Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarÇavuşoğlu: Ülkemiz ABD'den daha güvenlidir

Tarih: 12-01-2018 23:51:49 + -


Esasen iki ilişkilere, pozitif gündeme ve yerel meselelerdeki iş birliğine odaklanmak istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Dolayısıyla vize sürecini durdurmak gibi şimdi de seyahat ikazı gibi son derece gereksiz ve bir bağlaşığa ve olgunluğa yakışmayan tavırlarla bizim uğraşmamamız gerekiyor, enerjimizi bunlara harcamamız gerekiyor." diye konuştu.


Çavuşoğlu: Ülkemiz ABD'den daha güvenlidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin  Türkiye'ye yönelik seyehat ikazına ait, "Son seyehat ikazı gibi, bir müttefike ve olgunluğa yakışmayan gereksiz tavırlarla uğraşmamamız gerekli." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Los Angeles'ta eski Başkonsolos Kemal Arıkan'ın  Ermeni teröristlerce şehit edildiği yeri ziyaretinin ardından medya mensuplarının soruarını cevaplayarak, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yapacağı müzakerede,  ABD'nin Türkiye'ye yönelik seyahat ikazının ele alınıp alınmayacağı sualine  ilişkin, Tillerson ile her müzakerede ikili konuları ele aldıklarını dile getirdi.

Esasen iki ilişkilere, pozitif gündeme ve yerel meselelerdeki iş  birliğine odaklanmak istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Dolayısıyla vize sürecini  durdurmak gibi şimdi de seyahat ikazı gibi son derece gereksiz ve bir bağlaşığa  ve olgunluğa yakışmayan tavırlarla bizim uğraşmamamız gerekiyor, enerjimizi  bunlara harcamamız gerekiyor." diye konuştu.

'TÜRKİYE ABD'DEN DAHA GÜVENLİ BİR ÜLKEDİR'

Çavuşoğlu, ABD'nin yaptığı yolcu ikazından sonra Türkiye'nin de  yolcu ikazı yaptığını anımsadarak, "Türkiye, ABD'den daha az güvenli bir  ülke değildir. Tersinden söyleyecek olursak Türkiye, ABD'den çok daha güvenli bir  ülkedir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin terörle mücadele ettiğini, hala etmekte olduğunu ve muvaffakiyet  da ele geçirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, ABD'de de yaşanan saldırılardan mutluluk  duymadıklarını ve üzüldüklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, "ABD'de günlük olaylar ve saldırılara baktığımız ve fark  şehirlerde günde öldürülen insan sayısına baktığımız vakit buna turist de dahil  Türkiye'nin ABD'den çok daha güvenli bir ülke olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin Amerikalılar da dahil 2017'de 32 milyon turist  ağırladığının ve bu turistlerin tamamının güven içinde ülkelerine döndüğünün  vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu senede ABD'den turist olarak gelmek isteyenlerin  sayısında ciddi bir artış var. Rezervasyonlardan da görüyoruz. Bunu durdurmak mı  istediler, ne yapmak istediler onu anlamadık fakat Tillerson ile görüşeceğiz." diye  konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye'de yabancı düşmanlığı olmadığına ve Türkiye'nin  her zaman bu kişilere kucak açtığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Şimdi ABD'de bakıyoruz yabancı düşmanlığı hat evrede. Bizzat  Amerikan idaresinin, Trump idaresi ve Başkanı'nın bizzat kendisinin başka  ülkeleri nasıl aşağıladığı, hakaret ettiği ortada. Şimdi böyle bir vaziyette  seyahat itibariyle Amerika mı daha az güvenli yoksa Türkiye mi daha az güvenli?  Dolayısıyla Türkiye gibi bir ülkeye bağlaşığımızın kolay metotlarla yolcu  ikazı yapması doğrusu ciddi bir iş değildir. Biz ona karşılık verdik. Böyle bir  şey yapmak istemeyiz normal koşullarda. Vancouver'da tabii Tillerson ile bu konuyu  konuşacağız."

ŞEHİT ÜÇ TÜRK DİPOMAT HATIRASINA ÇELENK BIRAKTI

ABD temasları dahilinde Los Angeles'ı ziyaret eden  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin daha önceki Los Angeles Başkonsolosu  Kemal Arıkan'ın şehit edildiği yerde, Kaliforniya'da şehit edilen üç Türk  diplomat hatırasına çelenk bıraktı.

Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı izahta, şehit diplomatları rahmet  ve minnetle andıklarını ifade etti.

Santa Barbara'da 27 Ocak 1973 tarihinde Başkonsolos Mehmet Baydar ve  Konsolos Bahadır Demir'in, Ermeni asıllı Amerikalı bir terörist tarafından şehit  edildiğini anımsadan Çavuşoğlu, "Mehmet Baydar ve Bahadır Demir, ırkçı teröre  kurban verdiğimiz ilk şehit diplomatlarımız oldu." diye konuştu.

"Böyle bir katilin serbest bırakılmasına izin vermeyiz"

28 Ocak 1982'de de eski Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın  trafikte kırmızı ışıkta beklerken Ermeni teröristler tarafından şehit edildiğini  kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Kemal Arıkan'ın katillerinden biri olan Hampig Sasunyan'ın koşullu  tahliyesi istikametinde geçen sene mahkemeden bir karar çıkmıştı. Biz bu süreçte yoğun  bir temas içinde olduk, gerek büyükelçiliğimiz gerek başkonsolosluğumuz ve  gerekse bizler yoğun bir diplomasi yürüttük. Bir de mektup göndermiştik.  Kaliforniya Valisi bu kararı iptal etti ve Sasunyan'ın tutukluluğu devam ediyor.  Böyle bir katilin serbest bırakılmasına biz izin vermeyiz."

"ŞEHİTLERİMİZİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ"

Çavuşoğlu, Asala'ya, PKK'ya ve FETÖ'ye pek çok şehit verildiğini  hatırladarak, "Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onları asla  unutmayacağız. Onlara yaraşmak için daha fazla çalışacağız." dedi.
Bu haber 131 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11474 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
217 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11474 Okunma
6160 Okunma
1280 Okunma
886 Okunma
884 Okunma
581 Okunma
581 Okunma
560 Okunma
433 Okunma
424 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI