Bugun...
Dolar: 3.9486
Euro : 4.8677

Konuk YazarBilim adamları kalp krizini önceden haber veren bir sistem geliştirdi

Tarih: 13-07-2017 19:10:55 + -


Tıp dünyası yeniliklere doymak bilmiyor. Baş döndüren yeni buluşlar bu defa insan bucudunun sigortası sayılabilecek kalp ile alakalı. Bilim adamları geliştiridikleri sistem sayesinde kalp krizini önceden geçirebilecek kişiyi tepit eden bir görüntüleme dsistemi geliştirdi.


Bilim adamları kalp krizini önceden haber veren bir sistem geliştirdi

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırma ekibi, kimin kalp krizi geçireceğini düşünebilecek yeni bir kalp görüntüleme metodu geliştirdi..  Bilim insanları, kimin kalp krizi geçireceğini düşünebilecek yeni bir kalp görüntüleme metodu geliştirdi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Oxford Üniversitesi'ndeki araştırma ekibine göre yeni görüntüleme sistemi, dünyada en çok ölüme neden oan tıbbi olaylardan kalp krizi ve felçlerin rehabilitasyonunda devrim yaratma potansiyeline sahip...


Yeni sistem, kimlerin saatli bomba gibi bekleyen kalp krizi rizikosu altında olduğunu belirlemek için kalp damarlarının çevrenindeki yağ ve iltihaplanma veya kızarıklık şeklinde izah edebilecek enflamasyonu inceliyor. Bu şekilde, kalp krizi veyahut felç rizikosu altındaki yüksek rizikolu hastalarda bunları önlemek için daha yoğun bir rehabilitasyon uygulanabilecek. Uzmanlar, enflamasyonun kalp hastalıklarını rolünü bir müddettir inceliyordu...


Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Alyan, göğüste sıkışma hissi, yanma, hazımsızlık, soluk darlığı, solgunluk, terleme ve yorgunluğun kalp krizinin ilk belirtileri olduğunu belirterek, ancak kalp krizlerinin dörtte birinin belirti göstermeden olduğuna dikkat çekti.


Kalp krizinin belirtileri nelerdir?


Doç. Dr. Ömer Alyan, kalp krizi konusunda bilinmesi gerekenler ile ilgili bilgi verdi. Kalp krizindeki ağrının, göğüste ağrı, yanma, sıkışma şeklinde başlayıp sol kola serçe parmağına doğru inen, boyna doğru dağılan bir ağrı olduğunu belirterek, "Alında soğuk terler birikir.


Bazen kalp krizi çok ani ve şiddetli bulgular ile başlar ve kolayca tanı konabilir. Ancak pek çok kişide olay yavaş ve hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi ile başlar ve ne olduğu anlaşıldığında hasta için geç kalınmış olabilir. Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, ama geçmez.


Kalp krizinin belirtileri nelerdir?


Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla beraber soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı da olabilir. Bir takım insanlarda belirtiler çok saklı olabilir. Özelikle ileri yaşlı hastalar, diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymayabilirler ve yalnızca soluk darlığı ve soğuk terleme yakıntıları ile kalp krizi geçirebilirler. Bir takım hastalarda da mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir" diye konuştu.

KALP KRİZİNİ NE TETİKLİYOR?

Enflamasyon, bir yeriniz kesildikten sonraki kızarma, şişme veya acı hissi. Ancak bu süreç aslında vücuttaki tüm dokularda görülüyor.

Kalp damarlarının içindeki enflamasyon, istikrarsız plakların birikimiyle ilişkilendiriliyor. Bu plaklar parçalanabiliyor ve kalp damarını tıkayıp, kalbi oksijensiz bırakıyor, başka bir deyişle bir başka söylemle kalp krizini tetikliyor.

Araştırma ekibinden Prof. Charalambos Antoniades "Kardiyolojideki en ehemmiyetli buluş kalp damarlarının içindeki enflamasyonu görebilmek. Bu son 50 senedir büyük bir zorluktu" diye konuştu.


YAĞ ÇÖZÜNMELERİ


Science Translational Medicine isimli bilim mecmuasında yayımlanan araştırma, enflamasyonun kalp damarlarının dışındaki yağların davranışını nasıl değiştirdiğini gösteriyor. Enflamasyon olduğunda yağ çözünmeye ve çevrenindeki doku daha sulu hale gelmeye başlıyor. Bu vaziyet, zati kalp kontrollerinin bir parçası olan tomografilerde görülebiliyor. Doku kızardıkça, enflamasyon düzeyi ve dolayısıyla riziko artmış oluyor.

Bu araştırma, aslında bu alanda sadece bir başlangıç. Araştırma ekibi sene nihayetinde ise sıhhatli gözüken takriben 2 binden fazla kişinin kalp tomografilerini inceleyerek, yollarının kalp krizini düşünmekte ne kadar işe yaradığını ölçecek.

Prof Antoniades, "Bu teknoloji gelecekte kimin kalp krizi geçireceğini düşünebilir. Yani olmadan önce aile doktorunuza gidip, ilaçlarınızı değiştirebilirsiniz mananına geliyor.Sözgelimi, sıhhatli görünen ancak kalp hastalığının ilk mertebelerindeki bir kişiye kolestrol düşürücü ilaçlar verilebilir. Ciddi risk altındaki hastalara daha değişik müdahalelerde bulunulabilir.

"DAHA TESİRLİ BİR TEDAVİNİN ÖNÜNÜ AÇABİLİR"

"Hangi plakların yırtılma yaratacağını bulmak ve insanların böyle yıkıcı bir şey saldırmadan önce tedavi edilmesi, mevcut araştırmanın başlıca emellerinden biri" diyen İngiltere Kalp Vakfı'nın direktörü Prof. Metin Avkıran ise sözlerini şöyle sürdürüyor: "Şayet teknik, daha büyük bir hasta grubunda da işe faydaysa, potansiyel olarak ölümcül kalp krizi ve felçleri önlemek için daha tesirli bir rehabilitasyonun önünü açabilir."

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla beraber soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı da olabilir. Bir takım insanlarda belirtiler çok saklı olabilir. Özelikle ileri yaşlı hastalar, diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymayabilirler ve yalnızca soluk darlığı ve soğuk terleme yakıntıları ile kalp krizi geçirebilirler. Kimi hastalarda da mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir" diye konuştu...
Bu haber 735 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
730 Okunma
602 Okunma
530 Okunma
517 Okunma
499 Okunma
450 Okunma
432 Okunma
380 Okunma
375 Okunma
367 Okunma
356 Okunma
346 Okunma
343 Okunma
340 Okunma
339 Okunma
331 Okunma
331 Okunma
327 Okunma
1202 Okunma
1118 Okunma
911 Okunma
730 Okunma
679 Okunma
656 Okunma
620 Okunma
613 Okunma
606 Okunma
602 Okunma
602 Okunma
602 Okunma
589 Okunma
578 Okunma
566 Okunma
538 Okunma
530 Okunma
519 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Regaib kandili
  Regaib kandili
 • Mübarek Üç Aylar
  Mübarek Üç Aylar
 • Sıkıntılara sabreden, ferahlar
  Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 • Hırs, insanı felakete sürükler
  Hırs, insanı felakete sürükler
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 1. Regaib kandili
 2. Mübarek Üç Aylar
 3. Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 4. Hırs, insanı felakete sürükler
 5. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 6. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
VİDEO GALERİ
YUKARI