Bugun...
Dolar: 3.7941
Euro : 4.6681

Konuk YazarBakan KurtulmuşVefatının 50. Yılında Ali Fuad Başgil'i Anma Sempozyumu"na katıldı

Tarih: 19-12-2017 17:14:32 Güncelleme: 19-12-2017 19:45:32 + -


Bakan Kurtulmuş: "Başgil Cumhurbaşkanlığı adaylığını denemeseydi, 2010'da referandum belki olmazdı"dedi.


Bakan KurtulmuşVefatının 50. Yılında Ali Fuad Başgil'i Anma Sempozyumu

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Ali Fuad Başgil, o zor şartlarda Cumhurbaşkanlığı adaylığını denememiş olsaydı, 2010'daki referandum belki gerçekleşmeyecek, 16 Nisan'daki referandum da bu sonuçla ortaya çıkmayacaktı" dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Muhafazakar Düşünce Dergisi tarafından Ankara Grand Otel'de düzenlenen, "Vefatının 50. Yılında Ali Fuad Başgil'i Anma Sempozyumu"na katıldı.

 

Ali Fuad Başgil'in Cumhurbaşkanı adayı olmasına o dönemde müsaade edecek bir fikri olgunluk içinde olunsaydı, Türkiye'de darbelerin olmayacağını ifade eden, Kurtulmuş, "Ali Fuad Başgil, dönemin paşalarınca yapılan tehditler karşısında korktuğu ya da geri adım attığı için değil, milletin bir daha o darbe günlerine ve o tek parti dönemine geri dönmemesi için adaylıktan vazgeçerek, biraz da küskün bir şekilde yurt dışına gitmiştir.

Onun Cumhurbaşkanı adayı olması nasıl yıllar içinde geliştirdiği vatanseverlik fikrinin bir sonucu ise Cumhurbaşkanlığı adaylığından bu baskı karşısında vazgeçmesi de aynı şekilde vatanseverliğinin, millete karşı olan merhametinin bir sonucudur.

Ali Fuad Başgil, o zor şartlarda Cumhurbaşkanlığı adaylığını denememiş olsaydı, hiç şüpheniz olmasın ki, 2010'daki referandum belki gerçekleşmeyecek, 16 Nisan'daki referandum da bu sonuçla ortaya çıkmayacaktı"  şeklinde konuştu.

 

"Asla kendi medeniyetinden taviz vermedi"

 

Ali Fuad Başgil'in milli, yerli, fikri kültürel mücadele denilen halkanın ya da fikri siyasi izlerin en önemli isimlerinden birisi olduğunu aktaran Bakan Kurtulmuş, "Başgil, yaşadığı dönem itibariyle bütün bu söylediğimiz fikri değişimleri bunların pratik hayata, siyasete ve toplumsal alana yansımalarını ilk çocukluk yıllarından itibaren yaşamış olan bir aydınımızdır.

 

Meşrutiyeti, Balkan Savaşı'nı ve hemen arkasından gelen etnik köken üzerinden çözülmenin yaşandığı Osmanlı cihan devletinin 20 yıl gibi kısa bir süre içinde diz çöktürülmesine şahit olmuş birisidir. Kafkas Cephesinde 4 yıl cephede savaşmış olan birisi, aynı zamanda savaş meydanlarında da siyasi fikirlerin gelişmesini ve vatanseverlik duygularının kökleşmesini sağlamış olan birisidir.

 

Bir taraftan yaşadığı dönemin şartları Ali Fuad Başgil'i yoğurmuş, onun vatanseverliğinin, fikirlerinin oluşmasını sağlamış, diğer taraftan da kendi kişiliği ve kimliğini oluşturmuştur. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemde yıkılmış, dağılmış olan bir Osmanlı'nın kendi üzerinde yeniden yükselmesi mücadelesi verilirken Ali Fuad Başgil her halde o savaş meydanlarındaki mücadele ruhunun nasıl ileriye taşınacağını zihninde yoğuruyordu.

 

Öğretmeninin savaş meydanlarında silah tutacak adamlara olduğu kadar fikir dünyasında kalem tutacak adamlara da ihtiyacımız var tavsiyesiyle Ali Fuad'ın önünde yeni bir kapı açıldı. Bundan sonraki dönemde Ali Fuad Başgil'in kendi hayatını şekillendiren belki de en zorlu ama en çok fikirlerin yeşermesine vesile olan dönemdir.

 

Kendi çağdaşları ve kendisinden öncekilerin düştüğü hataya düşmeden batıdaki bilimsel nitelikli bütün gelişmeleri birinci derecede özümseyip asla kendi değerlerinden, kendi medeniyetinden taviz vermeden oradaki gelişmeleri öğrenmesi kendi fikir, ilim hayatına bu dönemin yapmış olduğu büyük katkılardır.

 

Sadece büyük bir bilim adamı olarak ortaya çıkmıyor Ali Fuad Başgil, bu dönemdeki yeşermesi aynı zamanda onun mili, yerli fikirlerinin mayalanma dönemi olarak da kabul edilebilir. Akranlarının birçoğu Fransa'nın sokaklarında görmüş oldukları bir takım yenilikler ve güzellikler karşısında zihnini ve gönlünü kamaştırıp, fiilen tutsak hale gelirken Ali Fuad Başgil Fransa'daki tahsili sırasında öğrendiği her şeyde fikren daha fazla özgür, milli ve yerli bir hale geliyor" diye konuştu.
Bu haber 248 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
150 Okunma
130 Okunma
127 Okunma
115 Okunma
114 Okunma
103 Okunma
99 Okunma
95 Okunma
94 Okunma
91 Okunma
85 Okunma
72 Okunma
4429 Okunma
450 Okunma
366 Okunma
356 Okunma
308 Okunma
291 Okunma
289 Okunma
286 Okunma
280 Okunma
279 Okunma
265 Okunma
259 Okunma
259 Okunma
253 Okunma
244 Okunma
241 Okunma
239 Okunma
237 Okunma
4429 Okunma
943 Okunma
862 Okunma
831 Okunma
803 Okunma
778 Okunma
764 Okunma
743 Okunma
715 Okunma
704 Okunma
688 Okunma
668 Okunma
662 Okunma
646 Okunma
641 Okunma
629 Okunma
622 Okunma
621 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI