Bugun...
Dolar: 3.9000
Euro : 4.5922

Konuk YazarCibiliyetsiz Rutte'den Erdoğan için şok sözler!

Tarih: 14-03-2017 21:15:52 + -


Hollanda'da seçime bir gün kala Liberal Parti (VVD) lideri Başbakan Rutte, Lahey şehir merkezinde destekçileriyle bir araya geldi. Burada bir açıklama yapan Rutte, Erdoğan'ın Hollanda ve Almanya hakkında sert açıklamalar yaptığını ileri sürerek, "İlişkilerin düzelmesini konuşabilmek için Erdoğan'ın tonunu düşürmesi gerekiyor." dedi.


Cibiliyetsiz Rutte'den Erdoğan için şok sözler!

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın Srebrenitsa soykırımında Hollanda'nın rolüne ilişkin  açıklamalarının tarihin yeniden yazılması olduğunu" savundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı konuşmada "Biz Hollanda'yı Hollandalıları Srebrenista katliamından tanırız. Onların cibiliyetinin, karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnak'ı orada nasıl katlettiklerini tanırız" demişti...Hollanda'da seçime bir gün kala Liberal Parti (VVD) lideri Başbakan  Rutte, Lahey şehir merkezinde destekçileriyle bir araya geldi. Burada bir açıklama yapan Rutte, Erdoğan'ın Hollanda ve Almanya hakkında sert  açıklamalar yaptığını ileri sürerek, "İlişkilerin düzelmesini konuşabilmek için  Erdoğan'ın tonunu düşürmesi gerekiyor." dedi.

Seçimlerde aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'le  benzer söylemleri paylaşan Rutte'nin açıklamaları, ülkedeki göçmen kökenler  tarafından yakından takip ediliyor.

Erdoğan'dan Tıp Bayramı'nda önemli açıklamalar

"Müslümanlara karşı savaş zaten başladı"

Furkan Atay isimli Türk kökenli Hollanda vatandaşı, ırkçı söylemleri,  "Müslümanlara karşı zaten başlamış olan savaşın parçası." şeklinde değerlendirdi.  Avrupa'daki seçimlerin bu tür söylemleri ateşlediğini belirten Atay,  "Gidişat  zaten iyi değil. Hollanda vatandaşısınız diyorlar ama bunu hissettirmiyorlar."  dedi.

Seçimde Türk kökenli Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk'ün kurduğu DENK  Partisine oy vereceğini ifade eden Akay, "Bizi temsil edecek başka bir parti  göremiyorum. Daha önce hep diğer partilere oy verdik ama hiçbiri sözünü yerine  getirmedi." ifadesini kullandı.

"Irkçılık zaten hep vardı"

Pakistan kökenli Sebas Khan da, ırkçı söylemlerin yeni olmadığını  belirterek, "Ben burada doğdum büyüdüm. Irkçılık zaten hep vardı ama bunu her  zaman belli etmiyorlar. Sakalımı bıraktıktan sonra bunu yaşadım." diye konuştu.

Seçimlerde içerikten çok partiye ilgiyi artırmak için çaba  gösterildiğini belirten Khan, "Bir parti lideri olarak, 'İslam, bomba ve  terörist' desem daha çok ilgi görür. Ama eğitim çalışmalarımız şu, veya şöyle  tasarruf yapacağız denince az ilgi görüyor. Tüm bunlar, daha çok popülizm ve şov  için yapılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Sol partilerin tavırlarını değiştirmesi lazım"

Hollandalı Robert Donkers, son açıklamaların devlet yönetmekle değil  oy kazanmakla ilgisi bulunduğunu ifade ederek, "Bu şekilde siyaset yanlış yöne  doğru gidiyor. Irkçı söylemlere baktığımız zaman PVV büyüdükçe diğer partiler de  onun söylediklerini söylüyor. Çünkü onlar daha büyük parti olmak istiyorlar. Sol  partilerin tavırlarını değiştirip daha çok ülkenin sorunları ile uğraşması lazım.  Bunu yaptıkları zaman PVV gibi bir parti küçülecektir." dedi.

Gelinen durum karşısında endişeli olduğunu belirten Donkers, "Çünkü  sol ve merkez partiler bunu yapmazsa sağ partiler giderek yükselecektir."  açıklamasında bulundu.

İsmini vermeyen 75 yaşındaki emekli bir Hollandalı seçmen, "Siyasetin  aşırı sağa doğru giderek radikalleşmesine karşıyım. Birbirimize daha çok  hoşgörülü davranarak sorunları beraber çözmeliyiz. Siyasetteki sağı artık merkeze  çekip birlikte sorunları çözmeliyiz." değerlendirmesini yaptı.

Hollanda'da yarın yapılacak genel seçime 14 parti katılıyor. Başbakan  Rutte'nin liderliğindeki Liberal Partisi (VVD) en avantajlı olarak öne çıksa da  hiçbir partinin tek başına iktidar şansı bulunmuyor. Anketlerde Wilders  liderliğindeki  Özgürlük Partisi (PVV) ikinci sırayı alıyor.
Bu haber 572 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
67 Okunma
51 Okunma
51 Okunma
50 Okunma
49 Okunma
49 Okunma
47 Okunma
42 Okunma
41 Okunma
41 Okunma
502 Okunma
374 Okunma
370 Okunma
361 Okunma
359 Okunma
339 Okunma
325 Okunma
315 Okunma
313 Okunma
312 Okunma
564 Okunma
532 Okunma
526 Okunma
502 Okunma
501 Okunma
439 Okunma
431 Okunma
426 Okunma
417 Okunma
415 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Rehber, şu kimsedir ki...
  Rehber, şu kimsedir ki...
 • Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
  Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
 • Hakkı batıldan ayırmak zordur
  Hakkı batıldan ayırmak zordur
 • İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
  İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
 • İhlas, ahirete inanmanın alametidir
  İhlas, ahirete inanmanın alametidir
 • İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
  İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
 1. Rehber, şu kimsedir ki...
 2. Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
 3. Hakkı batıldan ayırmak zordur
 4. İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
 5. İhlas, ahirete inanmanın alametidir
 6. İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
VİDEO GALERİ
YUKARI