Bugun...
Dolar: 4.0466
Euro : 4.9834

Konuk YazarAyağına sıkan Trump'ın başkanlığı tehlikede!

Tarih: 17-05-2017 18:21:40 + -


Seçildiği günden beri adı gaf ve skandallarla bir türlü manşetlerde düşmeyen Başkan trump'ın bu kez başı başka bir lanada dertte. BBC muhabiri Zucrher, Washington'da çoktan Trump'ın azledilmesinin konuşulduğunu belirterek "Federal hükümet içerisinde, arkasını sağlama almayan bir kişinin, Comey'nin eriştiği mevkilere erişmesi olanaksızdır. Trump'ın umarsızca kovduğu daha önceki FBI Başkanı son gülen olacak gibi duruyor" diyor.


Ayağına sıkan Trump'ın başkanlığı tehlikede!

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı'nın görevden aldığı Comey'nin notlarına göre, Trump Milli Güvenlik Danışmanı Flynn'nin Rusya ilişkileri ile ilgili yürütülen soruşturmanın kapatılmasını istedi. New York Times'ın haberi tüm dünyada hatıranda son dakika oldu. Trump'ın kurduğu "O iyi biri. Bunu bırakabileceğinizi umuyorum" tümcesi dikkat çekiyor.

Skandalın ortaya çıkmasıyla Washington çalkalandı. Medya toplantısın tertip eden Demokrat partililer, en az iki Cumhuriyetçinin bağımsız bir tahkikat istediğini duyurdular.

BBC muhabiri Zucrher, Washington'da çoktan Trump'ın azledilmesinin konuşulduğunu belirterek "Federal hükümet içerisinde, arkasını sağlama almayan bir kişinin, Comey'nin eriştiği mevkilere erişmesi olanaksızdır. Trump'ın umarsızca kovduğu daha önceki FBI Başkanı son gülen olacak gibi duruyor" diyor.

Rusya Büyükelçisi Kilysak'la daha göreve başlamadan iki defa görüşen general Flynn, bu buluşmaları gizleyince koltuğunu bırakmak zorunda kalmıştı. En kısa müddette istifa etmek zorunda kalan isimlerden biri olan Flynn'nin, saklı bilgileri paylaştığı ortaya çıkmıştı.

İsrail'den gelen çok gizli bilgileri Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a vererek dünya çapında bir sarsıntıya sebep olan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, bu kez eski FBI Başkanı James Comey'nin notlarıyla manşetlerde. Trump'ın kovduğu Comey'nin notlarını New York Times gazetesi manşetten verdi.

"AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı FBI Başkanı James Comey'nin Oval Büro'teki bir toplantının hemen peşinden tuttuğu tutanaklar, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ politikasının merkezine oturmuş vaziyette. Comey tutanaklarında, "Trump, Rusya'yla irtibatları sebebiyle hakkında soruşturma açılan eski milli güvenlik danışmanı Michael Flynn dosyasının kapatılmasını istedi" diyor. Trump, Comey'nin ne kadar tehlikeli bir rakip olduğunu daha yeni fark ediyor.
Federal hükümet içerisinde, arkasını sağlama almayan bir kişinin, Comey'nin eriştiği mevkilere erişmesi olanaksızdır.
New York Times'ın son haberine bakılacak olursa, Trump'ın umarsızca kovduğu eski FBI Başkanı son gülen olacak gibi duruyor.
'Tutanak tutanın eli güçlüdür'
Comey titiz tutanak alışkanlığı sayesinde Trump'ın başkanlığına ölümcül bir darbe indirecek cephaneyi toplamış olabilir.
Şu an için Beyaz Saray, Michael Flynn'in görevden alınmasının hemen ardından gerçekleşen toplantıda yaşananların aktarılış biçimini tekzip ediyor.
Ancak "O öyle diye konuştu, bu şöyle dedi" tartışmalarında titiz tutanaklar tutan kişinin eli her vakit için daha güçlüdür.
Comey'nin kariyeri süresince her zaman için politikadan bağımsız bir duruş sergilediği de düşünülecek olursa, tablo Başkan Trump için daha da kötümser hale geliyor.
Comey, Adalet Bakanı yardımcılığı yaparken, George W. Bush idaresinin istihbarat toplama metotlarına net bir şekilde itiraz etmişti. Aynı Comey, geçen sene Hillary Clinton'ın e-postalarını soruştururken de Demokratlardan çok sert tenkitler almıştı.
Şayet Kurultay'deki yeminli ifadesinde Başkan Trump'ın Flynn dosyasının kapatılması için baskı yaptığını söylerse, bu sözlerinin ciddi ağırlığı olacaktır.
'Görevden azledilme' konuşuluyor
Aralarında Angus King gibi bağımsız senatörlerin de bulunduğu çevrelerce ağır ağır dillendirilmeye başlanan 'görevden azledilme' konusu gündemde. Şayet bugün Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar çoğunluğu ellerinde tutuyor olsalardı, 'azil' tasarısı şimdiden yazılıyor olurdu.
Ancak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Kurultayı'nde hâlâ Cumhuriyetçilerin üstünlüğü mevzubahis. Cumhuriyetçiler için Trump'ı ayrılmak ve öngörülebilir gelecekte bulundukları kuvvetli konumu yitirmek oldukça zor bir karar.
Ama Trump'ın içine düştüğü vaziyeti "Watergate skandalı kadar büyük" olarak tanımlayan John McCain gibi bir takım senatörler şimdiden tereddüt yaşıyor.
Elbette daha önceki başkan adaylarından John McCain'in parti çizgisine mukayese et ters tutumlar takınabildiğini biliyoruz. Cumhuriyetçilerin Trump'ı ayrılabilmeleri için önce başarısız bu başkanlık döneminin 'suç ortağı' olduklarını kabullenmeleri gerekiyor.
'Teflon Donald' artık dokunulmaz değil
Cumhuriyetçi partinin kongreninde Trump'a tam destek olmuşlardı. Trump'ın Irak'ta yaşamını yitiren askerlerin aileleriyle girdiği tartışmaları göz ardı ettiler, daha önceki güzellik kraliçelerinden Alicia Machado hakkındaki sözlerini sineye çektiler. Kadınlar ile ilgili söylediği ağıza alınmayacak ifadeler medyaya sızınca dillerini ısırdılar.
Cumhuriyetçilerin ön seçimleri esnasında Trump'ın dışındaki adaylara destek olmuş olabilirler. Genel seçimler sırasındaysa hepsi Trump'ın değirmenine su taşıdı. Fakat artık deniz bitiyor.
Elbette Trump bu krizi de atlatabilir. Comey'nin tutanakları kağıttan kaplan çıkabilir. Yeminli ifadesinde yavaşça geri vitese takabilir.
Ancak gittikçe daha da net hale gelen bir şey var ki o da 'Teflon Donald' artık dokunulmaz değil. Geleceği ise son derece belirsiz. Büyük bir fırtına toplanıyor ve Cumhuriyetçiler için işler iyiye gitmeye başlamadan önce daha da kötüleşecek gibi gözüküyor."Notlarda en dikkat çeken ayrıntı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ öncüsünün, istifasını istemek zorunda kaldığı Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında açılan soruşturmanın kapatılmasını istemesi.

Göreve başlamadan Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kilysak'la iki kez görüşen Flynn, bu buluşmaları Trump idareninden gizleyince Şubat ayında koltuğunu kaybetmişti.

FBI Başkanı Comey'nin söz konusu notları da Şubat ayında alınmış. New York Times'ın haberine göre, Beyaz Saray'daki bir toplantının hemen peşinden Comey'e talebini ileten Trump "O iyi biri. Bunu bırakabileceğinizi umuyorum" diye konuştu. Comey AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı'nın "Flynn iyi bir adam" sözüne cevaben, "Katılıyorum, iyi bir adam" diyerek cevap verdi.

Gözdağı işe yaramadı

Haberin yayımlanmasının hemen hemen peşinden Beyaz Saray'dan izah geldi. İzahta, Trump'ın soruşturmanın kapatılmasını istemediği vurgulandı.

FBI Başkanı'nı kovan Trump, birkaç gün sonra attığı Twitter iletileriyle Comey'i medyaya vesika sızdırmaması için uyarmıştı. Üstü örtülü tehdit içeren iletide, "James Comey medyaya bilgi vermeden önce, yakarsın de kayda alınmış konuşmalarımız olmasın" yazıyordu.

 

Rusya'nın gölgesinde

Trump ve idaresi, kampanya döneminden bu yana Rusya'nın gölgesi altında kalmış görünüyor. Moskova idaresinin seçimlere müdahale ettiği istikametindeki iddialar, FBI tarafından resmen araştırılıyor. FBI, seçim kampanyasındaki danışmanların Trump’ın kazanmasına yardımcı olmak için Rusya'yla illegal işbirliği yapıp yapmadıklarını inceliyor.  

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ öncüsünün Comey'i görevden alması, söz konusu soruşturmayı kapatmak istediği şeklinde açıklanıyor.

Koltuğuna oturduktan birkaç hafta sonra istifa etmek zorunda kalan Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn'nın Rusya Büyükelçisi Kilysak'la müzakeresi dışında Rusya öncüsü Vladimir Putin'le aynı masada resimleri ortaya çıkmıştı.

Michael Flynn'le görüşen Rusya Büyükelçisi, son olarak Lavrov'un Beyaz Saray ziyaretinde sahnedeydi. Amerikan medyasının alınmadığı Oval Büro'te Trump, Lavrov ve Kilysak'ın resiminin resmi bir Rus resimci tarafından çekilmesi, geçtiğimiz hafta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de en çok tartışılan başlıklardan biriydi.

Comey'nin hafif mide bulantısı

James Comey'nin tüm bu olan bitendeki rolü ise, geçen yıl kampanyalar sürerken Demokrat aday Hillary Clinton'ın elektronik postalarıyla alakalı açılan soruşturmalar oldu. Yaz mevsiminde rastgele bir tahkikat bulunmadığını duyuran Comey, seçime 11 gün kala Clinton'ın tahkikat altında olduğunu duyuru edince ortalık karışmıştı. Comey'nin Clinton dosyasında çuvalladığı netleşirken, Demokratlar seçim mağlubiyetinin sorumlusu olarak daha önceki FBI Başkanı'nı gösteriyor.

Mayıs ayı başında Senota'da ifade veren FBI Başkanı, 8 Kasım'a günler kala verdiği kararın seçimlere tesir etmiş olabileceğini kabul etmiş, hafif bir mide bulantısı hissettiğini söylemişti.

Demokratlar yutmadı...

BBC Washington muhabiri Anthony Zurcher, Comey kovulduktan sonra yazdığı tahlilde Demokratların Trump'ın hamlesini yutmadığını belirtmişti.

Zurcher, "Clinton gerekçesiyle sis perdesi yaratılmak istendiğini, asıl emelin Trump'a yakın isimlerlerin Rusya ilişkisi iddialarına yönelik başlatılan FBI soruşturmasını kapatmak olduğunu düşünüyorlar. Başkan Trump'ın Comey'e görevden alındığını izah ettiği mektubunda, 'kendisinin soruşturma altında olmadığı' tümcesine yer vermesi de emeline hizmet etmişe benzemiyor. Demokratlar şimdiden, Comey'e görevden alındığı sırada soruşturmanın hangi mertebede olduğunu Kurultay önünde açıklaması için feryada başladı" demişti.
Bu haber 519 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
775 Okunma
753 Okunma
726 Okunma
716 Okunma
627 Okunma
620 Okunma
599 Okunma
599 Okunma
595 Okunma
589 Okunma
582 Okunma
577 Okunma
571 Okunma
567 Okunma
559 Okunma
558 Okunma
557 Okunma
548 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI