Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk Yazar6 sektör 2017'de tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı

Tarih: 06-01-2018 22:14:01 + -


İhracat birim ücretlerine değinen TİM Başkanı Büyükekşi, geçici verilere göre 2017’de ihracatın birim ücretinin 1,36 dolar olduğunu dile getirerek, "Bu rakam netlikle yeterli değil. Her platformda söylüyoruz; ihracatımızın birim ücretini kalıcı bir şekilde artıramazsak, ihracat artışında istediğimiz daimiliği yakalayamayız." değerlendirmesinde bulundu.


 6 sektör 2017'de tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Otomotiv başta olmak üzere makine, mücevher, savunma ve havacılık, meyve ve sebze mamulleri ile süs nebatları sektörleri en yüksek senelik ihracat düzeylerine erişti" diye konuştu.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Otomotiv başta olmak üzere makine, mücevher, savunma ve havacılık, meyve ve sebze mamulleri ile süs nebatları sektörleri en yüksek senelik ihracat düzeylerine erişti." ifadesini kullandı.

TİM'den yapılan izaha göre, 2017 senenini, tüm vakitlerin en çok ihracat yapılan aralık ayı ve 2017 senesi itibarıyla da Cumhuriyet tarihinin en iyi ikinci senelik ihracat rakamına erişerek kapatan ihracatçılar, 6 sektörde de ihracat rekoru kırmayı muvaffak oldu.

İzahta görüşlerine yer verilen TİM Başkanı Büyükekşi, 2017’de ihracatın istisnasız her ay arttığını belirterek, “12 ayın 8’inde ihracatımızdaki artış çift haneli oldu. Bu gurur tüm ihracatçılarımızın. 2017’de ayrı olarak 6 sektörümüz, tüm vakitlerin ihracat rekorunu kırdı.” ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, otomotiv başta olmak üzere makine, mücevher, savunma ve havacılık, meyve ve sebze mamulleri ile süs nebatları sektörlerinin en yüksek senelik ihracat düzeylerine eriştiğini aktararak, şunları kaydetti: "2000 seneninde yalnızca 2,4 milyar dolar olan otomotiv ihracatımız geride bıraktığımız 2017 seneninde 28,5 milyar dolarla tüm vakitlerin en yüksek düzeyine geldi. Aynı dönemde makine sektörü ihracatımız 6,1 milyar dolar ile doruğa erişirken, mücevher sektörü 3,3 milyar dolar, savunma ve havacılık sektörü 1,7 milyar dolar, meyve ve sebze mamulleri sektörü 1,4 milyar dolar ve süs nebatları sektörümüz de 85 milyon dolarla en yüksek senelik ihracat düzeylerini gördü.”

2017 seneninde 185 ülke ve bölgeye ihracatın arttığını anlatan Büyükekşi, “2017’de yakın uzak demeden bir hayli ülkede varlığımızı pekiştirdik. İzlanda’ya ihracatımız 6 kattan fazla arttı. Haiti’ye ihracatımız 4 katına çıktı. Jamaika, Malta ve Panama’ya ihracatımız yüzde 100’den fazla arttı. Liberya, Singapur, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelere ihracatımız hemen hemen 2 katına çıktı. Rusya ile yaşadığımız krizin artık geride kalmasıyla bu sene Rusya’ya ihracatta yüzde 51,2’lik artış oranına eriştik." değerlendirmesinde bulundu.

En çok ihracat yapılan ülkeler aynı kaldı, sıralama değişti

Büyükekşi, en çok ihracat gerçekleştirdikleri ilk 20 ülkenin 2017’de değişmediğini belirterek, şunları kaydetti: 
"Ancak ilk 20’de sırası değişen ülkeler oldu. İlk 3’te sırasıyla Almanya, İngiltere ve İtalya bulunuyor. Geçen yıl 5. sırada olan ABD, bu sene otomotiv ihracatımızdaki artışla beraber 4. sıraya yükseldi. Çin listede 3 sıra ansızın yükselerek 15. sıraya yerleşti.

İsrail, Romanya, Bulgaristan gibi ülkeler bu sene daha üst sıralarda kendilerine yer buldu. İlk 20’de en yüksek ihracat artışını ise Rusya’ya yakaladık. İspanya, ABD, Çin ve Belçika’ya ihracat yüzde 20’nin üzerinde arttı. İngiltere, Irak ve Polonya’ya çift haneli ihracat artışları yakaladık. Geçen yıl olduğu gibi bu sene da ilk 20 ülke, ihracatımızda yüzde 68’lik bir hisseye sahip."

"İhracat birim ücreti 1,36 dolar oldu"

İhracat birim ücretlerine da değinen TİM Başkanı Büyükekşi, geçici verilere göre 2017’de ihracatın birim ücretinin 1,36 dolar olduğunu dile getirerek, "Bu rakam netlikle yeterli değil. Her platformda söylüyoruz; ihracatımızın birim ücretini kalıcı bir şekilde artıramazsak, ihracat artışında istediğimiz daimiliği yakalayamayız." değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, TİM olarak Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya son derece ehemmiyet verdiklerini aktararak, "Teşebbüsçülüğü özendirebilmek, yenilikçilikle buluşturabilmek için çalışıyoruz. Bu gayretlerimizin tek bir emeli var; katma değeri artırarak birim ücretimizi daha yukarılara taşımak. 2017’de bu konularda çok önemli etkinlikler gerçekleştirdik. Bu gayretlerimize 2018’de de devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
Bu haber 168 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11476 Okunma
263 Okunma
243 Okunma
239 Okunma
218 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
173 Okunma
11476 Okunma
6161 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
885 Okunma
582 Okunma
582 Okunma
561 Okunma
434 Okunma
425 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI