Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarBayraklı'ya dev tesis hızla yükseliyor!

Tarih: 12-01-2018 23:07:05 + -


Şimdiye kadar 2 milyon 900 bin metreküp kazı yapılan alanda tabanın kayalık olması hasebiyle 1 milyon kilogram anfo türü patlayıcı, 690 bin kilogram dinamit ve 107 bin kapsül kullanıldı. Kamu özel ortak teşebbüsüyle hayata geçecek projede 1 milyon metreküp daha patlatmalı kazı yapılacak.


Bayraklı'ya dev tesis hızla yükseliyor!

Bayraklı İlçesi^nin  üst kesiminde 618 bin 896 metrekarelik alanda 8 ay  önce inşaatına başlanan sıhhat yerleşkesinde 7 gün 24 saat asalına göre çalışılıyor.

Şimdiye kadar 2 milyon 900 bin metreküp kazı yapılan alanda tabanın  kayalık olması hasebiyle 1 milyon kilogram anfo türü patlayıcı, 690 bin kilogram  dinamit ve 107 bin kapsül kullanıldı. Kamu özel ortak teşebbüsüyle hayata geçecek  projede 1 milyon metreküp daha patlatmalı kazı yapılacak.

Kazının belirli bir düzeye gelmesinin hemen peşinden inşaat alanına 13  vinç heyetti, tabana de 92 bin metreküp beton döküldü. Bin kişinin 3 vardiya  halinde çalıştığı inşatta 500 bin metreküp beton dökülmüş olacak.

İçerisinde 5 hastaneyi barındıran merkez bina dışında, fizik rehabilitasyon ve  rehabilitasyon ile yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesinde yüzde 20'lik  bölüm bitirdi. Proje hizmete alındığında 6 bin kişiye istihdam sağlanacak sağlık  yerleşkesini, hastalar ve ziyaretçiler dahil günlük 72 bin kişinin kullanması  bekleniyor.  İzmir'e Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık yatırımı olarak kayıtlara  geçen yerleşke hastanede 347 yatak kapasiteli yoğun bakım birimi, 51 ameliyathane  ve 414 poliklinik bulunacak.

"2019’da  bitireceğini ümit ediyoruz"

AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Daimi, yaptığı  açıklamada, Bayraklı Entegre Sıhhat Yerleşkesi inşaatında çalışmaların hızlı bir  şekilde devam ettiğini, hizmete girdiğinde İzmir'in ve bölgenin en büyük  hastanesi olacağını söyledi.

Sağlık  yerleşkesinin, Türkiye'nin en büyük üçüncü şehir hastanesi olma  özelliğini taşıdığına dikkati çeken Daimi, şöyle konuştu:

"Proje, 606 milyon avroluk fiyatıyla Cumhuriyet tarihi süresince  İzmir'de yapılan en büyük yatırımdır. Evvelki yıl başladı, 3 senelik bir inşaat  süreci var ancak verilen tarihten önce 2019 yılında hizmete alınacağını  umuyoruz." diye konuştu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'a  teşekkür eden Daimi, Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de hayal dahi edilemeyen  projelerin AK Parti iktidarı tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı. Daimi,  sıhhat yatırımları ile ilgili İzmir'in altın çağını yaşadığını ifade etti.

AK Parti İzmir Şehir Başkanı Bülent Delican da projenin kenti Türkiye'de  çok ehemmiyetli bir sıhhat merkezi vaziyetine getireceğini aktardı. Muhalefet milletvekillerinin seçim dönemleri bu alanı "ağlama  duvarı"na çevirdiğini öne süren Delican, "Şimdi gelsinler burada mutluluk  gözyaşları döksünler. Reisicumhurumuz bir hayali gerçekleştiriyor.  Başbakanımızın İzmir'e vadettiği 35 projeyi bir bir hayata geçiriyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Yüklenici firmanın koordinatörü Murat Pektaş ise hastanenin, tükettiği  enerjinin yüzde 30'unu kendisinin üreteceğini bildirdi. Kayalık taban nedeniyle ilk 8 ayda tamamiyle kazıya odaklandıklarına  işaret eden Pektaş, şunları kaydetti:

"Şu anda binalar yükselmeye başladı, bitirdiğinde 14 kat olacak.  İnşaatımızda takriben bin 302 zelzele izolatörü kullanılacak. Olası deprem hatıranda  tek bir kütle olarak hareket edecek ve hastanedeki mevcut hizmetler aksamayacak."
Bu haber 137 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11474 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
217 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11474 Okunma
6160 Okunma
1280 Okunma
886 Okunma
884 Okunma
581 Okunma
581 Okunma
560 Okunma
433 Okunma
424 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI