Bugun...
Dolar: 3.6716
Euro : 4.3362

Konuk YazarABD ve Rusya Sincar puslu vadisinde Türkiye'ye karşı birleşti

Tarih: 27-04-2017 08:14:49 Güncelleme: 27-04-2017 09:02:49 + -


Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK/YPG unsurlarının bulunduğu bölgeden, Mardin'in Kızıltepe kazasındaki Akdoğan, Haznedar ile Karatepe Sınır karakollarına havan saldırısı yapıldı. Saldırıda 2 asker hafif şekilde yaralandı. Yaralı askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Saldırıda 2 asker hafif şekilde yaralandı. Yaralı askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Havan tespit radarıyla saldırının geldiği yerin belirlenmesinin hemen peşinden bölge ateş altına alınd


ABD ve Rusya Sincar puslu vadisinde Türkiye'ye karşı birleşti

Türkiye, Sincar’da harekât öncesi tüm muhatapların bilgilendirildiğini, Sincar’da PKK üslerine katiyen müsaade edilmeyeceğini belirterek uyardı: Hududumuzdan 30 kilometre derinlikteki PKK mevzilerinden uzak durun.

Türkiye'nin, 24 Nisan gecesi 02.00'de Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı'nda PKK hedeflerini, Suriye kuzeyindeki Karaçok Dağı'nda ise YPG hedeflerini vurmasının hemen peşinden ilk reaksiyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'den geldi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner'in, "kaygı duyuyoruz" sözlerine Türkiye sert reaksiyon gösterdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki Sincar'da yeni üsler kurmasına hiçbir zaman izin verilmeyeceğini izah ederken, Dışişleri Bakanlığı operasyon öncesinde, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Rusya dahil tüm askeri ve diplomatik kanalların bilgilendirildiğini duyurdu.  

İzahta, "Hududumuzdan 30 kilometre derinlikte PKK mevzilerinden uzak durulması ile ilgili da ihtiyaç duyulan ikazları yapmıştık" denildi.

ZORLARINA GİTTİ

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ etraflarından harekâta ait "derin kaygı duyduk" izahları geldi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Bu hava saldırıları ortak yönetim tarafından onaylanmamıştı" derken, YPG'li teröristleri hedef alan harekât için de "mücadeledeki ortaklarımızda talihsiz can kayıplarına yol açtı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Laura Seal, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin bağlaşığı, Suriye ve Irak'ta ise ortak yönetim ortağı olan Türkiye'yi kastederek, "Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne itibar edilmesi gereğine" dikkat çekti.

Ortak yönetim Sözcüsü Albay John Dorrian da Rudaw İngilizce'ye verdiği beyanatta Türkiye'nin hamlesine karşılık terör örgütleri YPG ve PKK'yı kastederek "Iraklı ve Suriyeli ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz" izahı yaptı.

TÜM TARAFLAR BİLGİLENDİRİLDİ

Dışişleri Bakanlığı, Sincar operasyonuna ait tüm taraflara bilgi verdiğini izah etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'yi haberdar ettiklerini belirterek, "AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye askerlerini belli bir çizginin ötesine, başka bir deyişle hududumuzdan 20-30 kilometre güneye çekmelerini kendilerine de söyledik" dedi.

Bakanlık sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Rusya'nın bilgilendirdiğini dile getirdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'li ve Rus muhataplarıyla birer telefon müzakeresi yaptığı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Rusya'nın Ankara'daki Büyükelçilikleri kanalıyla diplomatik yoldan da ihtiyaç duyulan bilgilendirmede bulunduğu bildirildi..

ASLA MÜSAADE EDİLMEYECEK

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma ve Havacılık Endüstri İhracatçılar Birliği'nin, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği'ndeki sıradan genel heyet toplantısında Sincar ve Karaçok bölgelerine çok başarılı bir operasyon yaptığını belirterek, "Herkes şunu iyi bilmelidir ki PKK terör örgütüne ve onu uzantılarına kesinlikle Sincar'da yeni bir üs kurmaları imkânı tanınmayacaktır. Bu konuda arzumuz beynelmilel iş birliğinin en üst düzeyde oluşturulmasıdır. Bunu yaparken de bağlaşıklarımızla olabilecek en üst düzeyde iş birliğine ehemmiyet veriyoruz" ifadelerini kullandı.

3 HUDUT KARAKOLUNA HAVANLI SALDIRI

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK/YPG unsurlarının bulunduğu bölgeden, Mardin'in Kızıltepe kazasındaki Akdoğan, Haznedar ile Karatepe Sınır karakollarına havan saldırısı yapıldı. Saldırıda 2 asker hafif şekilde yaralandı. Yaralı askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.  Saldırıda 2 asker hafif şekilde yaralandı. Yaralı askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Havan tespit radarıyla saldırının geldiği yerin belirlenmesinin hemen peşinden bölge ateş altına alındı..
Bu haber 752 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ASAYİŞ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
223 Okunma
214 Okunma
164 Okunma
132 Okunma
97 Okunma
86 Okunma
86 Okunma
86 Okunma
85 Okunma
82 Okunma
417 Okunma
362 Okunma
305 Okunma
297 Okunma
292 Okunma
264 Okunma
228 Okunma
227 Okunma
223 Okunma
222 Okunma
7077 Okunma
4155 Okunma
1139 Okunma
860 Okunma
764 Okunma
762 Okunma
672 Okunma
637 Okunma
626 Okunma
584 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun "Öf Öf"
  Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun
 • Aşure günü ve gecesi
  Aşure günü ve gecesi
 • Gıybet küfre en yakın günahlardandır
  Gıybet küfre en yakın günahlardandır
 • İnsana beş duygu sırayla verilir
  İnsana beş duygu sırayla verilir
 • Nefsini seven kibirli olur
  Nefsini seven kibirli olur
 • Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
  Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
 1. Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun "Öf Öf"
 2. Aşure günü ve gecesi
 3. Gıybet küfre en yakın günahlardandır
 4. İnsana beş duygu sırayla verilir
 5. Nefsini seven kibirli olur
 6. Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
VİDEO GALERİ
YUKARI