Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarBulgar Bakan Pavlova: Güçlü bir AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var

Tarih: 11-01-2018 22:06:34 + -


Bakan Lilyana Pavlova, Türkiye'nin kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bu gündemde bizim için Türkiye çok önemli bulunuyor. Bir yandan ikili işbirliği, diğer taraftan daha da önemlisi AB-Türkiye ilişkileri önem arz ediyor. Başbakan Boyko Borisov da defaatle bunu tekrarlamıştır. Bulgaristan'ın AB ile, Bulgaristan'ın Türkiye ile olağandışı uyumlu çalıştığı gibi, Türkiye- AB ilişkilerinin nasıl olması gerektiğine biz örnek olabiliriz, kendi katkımızı sunabiliriz."diye konuştu..


Bulgar Bakan Pavlova: Güçlü bir AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var

Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı'ndan mesul Devlet Bakanı Lilyana Pavlova, görüşmelerin güç ve ağır olacağını belirterek, "Güçlü AB istiyorsak, bizim partnerlerimizle güçlü ve istikrarlı ilişkilere ihtiyacımız olacaktır. Türkiye de bizim için öyle bir partnerdir" dedi.


Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı bu akşam başşehir Sofya'da resmi olarak başladı. Çeşitli etkinliklerin tertip ettiği Sofya'da ülkenin kültürel ve tarihi zenginliklerinin tanıtıldığı bir sergi açıldı.

Açılışı, AB Dönem Başkanlığı'ndan sorumlu Devlet Bakan Lilyana Pavlova yaptı. Pavlova, Türkiye'nin çok önemli olduğunu belirterek, "AB açısından çok önemli bir dönemde geçiyoruz dümene.

2018 seneninde AB, Avrupa müesseseleri, ilk altı ayda başkanlığını yapacağımız Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Meclisi kıtanın geleceği, yeni bütçe, Brexit mütalaaları, 2020 senesi sonrasında Brexıt'ten sonra nasıl bir Avrupa istiyoruz gibi konulara yanıt ve legal temelin verileceği bir senedir.

Bana göre en ehemmiyetli ve ağır başlıklarımızdan biri güvenlik olacak. Dört dönem başkanlığından beri temaslar sürüyor, ama hala en iyi analiz eder bulunmadı. Güvenli ve istikrarlı dış hudutların olması, şart olan yerde dayanışma gösterilmesi, bu meselesi birlikte çözeceğimiz ülkelerle istikrarlı işbirliğinde çalışmamız gerekecektir" dedi.

Bakan Lilyana Pavlova, Türkiye'nin kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bu gündemde bizim için Türkiye çok önemli bulunuyor. Bir yandan ikili işbirliği, diğer taraftan daha da önemlisi AB-Türkiye ilişkileri önem arz ediyor. Başbakan Boyko Borisov da defaatle bunu tekrarlamıştır.

Bulgaristan'ın AB ile, Bulgaristan'ın Türkiye ile olağandışı uyumlu çalıştığı gibi, Türkiye- AB ilişkilerinin nasıl olması gerektiğine biz örnek olabiliriz, kendi katkımızı sunabiliriz. Bulgaristan, bu diyalogda aracı olabilir, dürüst bir şekilde önümüzde bulunan bütün gündem maddelerindeki temaslarda aracı olabiliriz" dedi.

Bakan Pavlova, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerde gözlenen dinamizmin, AB ilişkilerine de pozitif yansıyacağını belirterek, Türkiye'nin AB temaslarında bilhassa kimi uç ülkelerden negatif görüşler aldığını söyledi. Pavlova, görüşmelerin güç ve ağır olacağını belirterek, "Güçlü AB istiyorsak, bizim partnerlerimizle güçlü ve istikrarlı ilişkilere ihtiyacımız olacaktır. Türkiye de bizim için öyle bir partnerdir" dedi.
Bu haber 144 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11475 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
217 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11475 Okunma
6161 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
885 Okunma
582 Okunma
582 Okunma
561 Okunma
434 Okunma
425 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI