Bugun...
Dolar: 3.8517
Euro : 4.5241

Konuk YazarÇocukları intihara sürükleyen Metin2 oyunu neden yasaklanmıyor?

Tarih: 08-08-2017 08:32:25 Güncelleme: 08-08-2017 08:47:25 + -


Uzmanlar, aileleri uyararak "Metin2 oyunu ölüme götürüyor." açıklamasında bulundular. Aileler, zellikle genç yaştaki 18 yaş altı çocukları hırsa bürüyen onları ölüme kadar götüren Metin2 oyunun yasaklanmasını istiyor. En son ölümle ilgili olarak Adli Tıp Müessesesi’nun hazırladığı ön raporda hayatına kıydığı ortaya çıkmıştı. Bilişim polisi, çocuğun bilgisayarındaki incelemelerini sürdürüyor. Aile ise rapordaki “intihar” belirtisine karşın “cinayet” iddiasında bulundu.


Çocukları intihara sürükleyen Metin2 oyunu neden yasaklanmıyor?

Metin2 oynayan Hakan Ekinci’nin (13) intiharı sonrası bağımlılar anlattı: “Hırs yapan bir oyun. 18 yaş hududu var. Hakan küçük, karakteri çalınmış veyahut hesabı kapatılınca bunalıma girmiş olabilir.”

İstanbul Esenyurt’ta 13 yaşında olan Hakan Ekinci’nin intiharının hemen peşinden gözlerin çevrildiği şiddet muhtevalı oyunlarla alakalı Habertürk’ü arayan iki kişi, küçük çocuğun ölümüne sebep olduğu öne sürülen Metin2 isimli oyunun bağımlısı olduklarını belirterek “Oyun tam manasıyla bağımlılık yapıyor. Hesabının çalınması ya da kapatılması, çocuğu bunalıma sürüklemiş olabilir” diye konuştu. 8 senedir oyunu oynadığını söyleyen Burhan S., “Bu oyuna başlarken 18 yaş sınırlamasının olduğu bir kontrat mevcut. Fakat kimlik istenmediğinden herkes oynuyor. Hırs yaptıran ve bağımlılık yaratan bir oyun..

Oyunu oynayanlar karakteriyle özdeşleşir. Bu oyunu oynayanlardan benim adımı ve oyun karakterimi bilmeyen yoktur. Oyunun abisi de sayılabilirim. Hakan, küçük yaşta olduğu için karakteri bir şekilde bağlanmış, hesabı kapatılmış, bu yüzden bunalıma girmiş olabilir. Oyun içerisindeki arkadaşlarına erişilirse bir netice çıkabilir” diye konuştu.

‘200 BİN LİRA KAPTIRAN VAR’

Habertürk'ten Müslim Sarıyar'ın haberine göre oyunda karakter geliştirmenin para ve vakit gerektirdiğini belirten Burhan S. “Benim oluşturduğum karakterler 70-80 bin lira. Bir hane veren de araba veren de olabiliyor. Böyle karakter oluşturup satanlar var. Geçen sene Yozgat’ta görev yapan bir polis memuru bankadan 35 bin lira kredi çekerek karakter satın aldı. 2 ay sonra oyun içinde alım satım olduğu ortaya çıkınca oyunun Türkiye sorumlusu M.G., oyununu kapattı. Bu oyunda 200 bin TL’sini kaptıran da biliyorum” dedi.

‘YUVAMI YIKTIM’

10 yıllık bir başka oyuncu ise “10 yılda 5-6 karakter yaptım. Her ay 500 lira yatırmaya başladım. Kredi kartıyla ödüyordum. Oyun karakterime ait malzemeler çalındı. Sonra diğer hesabımı da soydular, bildirim yaptım. Şu an 50 bin liramı aldılar. Suç ilanında bulundum. Oyun tamamıyla psikoloji bozuyor. Eşim ‘Oyun mu ben mi?’ diye konuştu. Ben oyunu seçenek ettim ve yuvamı yıktım. Şimdi de karakterlerimi kapattılar” dedi.

OYUNUN ULAŞIMI ENGELLENEBİLİR

Bilişim uzmanları, 13 yaşında olan çocuğun ölümüne mevzubahis oyunun kapı araladığının ortaya çıkması halinde oyunun Türkiye’deki ulaşımının yasaklanabileceğini dile getirdi. Uzmanlara göre yazışmadan dolayı yönlendirme sonucu tehdit ölümle sonuçlanan nedenler varsa da bununla alakalı olarak Metin2’nin Almanya’daki merkeziyle yazışma yapılarak o kişilerle alakalı bilgiler ister.

TAHKİKAT DEVAM EDİYOR

Esenyurt'ta Metin2 isimli oyunu oynayan 13 yaşındaki Hakan Ekinci, odasında ölü bulunmuştu. Boynunda düğümlenmiş bir elastik bandajla bulunan küçük çocuğun ölümü ile ilgili Adli Tıp Müessesesi’nun hazırladığı ön raporda hayatına kıydığı ortaya çıkmıştı. Bilişim polisi, çocuğun bilgisayarındaki incelemelerini sürdürüyor. Aile ise rapordaki “intihar” belirtisine karşın “cinayet” iddiasında bulundu.
Bu haber 1106 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BİLİM ve TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
946 Okunma
388 Okunma
245 Okunma
234 Okunma
225 Okunma
201 Okunma
196 Okunma
194 Okunma
192 Okunma
186 Okunma
1033 Okunma
946 Okunma
826 Okunma
799 Okunma
529 Okunma
498 Okunma
497 Okunma
469 Okunma
447 Okunma
446 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
  Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 • Kanaat etmek bir hazinedir
  Kanaat etmek bir hazinedir
 • helal kazanmanın üstünlükleri
  helal kazanmanın üstünlükleri
 • Topraktan hep güzel şeyler biter
  Topraktan hep güzel şeyler biter
 • Mevlid okumanın faydaları
  Mevlid okumanın faydaları
 • Mevlid merasimleri
  Mevlid merasimleri
 1. Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 2. Kanaat etmek bir hazinedir
 3. helal kazanmanın üstünlükleri
 4. Topraktan hep güzel şeyler biter
 5. Mevlid okumanın faydaları
 6. Mevlid merasimleri
VİDEO GALERİ
YUKARI