Bugun...
Dolar: 3.8718
Euro : 4.5662

Konuk YazarABD'nin Kanada'yı hayal kırıklığına uğratan uçak gerilimi!

Tarih: 08-10-2017 23:03:08 + -


Küresel şirketlerin ve terör odakların oyuncağı haline gelen ABD'de işler sarpa sarıyor. Amerikan uçak devi Boeing, ABD Ticaret Bakanlığı’na yaptığı şikayette, Bombardier’in yasadışı sübvansiyonlar aldığını ve C Serisi uçakları "saçma bir şekilde düşük fiyatlarla" sattığını ileri sürmüştü.


ABD'nin Kanada'yı hayal kırıklığına uğratan uçak gerilimi!

ABD Ticaret Bakanlığı’nın, Kanadalı uçak firması  Bombardier’in C serisi uçaklarına yüzde 220 anti-damping vergisi koymasının  ardından başlayan gerilim tırmanıyor.


ABD Ticaret Bakanlığı'nın, 26 Eylül tarihinde yüzde 220 olarak  açıkladığı anti-damping vergisi, Boeing'in son şikayetiyle geçen Cuma günü yüzde  300’e yükseltildi.

Amerikan uçak devi Boeing, ABD Ticaret Bakanlığı’na yaptığı şikayette,  Bombardier’in yasadışı sübvansiyonlar aldığını ve C Serisi uçakları "saçma bir  şekilde düşük fiyatlarla" sattığını ileri sürmüştü.

"Hayal kırıklığına uğradık"

Son gelişme üzerine bir açıklama yapan Kanada Dışişleri Bakanı  Chrystia Freeland, her iki ülkenin derin entegre havacılık endüstrilerine sahip  olduğunu ve bunun Kuzey Amerika havacılık sektörünün küresel rekabet gücünü  artırdığını hatırlattı.

"ABD Ticaret Bakanlığı’nın son kararı ile tamamen hayal kırıklığına  uğradık" diyen Kanada Dışişleri Bakanı, "26 Eylül'de ilan edilen temelsiz ve  saçma sapan kararlar göz önüne alındığında, son haberler sürpriz  olmadı.Bombardier'in C serisi uçaklarındaki bu anti-damping vergileri, Kanada'nın  son derece yenilikçi havacılık sektörünü ve 200 binin üzerinde işçiyi haksız yere  hedef alıyor. Bu karar, Bombardier ve tedarikçilerine bağlı yaklaşık 23 bin  ABD’linin işini de riske atıyor." ifadesini kullandı.

Freeland, açıklamasında şunları kaydetti:

"Boeing, Bombardier'in yeni uçaklarının ABD pazarına girmesini önlemek  için ABD ticaret hukuk sistemini manipüle ediyor. Hükümetimiz, Kanada havacılık  endüstrisinin ve havacılık çalışanlarının, sorumsuz ve korumacı ticaret  önlemlerine karşı çıkarlarını savunmaya devam edecektir. Bu konuyu Boeing ve ABD  hükümeti ile en üst seviyede görüşmeye devam edeceğiz."

Ne olmuştu?

Amerikan uçak devi Boeing, Bombardier'in geçen Nisan ayında Delta  Airlines'a 125 adet C Serisi uçak satışını ilan etmesinden birkaç ay sonra ABD  makamlarına anti-damping şikayetinde bulunmuştu.

Boeing, 33 milyon dolara mal olan C serisi bölgesel yolcu uçaklarını,  Amerika pazarında 20 milyon doların altında bir fiyata sattığı gerekçesiyle  Kanadalı Bombardier hakkında ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Uluslararası Ticaret  Komisyonu’na 27 Nisan'da şikayet dilekçesi vermişti.

Boeing şikayetinde, Bombardier’in C serisi uçaklarını ABD’ye,  Kanada’dan daha ucuza sattığını, bunun da kendisi ve tedarik zinciri için bir  tehdit oluşturduğunu savunmuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı da bunun üzerine 26 Eylül’de, Kanadalı havacılık  şirketi Bombardier’in C serisi uçaklarının  ithalatına yüzde 220 ek vergi  koymuştu.
Bu haber 329 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
956 Okunma
398 Okunma
243 Okunma
236 Okunma
215 Okunma
207 Okunma
203 Okunma
198 Okunma
197 Okunma
188 Okunma
1043 Okunma
956 Okunma
832 Okunma
806 Okunma
535 Okunma
511 Okunma
453 Okunma
448 Okunma
447 Okunma
428 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
  Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 • Kanaat etmek bir hazinedir
  Kanaat etmek bir hazinedir
 • helal kazanmanın üstünlükleri
  helal kazanmanın üstünlükleri
 • Topraktan hep güzel şeyler biter
  Topraktan hep güzel şeyler biter
 • Mevlid okumanın faydaları
  Mevlid okumanın faydaları
 • Mevlid merasimleri
  Mevlid merasimleri
 1. Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 2. Kanaat etmek bir hazinedir
 3. helal kazanmanın üstünlükleri
 4. Topraktan hep güzel şeyler biter
 5. Mevlid okumanın faydaları
 6. Mevlid merasimleri
VİDEO GALERİ
YUKARI