Bugun...
Dolar: 3.8718
Euro : 4.5662

Konuk YazarBakan Çavuşoğlu ile Zeybekçi kriz bölgesi Katar'da

Tarih: 15-06-2017 00:22:15 + -


Katar'ın başkenti Doha'yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, burada, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al Sani, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim ile görüşmelerde bulundu.


Bakan Çavuşoğlu ile Zeybekçi kriz bölgesi Katar'da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Katar'a geldi. Çavuşoğlu, buradaki ziyaretinin ardından Kuveyt ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar ile bazı Arap  ülkeleri arasında yaşanan krizin, barış ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini  söyledi.

Katar'ın başkenti Doha'yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, burada, Katar Emiri Şeyh Temim bin  Hamad Al Sani, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al  Sani, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim ile görüşmelerde bulundu.

 Katar temasları ile ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan  Çavuşoğlu, Doha'daki görüşmelerinin ardından bu akşam Kuveyt'e geçerek temaslarda  bulunacağını söyledi. Çavuşoğlu, Cuma günü de Suudi Arabistan Kralı Selman bin  Abdulaziz'in davetlisi olarak Mekke'ye geçerek kendisiyle bir araya geleceğini  bildirdi.

  Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Öncelikle Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Türk halkının  selamlarını, en iyi dileklerini ilettikten sonra bu yaşanan süreçte krizle ilgili  düşünceleri ve buradaki durum hakkında tabii görüş alışverişinde bulunduk,  bilgiler edindik. Ayrıca Türkiye olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve  bizler olarak bu sorunun çözülmesi için neler yapıyoruz. Kimlerle görüştük hangi  konular gündeme geldi ve bundan sonra hangi adımları atabiliriz, bunları  değerlendirme fırsatı bulduk. Moraller gayet iyi. Halkta da aynı şekilde. Fakat  Katar'a karşı alınan bazı tedbirler var. Onlar da bu tedbirlerin gerekçelerini ve  ne olduğunu öğrenmek istiyorlar, bir şeyi düzeltmek için."

Çavuşoğlu Kuveyt ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek

Bu süreçte Kuveyt'in ara buluculuk yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu,  şöyle devam etti:

"Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'ın temasları var, ziyaretleri var ve bundan  sonraki süreçte kendisi de çabalarını sürdürecek. Buradan Kuveyt'e geçeceğiz, bu  akşam ya da yarın sabah görüşmelerimiz olacak. Dışişleri Bakanı ile saati belli  oldu. Kuveyt Emiri ile de aynı şekilde görüşeceğiz ve fikir alışverişinde  bulunacağız. Biz ne yapabiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz? Gerçekten hiç arzu  etmediğimiz bir durum yaşıyoruz şu ramazan ayında. Kardeş ülkeler arasında  böylesine bir kriz ve insanları doğrudan etkileyen bazı adımlar var. Bunu mutlaka  aşmamız lazım. Barış yoluyla, diyalog yoluyla aşmamız lazım. Türkiye de buna  katkı sağlıyor. Türkiye yaptığı tespitleri paylaşıyor. Yanlış olan şeyleri de  söylüyor ama sadece söylemek yetmez. Biz bu sürece başından beri katkı sağlamaya  çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız kral, cumhurbaşkanı, başkan, başbakan, emir  gibi birçok liderle görüştü. Uluslararası örgütlerle de temastayız. Aynı şekilde  biz birçok dışişleri bakanıyla görüştük. Başbakanımız aynı şekilde muhataplarıyla  aynı konuyu değerlendiriyor. İnşallah aşarız, yani aşmaya çalışıyoruz. Bu  ziyaretlerimizin de amacı bu."

Çavuşoğlu, "Cuma günü de Hâdim-ül Haremeyn-i Şerifeyn Kral Salman  Mekke'ye davet etti. Cuma günü kısmetse Mekke'de kendisiyle de bir görüşme  imkanımız olacak." diye konuştu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve  Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile tüm  diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını  Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat  içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek  kara sınırını da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç  gün sonra yayımladıkları ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne  sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin  de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu  iddiasıyla "terör listesine" alındığını açıklamıştı.
Bu haber 500 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
129 Okunma
121 Okunma
120 Okunma
101 Okunma
99 Okunma
93 Okunma
90 Okunma
89 Okunma
74 Okunma
73 Okunma
2437 Okunma
973 Okunma
229 Okunma
226 Okunma
209 Okunma
199 Okunma
196 Okunma
180 Okunma
179 Okunma
176 Okunma
2437 Okunma
1052 Okunma
973 Okunma
840 Okunma
546 Okunma
525 Okunma
457 Okunma
457 Okunma
439 Okunma
433 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
  Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 • Kanaat etmek bir hazinedir
  Kanaat etmek bir hazinedir
 • helal kazanmanın üstünlükleri
  helal kazanmanın üstünlükleri
 • Topraktan hep güzel şeyler biter
  Topraktan hep güzel şeyler biter
 • Mevlid okumanın faydaları
  Mevlid okumanın faydaları
 • Mevlid merasimleri
  Mevlid merasimleri
 1. Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 2. Kanaat etmek bir hazinedir
 3. helal kazanmanın üstünlükleri
 4. Topraktan hep güzel şeyler biter
 5. Mevlid okumanın faydaları
 6. Mevlid merasimleri
VİDEO GALERİ
YUKARI