Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarBilecik'in ismi değişiyor mu? Vali önerdi!....

Tarih: 17-12-2017 11:17:24 + -


Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Bilecik'in adının değiştirilmesi önerisinde bulunarak, "Bilecik'e Ertuğrul ismi verilerek, şehirler kuran şehir olduğu tekrar hatırlanarak Bilecik’i 'Ertuğrul' adıyla yeniden diriltmek, şehirler kuran bir şehir olarak yeniden ayağa kaldırmak olabilir" dedi.


Bilecik'in ismi değişiyor mu? Vali önerdi!....

Bilecik Valisi Tahir Büyükakın'dan çok konuşulacak bir öneri geldi. Vali önerisinde "Bilecik'in isminin 'Ertuğrul' olması için konuşulup tartışılsın" diyerek  "Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ortak teması insana ait olan tüm değerlerin gündeme alındığı insana dair her ne varsa bunun ana fikir olarak masaya yatırıldığı toylar yapılabilir. Bilecik’i Ertuğrul adıyla yeniden diriltmek, şehirler kuran bir şehir olarak yeniden ayağa kaldırmak olabilir" şeklinde konuştu.


Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Bilecik'in adının değiştirilmesi önerisinde bulunarak, "Bilecik'e Ertuğrul ismi verilerek, şehirler kuran şehir olduğu tekrar hatırlanarak Bilecik’i 'Ertuğrul' adıyla yeniden diriltmek, şehirler kuran bir şehir olarak yeniden ayağa kaldırmak olabilir" dedi.
 
Bilecik Belediyesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı işbirliğinde gerçekleştirilen Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumu’nun son oturumunda konuşan Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Bilecik'in isminin değişmesinin tartışılması ve konuşulmaya başlanması gerektiğini söyledi.
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde de Osmanlı Devleti'nin kurulduğu topraklarda bir 'toy' yapılmasını gerektiğini vurgulayan  Büyükakın, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Şehre geleli yaklaşık 6 ay oldu. Şehirle ilgili geldiğim günden bugüne kadar birçok değerlendirmeler yapma fırsatını buldum. Belki şehirlerin kaderiyle ilgili konuşmak için 6 ay çok kısa bir süre. Daha çok çalışmalar yapılması lazım. Ama ben daha önce yapılan çalışmaların sonucunun da üzerinden hızla geçerek kanaatler oluşturdum. Üzerinde çalışarak belirli bir noktaya geleceğini düşündüğüm çalışmalarım var. Bunlardan biri de Bilecik'te Söğüt ruhu. Bu ruh aslında bizi biz yapan ruh.
 
Yeniden nasıl değer olarak dünyaya tanıtılabilir onun üzerinde durmak lazım. Üzerinde çalıştığımız fikir şu; önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla ilgili belki sizlerle değerlendirme yapma imkanı olabilir. Söğüt biliyorsunuz, bir 'toy' toplandı Söğüt’te. Bu toy zamanında karar alıcıların, beyliklerin bir araya gelip beyliklerinin kaderleriyle ilgili bazı ortak kararlara vardıkları ve sonradan bu kararların uygulamasını takip ettikleri bir yapı.
 
Bu toya benzer bir yapılanma yeniden yapılabilir. Davos lafını kullanmak istemiyorum, ama Davos’la ilgili bizim hikayemiz belli. Davos; biliyorsunuz ki burada siyasi liderler, politikacılar ve benzeri karar alıcılar toplanırlar, dünyanın mevcut durumunu değerlendirirler. Geleceğe dair bir takım karar alırlar, sonucu takip ederler ve ardından gözlem süreci başlar.
 
Söğüt aslında böyle bir topluluğa ev sahipliği yapmış, sonra da cihan devletini kurmuştur. Benzer bir yapı aslında şimdiden tasarlanabilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ortak teması insana ait olan tüm değerlerin gündeme alındığı, genelde insanın merkezde olduğu, insanla ilgili her ne problem varsa, insana dair her ne varsa bunun ana fikir olarak masaya yatırıldığı konunun konuşulduğu toylar yapılabilir.
 
Tabii böyle bir çalışmanın arkasında çok güçlü bir üniversite desteği gerekiyor. Üniversitenin formatı da yine bu kurguya uygun olarak düşünüldüğünde bütün bizim gönül coğrafyasını kapsayacak şekilde ve öncelikli olarak Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu’daki diğer devletler ve Balkanlar üzerinden düşünülmekle birlikte daha genel anlamda gönül coğrafyamıza hitap edecek. Bizim üniversitemiz gönül coğrafyasına hitap eden bir merkez olmalıdır."
 
"BİLECİK'İN İSMİNİN 'ERTUĞRUL' OLMASI İÇİN KONUŞULUP, TARTIŞILSIN"
 
Vali Tahir Büyükakın, konuşmasında önemli bir fikri ortaya atarak, "Bilecik belki çok radikal bir tavsiye olacak ama adı da değiştirilebilir. Belki 'Ertuğrul' adı da verilebilir. Bunlar tartışılsın, konuşulmaya başlansın diye söylüyorum. 'Ertuğrul' ismi verilerek şehirler kuran şehir olduğu tekrar hatırlanarak Bilecik’i 'Ertuğrul' adıyla yeniden diriltmek, şehirler kuran bir şehir olarak yeniden ayağa kaldırmak olabilir. 
 
Belki miladı tartışmaların merkezi yapmak, ortak projeler yapmak ve bu bizim yatay  mimarı, dikey mimarı tartışmamızın ete kemiğe bürünebildiği gibi olarak Bilecik’in pilot il seçilmesi, adının yeniden değiştirilmesi, Söğüt ruhuna uygun yeniden konumlandırılması şeklinde bir proje şeklinde tasarlanması söz konusu olabilir" dedi.Bu haber 279 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TARİH VE MEDENİYET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11330 Okunma
241 Okunma
238 Okunma
224 Okunma
209 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11330 Okunma
6158 Okunma
1280 Okunma
886 Okunma
884 Okunma
580 Okunma
580 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
423 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI