Bugun...
Dolar: 4.0406
Euro : 5.0005

Konuk YazarABD'li Üst Düzey Yetkilisi,"Türkiye ile sağlam bir ittifak ilişkimiz var"

Tarih: 11-04-2018 16:54:32 + -


Amerikalı üst düzey bir yetkili, Suriye konusunda Washington ile Moskova arasında yaşanan son kimyasal silah gerginliğinde “Türkiye’nin şu ya da bu tarafı tutacağı” gibi bir sorun görmediklerini, Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu vurguladı. Yetkili, “Türkiye ile sağlam bir ittifak ilişkimiz olduğuna inanıyoruz” dedi.


ABD'li Üst Düzey Yetkilisi,

ABD ile Rusya arasında yaşanan Suriye geriliminde, en büyük soru işaretlerinden biri, bir yandan NATO üyesi olup, diğer yandan Rusya ile son dönemde güçlü ilişkiler kuran Türkiye’nin takınacağı tavır.
Amerikalı üst düzey bir yetkili, Suriye konusunda Washington ile Moskova arasında yaşanan son kimyasal silah gerginliğinde “Türkiye’nin şu ya da bu tarafı tutacağı” gibi bir sorun görmediklerini, Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu vurguladı. Yetkili, “Türkiye ile sağlam bir ittifak ilişkimiz olduğuna inanıyoruz” dedi.
Yetkili, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin düzeltilmesine ilişkin kararın, her iki ülkenin en üst seviyesinde alındığına da vurgu yaparak, Washington’da aralarında Dışişleri Bakanı ya da Başkan’ın ulusal güvenlik danışmanı gibi üst düzey görev değişikliklerinin de bu kararı “etkilemeyeceğini” söyledi. Amerikalı üst düzey yetkilinin, bir grup Türk gazeteciyle sohbetinde Türk-Amerikan ilişkilerine ilişkin sorulara karşılık verdiği mesajlar şöyle;
“SURİYE’DE, KUZEY IRAK’TAKİNİN BENZERİ BİR KÜRT KANTONU ÖNGÖRMÜYORUZ”
ABD’nin görevden ayrılan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında alınan kararların aynen devam ettiğine de vurgu yapan yetkili, bu çerçevede oluşturulan çalışma grupları sürecinin de ilerlemekte olduğunu söyledi. “Suriye’de, Kuzey Irak’takinin benzeri bir Kürt oluşumu, Kürt kantonu öngörmüyoruz” diyen Amerikalı yetkili, çalışma gruplarının neden yeniden toplanmadıklarına ilişkin soruları ise, “Çalışma gruplarında ABD tarafından Adalet Bakanlığı, SAvunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı gibi çok sayıda kurumdan üst düzey yetkililer yer alıyor. Keza, Türkiye açısından da bu böyle. Dolayısıyla, her iki ülkede bu kadar üst düzey yetkilinin görüşme takvimini uyumlaştırmak kolay olmuyor” diye konuştu.
“ABD SURİYE’DEN ÇEKİLECEK, AMA YENİ KAOS YARATMAYACAK ŞEKİLDE”
ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı açıklama çerçevesinde, Amerikan güçlerinin Suriye’den çekileceğini, ancak bu çekilmenin “yeni bir kaos yaratmayacak şekilde olacağını” söyleyen Amerikalı yetkili, “Daha önce Irak’ta yaşananlar ortada. Terörle mücadelede görev tam olarak sona ermeden çekilmenin zararlarını gördük” dedi. Yetkili, Suriye’de “güvenlik durumu istikrara kavuşmadan” çekilmenin gerçekleşmesinin öngörülmediğini de ifade etti.
AMERİKALI YETKİLİDEN “OHAL ARTIK KALKMALI” MESAJI
Amerikalı yetkili, Türkiye’de hakim olan Olağanüstü Hal uygulamasının da artık kalmasını beklediklerini belirterek, “darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin olağanüstü hal uygulamasına geçmesi anlaşılır bir konu. Ancak artık Türk kurumlarının yeterince güçlü olduğunu, olağanüstü hali gerektirecek bir durum bulunmadığını düşünüyoruz” dedi.
Yetkili, Ohal uygulamasının sadece yargı alanında değil, ekonomik alanda da etkisinin bulunduğunu belirterek, “aralarında ABD firmalarının da bulunduğu çok sayıda uluslararası şirket, sadece OHAL uygulaması nedeniyle TÜrkiye’ye yatırım yapmakta çekingen davranıyor” diye konuştu.
“TRUMP YÖNETİMİ DE, KONGRE DE PAPAZ BRUNSON DAVASIYLA YAKINDAN İLGİLENİYOR”
Türkiye’de Ohal kapsamında tutuklanan ve yargılanan Amerikan vatandaşları olduğuna da dikkat çeken Amerikalı yetkili, “eğer OHAL olmasaydı, bu kişilerin tutuklanmayacaklarına inanıyoruz. Nitekim, ne Papaz Brunson, ne diğer Amerikan vatandaşları, ne de ABD Konsolosluğu’nda çalışan yerel personel hakkında somut kanıt ortaya konulmadı” diye konuştu. Hem Trump yönetiminin, hem de ABD Kongresi’nin Papaz Brunson’un davasını yakından izlemekte olduğuna da dikkat çeken yetkili, “Türk yargısının doğru kararı vereceğine inancımızı koruyoruz” dedi.
“CUMHURBAŞKANI KORUMALARININ KARIŞTIĞI OLAY, TÜRKİYE’NİN İMAJI AÇISINDAN İYİ OLMADI”
Türkiye’de özellikle FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iade edilmemesi ve Washington’un PYD-YPG’ye verdiği destek nedeniyle yükselen bir anti-Amerikancılığın farkında olduklarını kaydeden üst düzey Amerikalı yetkili, benzer bir durumun da Türkiye açısından ABD’de yaşandığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında korumaların göstericilere müdahalesinin yarattığı imaja vurgu yapan yetkili, “Görüntüler, sözlerden çok daha etkilidir. Korumaların müdahalesine ilişkin o görüntüler Amerikalılar’ın pek çoğunun aklında kaldı” dedi.
“TÜRKİYE S-400 ALIRSA, ABD KONGRESİNİN YAPTIRIM KARARINA DAHİL OLUR”
Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımına ilişkin soruları da yanıtlayan yetkili, S-400 alınmasının, Türkiye’yi ABD Kongresi’nden geçen “yaptırım yasasına sokacağına” vurgu yaptı. ABD Kongresi’nin yaptırım kararını Rusya’ya karşı aldığını, ancak S-400’lerin de yaptırım listesine girdiğini söyleyen yetkili, “bu alıma ilişkin anlaşmanın ABD Kongresi’nde yasa çıkmadan önce ya da sonra yapılmış olması durumu değiştirmez” mesajı verdi.
Bu haber 287 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
330 Okunma
311 Okunma
308 Okunma
302 Okunma
288 Okunma
284 Okunma
281 Okunma
274 Okunma
271 Okunma
231 Okunma
223 Okunma
217 Okunma
216 Okunma
212 Okunma
195 Okunma
742 Okunma
721 Okunma
694 Okunma
683 Okunma
593 Okunma
590 Okunma
568 Okunma
559 Okunma
557 Okunma
552 Okunma
551 Okunma
544 Okunma
540 Okunma
536 Okunma
527 Okunma
526 Okunma
525 Okunma
519 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI