Bugun...
Dolar: 3.9738
Euro : 4.9014

Konuk YazarÇölyak Yaşam Derneği Başkanı Kaya: Tek ihtiyacımız glutenli un değil

Tarih: 19-03-2017 11:07:40 + -


Dernekleşen Çölyak Hastaları belediyelerden yardım bekliyor. Tek ihtiyaçlarının glutenli un olmadığını dile getiren Kayseri Çölyak Yaşam Derneği Başkanı Zahide Kaya,"sosyallik adına çok zor bir hastalık. Yanınızda yiyecek bir şey yoksa dışarı çıkamıyorsunuz. Yani açsınız. Aslında bu hastalık değil, zengin hastalığı."diye hastalığın ne denli insan sağlığını etkilediği konusunda mesajlar vermeye çalıştı..


Çölyak Yaşam Derneği Başkanı Kaya: Tek ihtiyacımız glutenli un değil

Kayseri Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Zahide Kaya, Kayseri'deki çölyak hastaları olarak, glutensiz ürünlere kolay erişebilmeleri için yetkililerden yardım istediklerini söyledi.

 

Kendisi de 5 yıldan bu yana çölyak hastalığı ile mücadele eden Kayseri çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Zahide Kaya, tek başına birey olarak mücadele etmenin zorluğundan dolayı 2017 yılı başında dernekleşmeye karar verdiklerini ifade etti. Kayseri'de net bir rakam olmamakla birlikte yaklaşık 3 bin çölyaklı hastanın var olduğunu tahmin ettiklerini dile getiren Dernek Başkanı Zahide Kaya, kullanmaları gereken ürünlerin çok pahalı olmasından dolayı, hastalığın "zengin hastalığı" olarak tanımlandığını kaydetti.

 

Bir çölyak hastasının, normal bireyler gibi her yerde yiyecek bulamayacağını dile getiren Dernek Başkanı Zahide Kaya, "Sosyallik adına zor bir hastalık. Dışarı çıkıyorsunuz, yiyecek bir şey yoksa yanınızda açsınız, şehir dışına gitmek istiyorsunuz, tatillere gidiyorsunuz. Donanımlı gitmek zorundasınız. O yüzden çok zor" dedi.

 

Hastalığın tedavi edilmemesinin kan ve bağırsak kanseri ve en nihayetinde de ölümle sonuçlandığını belirten Dernek Başkanı Zahide Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"TEK İHTİYACIMIZ GLUTENSİZ UN DEĞİL"

 

"Sadece glutenli unları tüketmeyeceğimize dair bir algı var ama bu hastalığın tek düşmanı glutenli un değil. İçinde gluten bulunan her şey. Paketlenmiş gıdalardan tutun da, kozmetik, diş macunu, şampuan ve hatta aldığımız ilaçlar bile. İçinde kıvam artırıcı bulunan her şey demek daha doğru olur."

 

"DOKTORLAR İLAÇ YAZARKEN BİZE SORUYOR"

 

"En basit bir baş ağrısı ilacında da gluten var. Doktorlar da çok bilinçli değil. Sağlık Bakanlığının her ay yayınladığı listeyi takip edip ona göre belirliyoruz alabileceğimiz ilaç ve diğer ürünleri. Doktor bilmediği için gluten olan ilaç yazabiliyor, çölyak hastası olduğumuzu söylediğimizde de, bize soruyorlar ne yazacaklarını."

 

"ÇAPRAZ BULAŞMA DA CİDDİ BİR RİSK"

 

"Bir de çapraz bulaşma dediğimiz bir sorunumuz var. Örneğin glutenli bir unla ekmek yapılmış bir fırında glutensiz unla ekmek yaparsam o da zararlı benim için. Aynı şekilde tabaklar, kaşıklar"

 

"BİR PAKET MAKARNA 20 TL"

 

"Sürekli onay alınan listelerden hareket ederek tüketiyoruz yiyeceklerimizi. Aklınıza ne gelirse, peynirlerimiz, kahvaltılıklarımız, bakliyatlarımız Ancak bunlar normallerinden daha pahalı. Mesela bir paket makarna 20 TL, bir paket çubuk kraker 13 TL'den başlıyor, ekmek yine çok pahalı. Zaten bu yüzden zengin hastalığı deniyor."

 

"YURTDIŞINDA DAHA UCUZ"

 

"Kayseri'de yalnızca iki yerde satışı yapılıyor bu ürünlerin. Diğer büyük şehirlerden getirtiyoruz ama bu da daha pahalı olmasına neden oluyor. Kayseri'de de her şeye ulaşıyoruz diyemeyiz. Özellikle ekmek bizim için büyük sıkıntı. Başka şehirlerde çölyak hastaları için fırınlar var. Yurt dışında çölyak hastaları daha rahat. Çünkü hem yiyecekler ucuz hem de devlet onlara ciddi bir maddi yardım yapıyor. Bizde çölyak hastalarına verilen maddi yardımların bedeli çok düşük. Hastanelerde de bir form doldurulmalı ve ona göre yemek çıkartılmalı bizler için. Aksi takdirde aç kalıyoruz. Ama 100 gram makarna 20 TL."

 

"ÇOCUKLARIMIZ BİR HAMBURGERE HASRET"

 

Mesela İtalya'da dünyaca çok ünlü bir fast-food zincirinde çölyak hastaları için hamburger yapılıyor. Biz ise çocuklarımıza maalesef evde hamburger uydurmaya çalışıyoruz, nefislerini köreltmek adına."

 

"OKUL VE HASTANE KANTİNLERİ CİDDİ SIKINTI"

 

"Okul ve hastane kantinlerinde de sıkıntı var. Geçenlerde arkadaşımın çölyaklı kızı hastaneye yattı ve evi ile hastane arası o kadar uzaktı ki kızına hastanede yiyecek hiçbir şey bulamadı. Evine gitti yiyecekleri aldı geri hastaneye gitti. O kadın kızını orada bir hafta öyle besledi. Ben daha ne anlatabilirim Çok zor Hastanelerde bir form doldurulmalı ve ona göre yemek çıkartılmalı bizler için. Aksi takdirde aç kalıyoruz."

 

"ERÜ'DE TÜM YEMEKHANELERDE ÇÖLYAK DUYARLILIĞI OLMALI"

 

"Dernek olarak kurduğumuz bir WatsApp grubumuz var. Birkaç gün önce üniversite öğrencisi bir kızımız Erciyes Üniversitesinde yalnızca Tıp Fakültesinin kantininde çölyaklı hastalar için yemek çıktığını söyledi. Üniversite çok büyük bir alan, çölyaklı bir öğrencinin kendi fakültesinden Tıp Fakültesi kantinine yemek yemeye gitmesi çok zor. Diğer kantinlerde de çölyaklı öğrenciler için yemek çıkabilir, sayıları alınabilir bu öğrencilerin. Erciyes Üniversitesi Rektörlüğünden böyle bir talebimiz var."

 

"BELEDİYELERDEN ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN ÇALIŞMALAR BEKLİYORUZ"

 

"Kayseri'de geçen yıl Büyükşehir Belediyemiz, çölyak hastaları için iaşe dağıtımı yaptı. Ancak devamı gelmedi. Çok muhtaç insanımız var. Mesela Uşak Belediyesi, çölyak hastalarına un ve ekmek makinesi yardımında bulundu. Çölyak hastalarını krakerler, bisküviler ve bazı yiyeceklerden oluşan çeşitli hediyeler gönderdi. Kayseri'de belediyelerin bu konuda düzenli bir çalışma yapmasını istiyoruz. Çünkü ürünlerimiz pahalı ve alamayan bir sürü hastamız var."

 

Dernek Başkanı Zahide Kaya, son olarak Sağlık Bakanlığından taleplerini şu şekilde sıraladı:

 

"Sağlık Bakanlığından ilk olarak, firmaların analiz raporu bedellerini, ürünler üzerinden biz çölyak hastalarına yansıtmamalarını talep ediyoruz. Ardından, ürünlerin üzerinde glutensiz ibaresinin bulunmasını istiyoruz. Çölyak hastalarına verilen aylık yardımların artırılmasını talep ediyoruz."

 

ÇÖLYAK NEDİR?

 

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.
Bu haber 680 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
782 Okunma
545 Okunma
471 Okunma
394 Okunma
371 Okunma
358 Okunma
353 Okunma
345 Okunma
345 Okunma
343 Okunma
343 Okunma
339 Okunma
334 Okunma
321 Okunma
316 Okunma
315 Okunma
308 Okunma
298 Okunma
1226 Okunma
1143 Okunma
931 Okunma
782 Okunma
700 Okunma
640 Okunma
633 Okunma
620 Okunma
619 Okunma
619 Okunma
619 Okunma
605 Okunma
582 Okunma
555 Okunma
546 Okunma
545 Okunma
536 Okunma
523 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Regaib kandili
  Regaib kandili
 • Mübarek Üç Aylar
  Mübarek Üç Aylar
 • Sıkıntılara sabreden, ferahlar
  Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 • Hırs, insanı felakete sürükler
  Hırs, insanı felakete sürükler
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 1. Regaib kandili
 2. Mübarek Üç Aylar
 3. Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 4. Hırs, insanı felakete sürükler
 5. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 6. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
VİDEO GALERİ
YUKARI