Bugun...
Dolar: 3.7655
Euro : 4.6747

Konuk Yazar10 adımda obeziteyi yenmenin püf noktaları

Tarih: 10-08-2017 20:28:17 + -


Obezite, çağımızda en sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. 7’den 70’e kadın erkek, genç yaşlı demeden herkesin sıkıntısı durumunda yer alan obezite, kişinin sağlığını bozacak derecede aşırı kiloya sahip olması durumunda obezitenin derecesi; Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kişinin boy ve kilosuna göre hesaplanan vücut kitle indeksi ile belirlenmekte…


10 adımda obeziteyi yenmenin püf noktaları

Obezite, çağımızda en sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. 7’den 70’e kadın erkek, genç yaşlı demeden herkesin sıkıntısı durumunda yer alan obezite, kişinin sağlığını bozacak derecede aşırı kiloya sahip olması durumunda obezitenin derecesi; Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kişinin boy ve kilosuna göre hesaplanan vücut kitle indeksi ile belirlenmekte…

 Özellikle kapalı yöntemle ameliyatlardaki gelişmeler sayesinde ABD’de her yıl 200 binden fazla obezite ameliyatı yapılmakta…

 Prof. Dr Abdulkadir Bedirli obeziteyi bu kadar yaygın hâle getiren sebepleri, sorunları, obeziteyi ve obezite cerrahisini 10 maddede özetledi…

1. DÜNYA'DA OBEZİTE

10 adımda obeziteyi yenin Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli dünyada obeziteyle ilgili olarak “Obezite küresel boyutta önemli bir halk sağlığı sorunu. Hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde obezite her geçen gün artış göstermekte. DSÖ tarafından 21 Ülkeden 34 farklı popülasyonda yapılan ve 10 yıl süren MONICA çalışmasında 10 yılda obezite prevalansında yüzde 10-30 arasında bir artış saptandığı bildirilmiştir” ifadelerini kullandı.

2. TÜRKİYE’DE OBEZİTE

10 adımda obeziteyi yenin Gün geçtikçe ülkemizde de obezitenin görülme oranı artmakta. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2010 yılının Sağlık Araştırması verilerine göre 15 yaş ve üzeri bireylerde obezite görülme sıklığı, erkeklerde yüzde 13.2, kadınlarda yüzde 21, genel toplamda ise yüzde 16.9 olarak tespit edilmiştir.

3. OBEZİTENİN NEDENLERİ

10 adımda obeziteyi yenin Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli; aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, yetersiz fiziksel aktivite, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyo–kültürel etmenler, gelir durumu, hormonal ve metabolik etmenler, genetik etmenler, psikolojik problemlerin yanı sıra; sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama, sigara-alkol kullanma durumu, kullanılan bazı ilaçlar (antideprasanlar vb.), doğum sayısı ve doğumlar arası süre gibi etkenlerin obeziteye neden olduğunu belirtti.

4. ÇALIŞMA KOŞULLARININ OBEZİTEYE ETKİSİ

10 adımda obeziteyi yenin Stres, kaygı, yoğun çalışma temposu bireyi duygusal açlık güdüsüyle beraber yemek yemeye iten etmenlerin başında geliyor. Özellikle ofis çalışanları gün boyu hareketsiz kaldıklarından kilo almaya daha eğilimli oluyorlar.

5. OBEZİTE VE PSİKOLOJİ

10 adımda obeziteyi yenin Psikiyatrik anlamda bir yeme bozukluğu olmayan obezite, bazı psikiyatrist ve psikologlar tarafından yeme bağımlılığı olarak kabul edilir. Tıpkı alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı gibi beynin güdülenme, ödül ve ket denetiminde görevli bölgelerdeki sorunlarla ilişkilendirilmektedir.

 devamı aşağıda

6. OBEZİTENİN YOL AÇTIĞI SAĞLIK PROBLEMLERİ

10 adımda obeziteyi yenin

 • Şeker hastalığı

• Hipertansiyon

• Uyku apnesi,

• Karaciğer yağlanması

• Astım

• Solunum zorluğu

• Dejeneratif eklem hastalıkları

• Menstruasyon düzensizlikleri

• Ruhsal sorunlar

 

7. OBEZİTE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

10 adımda obeziteyi yenin Obezitede çeşitli tedavi yöntemleri olduğunu belirten Bedirli, temel tedavi yöntemlerini şöyle sıraladı;

• Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi

• Egzersiz tedavisi

• Davranış değişikliği tedavisi

• Farmakolojik tedavi

• Cerrahi tedavi

8. OBEZİTEYE CERRAHİ ÇÖZÜM

10 adımda obeziteyi yenin Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, obezite cerrahisini “Obezite cerrahisi kısaca sağlık problemleri oluşturacak ağırlıkta, diyet ve egzersiz gibi metotlarla çözülememiş aşırı kilo sorununun çözümü için sindirim sistemi üzerinde uygulanan bir grup cerrahi yöntemi içeren bir tedavi yöntemi” şeklinde tanımladı. Bugüne kadar robotik yöntemle 250 üzerinde ameliyat gerçekleştirdiğini söyleyen Bedirli “hepsinin sonucu, dönüşü ve devam süreci gayet başarılıydı.” dedi.

9. OBEZİTE CERRAHİSİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR.

• Da Vinci Robot Destekli Obezite Ameliyatı

Günümüzün önemli bir sağlık problemi olan obezite’nin cerrahi tedavisinde robotik cerrahi son yıllarda sıklıkla uygulanan bir işlemdir. 1997 yılında ilk kez Brüksel’de Dr. Cadiere ve arkadaşlarının uyguladıkları ilk safra kesesi ameliyatı sonrası, da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi cerrahi alanında bir çığır açmıştır.

• Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik Bypass Cerrahisi, kilolarını kontrol etmek için diyet ve egzersiz dahil tüm konservatif yöntemleri ve önlemleri denemiş ancak başarısız olmuş morbid obez hastalar için uygun bir alternatiftir. Kilo sorununu çözmek için ameliyat olma kararı almak ne kadar önemli bir adımsa, ameliyat tipi ve uygulanacak teknik daha önemli bir karardır.

• Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide/mide küçültme ameliyatı zamanımızda ülkemizde en sık uygulanan obezite cerrahisi yöntemdir. Usta ellerde bir saatin altında tamamlanabilen bu ameliyat laparoskopik bir girişimdir. Dolayısıyla büyük bir karın kesisi yoktur ve ameliyat milimetrik deliklerden girilerek yapılmaktadır.

• Duodenal Switch Ameliyatı

Duodenal Switch prosedürü, tüketilen yiyecek miktarını sınırlandırdığından kilo vermeyi kolaylaştırır. Midenin boyutu ufaltılır ve böyle vücuda giren kalori miktarını da azaltır. Duodenal Switch ameliyatı ince bağırsaklarda etkili bir şekilde gıdaların emilimini azaltarak metabolizmayı doğrudan etkilediğinden daha fazla kilo kaybına yol açar.

 

10. OBEZİTE AMELİYATLARININ SONRASI

10 adımda obeziteyi yenin Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, ameliyat sonrası dönemi ise şu şekilde özetledi; “Obezite cerrahisi sonrası süreci “erken” ve “geç” dönem olmak üzere ikiye ayırarak incelemek yerinde olacaktır. Kilo kaybının sürmesi beklenen “erken dönem” kabaca ameliyat sonrası ilk iki yılı içerir. Geç dönem ise kilo kaybının durmasından yani ilk iki yıldan sonrasını tanımlamaktadır. Uygulanan cerrahi tekniklerle hastalar aşırı kilolarının yüzde 70 ve daha üzerini verebilmektedir. Ameliyatla böylesine büyük ve kalıcı bir kilo kaybı, çoğu hastanın daha önce cerrahi dışı tedavilerle yaşadığı deneyimlerden çok farklıdır. Ameliyat sonrası sağlıklı beslenme, vücudunuzu dinlemeyi öğrenme, seçimleriniz ve düzenli egzersiz için sorumluluk alma yaşam boyu sürecek bir taahhüttür”
Bu haber 324 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
842 Okunma
628 Okunma
593 Okunma
565 Okunma
493 Okunma
482 Okunma
481 Okunma
461 Okunma
436 Okunma
434 Okunma
415 Okunma
412 Okunma
408 Okunma
399 Okunma
393 Okunma
373 Okunma
373 Okunma
369 Okunma
842 Okunma
803 Okunma
781 Okunma
753 Okunma
750 Okunma
688 Okunma
687 Okunma
678 Okunma
675 Okunma
663 Okunma
641 Okunma
628 Okunma
626 Okunma
616 Okunma
601 Okunma
593 Okunma
592 Okunma
583 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI