Bugun...
Dolar: 3.7647
Euro : 4.7123

Konuk Yazar"Benim Yazılı Emrim Var Yolu Açın"

Tarih: 13-11-2017 20:27:54 Güncelleme: 13-11-2017 20:40:54 + -


Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili aralarında meslekten ihraç edilen dönemin 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar ile Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın da yer aldığı 28'i tutuklu tutuklu 428 sanığın yargılanmasına Adana'da devam edildi.Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili aralarında meslekten ihraç edilen dönemin 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar ile Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın da yer aldığı 28'i tutuklu tutuklu 428 sanığın yargılanmasına Adana'da devam edildi.

 

Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince sanık sayısının fazla olması nedeniyle Bölge Adliye Mahkemesindeki 375 kişi kapasiteli 420 metrekarelik mahkeme salonunda görülen duruşmaya 20'si tutuklu eski rütbeli asker, 35'i tutuksuz uzman çavuş olmak üzere toplam 55 sanık ve avukatları katıldı.Mahkemede savunması istenen tutuksuz sanık Uzman Çavuş H.T, 15 Temmuz gecesi tugay karargahından hareket eden askeri konvoyda bulunduğunu belirterek, "Bizim önümüzde bir tane ünimog tipi askeri araç ve kobra vardı.

 

Zaten polisler ön tarafta TOMA ile yolu kapatmışlardı. Sonra Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan'ın içinde bulunduğu kobra geldi ve bir anda kargaşa çıktı. Tugay Komutanı sert bir şekilde polislerle tartışıyordu. Polisler yolu açmayınca Ali Osman Gürcan, 'Benim yazılı emrim var yolu açın' dedi.Bildiklerim tanık olduklarım bunlardan ibarettir. Ben bu terör örgütünün üyesi değilim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum." dedi.

 

"O kadar acele ettirdiler ki mühimmatımı bile takamadım"Duruşmada savunması alınan tutuksuz sanık Uzman Çavuş İ.D. ise o gece 15 dakika içinde hazır olmaları yönünde emir verildiğini ve Cudi Dağı'na operasyon yapılacağı yönünde söylentilerin olduğunu ifade etti.Ünimog tipi askeri araçlarla yola çıktıklarını ifade eden sanık İ.D. "15 Temmuz gecesi o kadar acele ettirdiler ki mühimmatımı bile takamadım. Konvoyun ön tarafında neler oldu görmedim.

 

Darbeye teşebbüs dahi etmedim. Ben bu FETÖ/PDY terör örgütü üyesi değilim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum." dedi."Komutanım sıkıyönetim nedir?"İhraç edilen tutuklu sanık eski Üsteğmen E.A. ise tugay içtima alanında askeri personelin toplandığını ve personelin kendisine "sıkıyönetim ilan edildi" şeklinde beyanlarının olduğunu aktardı.

 

O sırada kendisine bir askerin "Komutanım sıkıyönetim nedir?" şeklinde soru yönelttiğini dile getiren sanık E.A. "Ben de o askere sıkıyönetim adından da anlaşılacağı üzere yönetimin sıkı hale gelmesi anlamına gelir dedim. Kesinlikle iddianamede belirtildiği gibi askerlere 'Kesin bir sıkıyönetim ilan edildi. Artık asker yönetimi ele aldı' gibisinden sözler sarf etmedim.

 

Ben FETÖ/PDY terör örgütü üyesi değilim. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." diye konuştu.Tutuklu sanık eski Yüzbaşı K.S. ise 15 Temmuz gecesi arkadaşlarıyla "Survivor" adlı programı izlediklerini ve televizyonda geçen alt yazıdan sonra darbe girişiminden haberdar olduklarını iddia etti.

 

İlerleyen saatlerde Jandarma Genel Komutanlığında görevli Arif Çetin paşanın bir televizyon kanalına bağlanarak, "Asker içindeki bir grup kalkışma girişiminde bulunuyor. Bütün jandarma birlikleri kesinlikle kışlasından dışarı çıkmasın." şeklindeki açıklamasını izlediklerini ifade eden sanık K.S. üzerine atılı suçlamaları reddederek tahliyesini ve beraatini talep etti.

 

Duruşmada savunma yapan diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek tahliye ya da beratlerini talep etti.Mahkeme heyeti, önceki celselerde savunmaları alınan tutuklu sanık eski subaylar A.B, Ö.E. B.E. ve F.A"nın yurt dışına çıkış yasağı getirerek tahliyesine karar verdi. Heyet, diğer sanıkların savunma yapması için duruşmayı 27 Kasım'a erteledi.
Bu haber 333 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
486 Okunma
480 Okunma
443 Okunma
427 Okunma
409 Okunma
405 Okunma
400 Okunma
396 Okunma
393 Okunma
385 Okunma
385 Okunma
377 Okunma
375 Okunma
365 Okunma
358 Okunma
357 Okunma
352 Okunma
335 Okunma
691 Okunma
672 Okunma
671 Okunma
639 Okunma
608 Okunma
606 Okunma
600 Okunma
582 Okunma
559 Okunma
545 Okunma
531 Okunma
523 Okunma
518 Okunma
511 Okunma
492 Okunma
486 Okunma
480 Okunma
479 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI