 2000 sonrasında bu rakam ise 798 lira 24 kuruş.

Emekliler bu rakamlardan dert yakınırken, aslında çalışma hayatında bu miktarı yükseltebilmek mümkün. En ehemmiyetli parametre brüt aylığınız. Bu aylık şayet 3.000 lira ve üzerindeyse ileride maaşınız artacak. Asgari fiyat ise azalacak. Emekli maaşını artıran 8 yöntemi şöyle sıraladık:

ERKENDEN TASARI YAPIN

Emekliliğinizi tasarılarken son bir iki senesi düşünmeyin. Şimdiden başka bir deyişle eğer olanak varsa 8-10 sene öncesinden yapın. Böylelikle alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Zira maaş hesaplanırken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

İKİNCİ İŞE SICAK BAKIN

Eğer imkanınız varsa ansızın fazla yerde sigortalı çalışmak prime asal kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun bir ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından yükselir.

SON 3.5 YIL EHEMMİYETLİ

Hangi müessesede olursanız olun son 3.5 yılda (1261 gün) SSK'lı olursanız emekliliğiniz SSK koşullarından hesaplanacak. Yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olur hem de yüksek maaş alırsınız.

İKRAMİYEYİ BRÜTE İLAVE EDİN

Aylık kazancınız maaşı belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla ilk olarak gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrı olarak düzenli nakit ödemeleriniz varsa (İkramiye, prim, kira yardımı vs) bunların da brüt kazanca ilave edip ilave etmediğine dikkat edin.

SSK DAHA AVANTAJLI

Bağ-Kur yerine SSK'dan emekli olmak daha avantajlı. SSK'dan emekli olma imkanınız varsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SSK, tarım Bağ- Kur, zaruri Bağ-Kur seçeneklerini ikinci tasarıda tutun.

TAVANDAN PRİM ÖDEYİN

İster SSK'lı olun ister Bağ- Kur'lu, son 3.5 yılda SOSYAL GÜVENLİK KURUMU'ya tavandan (10 bin 705,50 liradan) kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan deklarasyonlan her ay için ileride alınacak emekli aylığı takriben 15-20 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 liraya yakın artış görülebilir.

YILDA 70 LİRA YÜKSELİR

Çok çalışmak veyahut çok fazla günü olmak tek medyaya maaşı etkilemiyor. Hem de günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yan prime esas kazancınız ehemmiyetli. Yukarıda söylediğimiz gibi 3 bin lira ve üzerindeyse yıllık 60-70 lira kazancınız olur.
Bu haber 417 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11308 Okunma
238 Okunma
237 Okunma
220 Okunma
205 Okunma
196 Okunma
182 Okunma
178 Okunma
174 Okunma
172 Okunma
11308 Okunma
6158 Okunma
1279 Okunma
886 Okunma
884 Okunma
580 Okunma
580 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
422 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI