Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarBel fıtığına tamirhanede "rot balans "ayarı!

Tarih: 03-01-2018 20:21:42 + -


Antalya’da rot balans ustası fıtık başlangıcı olan, bel ve sırt ağrısı çeken yurttaşlara kendi yaptığı inversiyon aletiyle şifa olmaya çalışıyor. Dükkanında önce arabaların rot ayarlarını yapan usta, gelen hastaları ise kendi yaptığı inversiyon aletine yatırıp baş aşağı sallandırıyor, bellerini de asılıyor.


Bel fıtığına tamirhanede

15 dakikalık bir işlemin hemen peşinden ise iddiaya göre dükkanına emekliyerek zor giren yurttaşların çıkışta yürümesi düzeliyor, hem de hastalar koşuyor ve zıplayabiliyor. Usta, hizmet karşılığında rastgele bir fiyat talebinde de bulunmuyor...

Antalya’da kendi yaptığı inversiyon aletiyle, fıtık başlangıcı olan kimi yurttaşlara dükkanında rehabilitasyon uygulayan rot balans ustasına, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından tutanak tutuldu, inversiyon aleti isimi verilen sedyenin de kaldırılması istendi. Haber sonrası rehabilitasyon olmak için Türkiye ve dünyanın bir hayli bölgesinden arandığını belirten rot balans ustası İbrahim Tetikoğlu ise, talepler karşısında ne yapacağını şaşırdığını ve yurttaşları doktor yönlendirdiğini söyledi..

Türkiye’de yankı uyandıran 54 yaşında olan rot balans ustası İbrahim Tetikoğlu’nun sedye üzerindeki fıtık tedavi yolu haberinin ardından, Sıhhat Bakanlığı devreye girdi. Sabah erken saatlerde Tetikoğlu’in dükkanına gelen İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tutanak tuttu, sedyenin kullanılmaması gerektiği ile ilgili da Tetikoğlu’na ikazda bulundu. Haber sonrası ise Türkiye ve dünyanın birçok bölgesinden tedavi olmak için çok sayıda yurttaş, Tetikoğlu’nu aradı. İnversiyon aleti olarak adlandırdığı sedyeyi devre dışı bırakan Tetikoğlu ise, gelen talepleri geri çevirmek zorunda kaldı.

Gece uyutmadılar, sabah tutanak tutuldu

Haber sonrası Türkiye gündemine oturup şaşkınlık içerisinde kaldığını söyleyen Tetikoğlu, "Telefonlarım susmadı. Gece uyutmadılar. Almanya’dan Fransa’dan Belçika, Konya, Samsun’dan arayanlar oldu. Telefonu kapatmak zorunda kaldım" diye konuştu. Sabah İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin dükkana gelerek tutanak tuttuğunu belirten Tetikoğlu, "Ben zati artık yapmıyorum, bu kadar kişiye zati ayıracak zamanım yok. Televizyonda çıkınca ihbar kabul ettiler sanırım. Onlar da geldiler, ‘Rastgele bir işlem yapılmıyor’ diye tutanak tuttular, gittiler. Bu benim mesleğim değil, ben kendim için yapmıştım. Bundan sonra doktora gitsinler, tıpa gitsinler, benden uzak olsunlar. Benim zamanım yok.

"Televizyona çıkalım dedik, iyi çıktık fakat"

İyi yazanlar var kötü yazanlar var, adam bıçak yememek için, operasyon olup da mecal bulamayanlar da var, ne yapsın insanlar çare arıyor. Sağ olsun televizyoncu arkadaşlar da ileri geri, bir önden bir arkasından alıp, bir de profesör çıkarıyorlar, ‘bu adam ceza alması gerekli’ hemen nalına, hemen mıhına vurma. İşimiz gücümüz dedikodu. Bir muhabbet edelim dedik, hadi bir televizyona çıkalım dedik, çıktık. İyi çıktık ama" diye konuştu.

"Asılacak bir adam varsa gelsinler ben asacağım"

Aletin faydası ve işlemin herhangi bir rizikosunun bulunmadığını müdafaa eden Tetikoğlu, "Araştırsınlar netlikle faydası var. Gelen, işlem gören arkadaşlar da söylüyor. Bu işi yapan arkadaşlara gidenler de söylüyor. Rizikosu netlikle yok. Benim kendi canım çok yanıyordu, katiyen hareket edemiyordum fakat şuanda çok iyiyim. O yüzden dolayı ben takat buldum arkadaş fakat yok doktor yok profesör ‘ceza almalı’. Alternatif tıp var, dünya bizim elimizden alıyor bu gibi işleri. Fakat çıkmış muhalefet yapıyorlar, bize de yaptılar. Asacaklar mı? Asılacak adam varsa gelsinler ben asacağım" diye tepki gösterdi.

Rot balans ustasının fıtık rehabilitasyonu

Antalya’daki bir endüstride yıllardır rot balans ustalığı yapan İbrahim Tetikoğlu (54), takriben 15 sene önce daimi eğildiği ve ağır kaldırdığı için bel fıtığına yakalandı. Doktora giden Tetikoğlu, L1, L2, L3, L4 ve L5 omurlarında sıkıntı yaşadığını ancak ameliyatı gerektiren bir vaziyet olmadığı bilgisini aldı. 1-2 yıl sonrası rahatsızlığı nükseden Tetikoğlu, bu sefer doktor yerine inversiyon aletiyle vatandaşlara yardımcı olmaya çalışan şahıslara yöneldi. Buradaki tedavilerde deşarj olduğunu gören Tetikoğlu, yaklaşık 6 ay önce internetteki bilgilerden de faydalanarak dükkanında inversiyon aletini yaptı.

Yaptığı aleti kendi üzerinde tecrübe ederek pozitif sonuçlar alan Tetikoğlu, endüstri etrafında bel ve sırt ağrısı yaşayan esnaf ve müşterilere de yardım etmeye başladı. Dükkanında önce arabaların rot ayarlarını yapan usta, gelen hastaları ise kendi yaptığı inversiyon aletine yatırıp baş aşağı sallandırıyor, bellerini de asılıyor. 15 dakikalık bir işlemin hemen peşinden ise iddiaya göre dükkanına yürüyerek zor giren yurttaşların çıkışta yürümesi düzeliyor, hem de hastalar koşuyor ve zıplayabiliyor.HABER VİDEOSU

Bu haber 329 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11330 Okunma
240 Okunma
238 Okunma
223 Okunma
209 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
178 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11330 Okunma
6158 Okunma
1280 Okunma
886 Okunma
884 Okunma
580 Okunma
580 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
423 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI