Bugun...
Dolar: 4.0466
Euro : 4.9834

Konuk YazarDicle Üniversitesi Hastanesi'nde HIV'li doğum skandalı!

Tarih: 31-12-2017 14:44:32 + -


Diyarbakır'ın Dicle Üniversitesi Hastanesinde tıp dünyasına bomba gibi düşen bir olay gerçekleşti. Doğum bölümündeki doktorların HIV'li doğumu yapmadıkları ve hastaneden kaçtıkları iddia edildi. Olay ulusal medyada şy başlıklarla yer aldı: Üniversite hastanesinde skandal! Soruşturma başlatıldı. HIV'li kadının doğum operasyonun arkasından skandal çıktı. Diyarbakır'da doktorlar HIV'li annenin doğumuna girmedi. HIV Virüsü Taşıyan Kadının Ameliyatında Skandal!


Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde HIV'li doğum skandalı!

Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde, bir takım doktorların HIV’li hastanın doğumuna girmediği öne sürüldü. Operasyonu evden gelen bölüm sorumlusu yaptı, yardım eden 2 aylık asistanın eline iğne battı. Diğer asistanlar protesto için iş bıraktı, hastalara bakılamadı.

Diyarbakır’da, HIV virüsü taşıyan bir kadın, geçtiğimiz çarşamba günü doğum sancıları tutunca Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisine gitti.

İddiaya göre, yakınlarından hastayı başka bir hastaneye götürmeleri istendi. Hasta yakınları ise zati bir başka hastaneden sevk ile geldiklerini, gidecek sağlık kurumu olmadığını söyledi. Başhekimliğin devreye girmesi üzerine HIV’li kadın hastaneye kabul edildi.

Gazete Habertürk'ten Veysi İpek'in haberine göre sezaryen doğumu gerçekleştirmek için o gün hastanede icapçı (nöbeti hastane yerine hanede tutan ve her an hastaneden çağrılmayı bekleyen) doktor olan Yrd. Doç. Dr. F.F. çağrıldı.

Ancak iddiaya göre F.F., hastanın HIV’li olması sebebiyle operasyona girmeyi kabul etmedi. O sırada muayenehanede bulunan bir takım doktorların da icapçı olmadıklarını söyleyerek operasyona girmedikleri ileri sürüldü. Bunun üzerine operasyon için bölüm sorumlusu Doç. Dr. E.A. haneden çağırıldı ve hastaneye geldi.

ELİNE İĞNE BATTI

Bu sefer de asistan ile ilgili sıkıntı yaşandı. Bir takım asistanlar aynı nedenle operasyona girmeyi reddedince, 2 ay önce göreve başlayan asistan doktor D.D. de kadroya katıldı.

Operasyonu; Doç. Dr. E.A., asistan doktor D.D., anestezi uzmanı, anestezi teknisyeni ve 1 ameliyathane hemşiresinden oluşan 5 kişilik ekip gerçekleştirdi. Bu sırada, deneyimi bulunmayan D.D.’nin eline iğne battı.

HIV virüsü kapma ihtimali üzerine himaye altına alınan D.D.’ye ilaç rehabilitasyonu başlatıldı. 3 ay önce izdivaç eden D.D.’ye, ilaç rehabilitasyonunu hanede sürdürmesi için müsaade edildi.

Bebek de yenidoğan muayenehaneninde savunucu giysiler giyen sıhhat personeli tarafından temizlendi. Muayenehanede 3 saat kontrol altında tutulan bebek, HIV virüsünden savunması için ilaç rehabilitasyonu başlatıldıktan sonra ailesine teslim edildi.

ASİSTANLAR İŞ BIRAKTI

Hoca ve uzman doktor bulunmadığı için 2 aylık asistanın operasyona alınmasını protesto eden bölümdeki asistanlar, bir gün önce iş bıraktı. Bölümde görev yapan 20’yi aşkın asistan sıhhat raporu alarak işe gelmeyince muayenehanedeki hastalar taburcu edildi.

Bir takım hastalar rehabilitasyonlarının devamı için şehirdeki başka hastanelere müracaat etti. Asistanlar çalışmayınca poliklinikte hasta bakılamadı. Hafta sonu ve yılbaşı tatilinin araya girmesiyle beraber hastalar mağdur oldu.

Dicle Üniversitesi Hastanesi, Diyarbakır’ın yanı sıra Mardin, Şırnak, Muş, Batman ve Siirt’ten ağır ve acil olaylara da hizmet veriyor. Kadın Doğum Bölümü’nde ise 2 profesör, 3 doçent, 2 yardımcı doçent, 2 başasistan ve 20 asistan görev yapıyor.
Bu haber 781 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
755 Okunma
735 Okunma
708 Okunma
698 Okunma
607 Okunma
602 Okunma
581 Okunma
573 Okunma
570 Okunma
570 Okunma
565 Okunma
559 Okunma
553 Okunma
549 Okunma
540 Okunma
537 Okunma
536 Okunma
531 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI